https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4d6f754734168751dffc660df_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Houssam-Eldine Reda ilə görüşüb.
Rektor səfiri Azərbaycanın ilk və ən böyük ali təhsil müəssisəsi olan BDU-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkəmizin ərəb dövlətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq, dostluq münasibətlərinə malik olduğunu qeyd edib. Azərbaycanla ərəb ölkələrinin elm, təhsil, mədəniyyət sahələrindəki əməkdaşlığının ikitərəfli əlaqələrə böyük töhfə verdiyini vurğulayıb.
Elçin Babayev Şərqşünaslıq fakültəsinin BDU-nun ən qədim fakültələrindən olduğunu diqqətə çatdırıb, fakültədə ərəb dilinin tədrisi, bu sahədə qazanılan uğurlar barədə məlumat verib. Rektor BDU-nun digər sahələr üzrə də əməkdaşlığa açıq olduğunu bildirib, ərəb ölkələrinin, o cümlədən Misirin ali təhsil müəssisələri ilə memorandumların imzalanması, birgə tədqiqatların aparılması, ikili diplom proqramlarının hazırlanmasının əhəmiyyətindən söhbət açıb.
Səfir Houssam-Eldine Reda qeyd edib ki, dost ölkələrimiz və xalqlarımız bir-birinə qədim mədəni və tarixi köklərlə bağlıdır. O, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın danılmaz olduğunu vurğulayıb, BDU ilə Misir universitetləri arasında akademik və mədəni əməkdaşlığın güclənməsi üçün yardım edəcəyini qeyd edib.
Görüş zamanı tərəflər BDU və Misir ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4d6f754734168751dffc660df_o.jpg
Rector of Baku State University Elchin Babayev met with the Ambassador of the Arab Republic of Egypt, Houssam-Eldine Reda.
The rector noted that Azerbaijan maintains successful cooperation and friendly relations with Arab states, emphasizing that collaboration in science, education, and culture has made an important contribution to bilateral relations between Azerbaijan and Arab countries.
Elchin Babayev highlighted that the Faculty of Oriental Studies is one of the oldest faculties at BSU and provided information about the teaching of Arabic and the faculty’s achievements in this field. He stated that BSU is open to broader cooperation and underscored the importance of signing memorandums with higher education institutions in Arab countries, including Egypt, conducting joint research, and developing dual-degree programs.
Ambassador Hussam Eldin Reda noted that Azerbaijan and Egypt are connected by deep cultural and historical ties. He emphasized the importance of cooperation in science and education for the further development of bilateral relations and said such collaboration would help strengthen academic and cultural ties between BSU and Egyptian universities.
During the meeting, the parties discussed prospects for expanding cooperation between BSU and higher education institutions in Egypt.