Çin Xalq Respublikasının Xi’an Shiyou Universitetinin vitse-prezidenti Zhang Rongjunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonaqları salamlayan BDU rektoru Elçin Babayev bildirib ki, hazırda Çin Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşlıq etdiyi ölkələr arasında ilk sıradadır. BDU Çinin bir sıra nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq memorandumları və müqavilələri imzalayıb, Anhui Universiteti ilə ikili diplom proqramı icra edir. BDU-da Konfutsi İnstitutunun uğurla fəaliyyət göstərdiyini xatırladan Elçin Babayev Çindən olan tələbələrin sayına görə Universitetin əcnəbi tələbələri arasında ikinci yerdə olduğunu qeyd edib. BDU-da hər il Beynəlxalq Çin Dili Günü qeyd olunur, “Çin dili körpüsü” Beynəlxalq müsabiqəsi keçirilir: “BDU böyük potensialı olan Çin universitetləri ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır. Xi’an Shiyou Universiteti də bu siyahıda yer ala bilər. Xüsusilə neft mühəndisliyi, kimya, materialşünaslıq istiqamətləri üzrə birgə tədqiqatların aparılması üçün geniş imkanlar mövcuddur”.
Xi’an Shiyou Universitetinin vitse-prezidenti Zhang Rongjun ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, energetika, mədəniyyət və təhsil sahələrində yüksək əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, təmsil etdiyi ali məktəb Çində neft-kimya istiqaməti üzrə ixtisaslaşan ilk universitetdir və bu sahədə güclü akademik bazaya malikdir. O, BDU-nun beynəlxalq uğurlarını və təhsil, elm üzrə göstəricilərini yüksək qiymətləndirib, müəllim-tələbə mübadiləsi, akademik əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.

Делегация во главе с вице-президентом Сианьского нефтехимического университета Китайской Народной Республики Зханг Ронгиуном посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Приветствуя гостей, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что Китай в первом ряду стран, с которыми сотрудничает университет. БГУ подписал меморандумы и соглашения с рядом престижных вузов Китая и реализует программу двойного диплома с Аньхойским университетом. Напомнив об успешной работе Института Конфуция при БГУ, Эльчин Бабаев отметил, что по количеству студентов из Китая университет занимает второе место среди иностранных студентов. Ежегодно БГУ отмечает Международный день китайского языка и проводит Международный конкурс «Мост китайского языка»: «БГУ заинтересован в интеграции с китайскими университетами. Сианьский нефтехимический университет также может быть включен в этот список. Существуют широкие возможности для проведения совместных исследований, особенно в областях нефтяной инженерии, химии и материаловедения».
Вице-президент Сианьского нефтехимического университета Зханг Ронгиун подчеркнул высокий уровень сотрудничества между нашими странами в областях экономики, энергетики, культуры и образования. Он отметил, что представляемый им университет является первым в Китае университетом, специализирующимся на нефтехимии, и обладает мощной академической базой в этой области. Гость высоко оценил международные успехи и показатели Бакинский государственного университета в области образования и науки, а также отметил заинтересованность в обмене преподавателями и студентами и академической интеграции.