https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4d6f754734168751dffc660df_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdə fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Houssam-Eldine Reda ilə görüşüb.
Rektor səfiri Azərbaycanın ilk və ən böyük ali təhsil müəssisəsi olan BDU-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, ölkəmizin ərəb dövlətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq, dostluq münasibətlərinə malik olduğunu qeyd edib. Azərbaycanla ərəb ölkələrinin elm, təhsil, mədəniyyət sahələrindəki əməkdaşlığının ikitərəfli əlaqələrə böyük töhfə verdiyini vurğulayıb.
Elçin Babayev Şərqşünaslıq fakültəsinin BDU-nun ən qədim fakültələrindən olduğunu diqqətə çatdırıb, fakültədə ərəb dilinin tədrisi, bu sahədə qazanılan uğurlar barədə məlumat verib. Rektor BDU-nun digər sahələr üzrə də əməkdaşlığa açıq olduğunu bildirib, ərəb ölkələrinin, o cümlədən Misirin ali təhsil müəssisələri ilə memorandumların imzalanması, birgə tədqiqatların aparılması, ikili diplom proqramlarının hazırlanmasının əhəmiyyətindən söhbət açıb.
Səfir Houssam-Eldine Reda qeyd edib ki, dost ölkələrimiz və xalqlarımız bir-birinə qədim mədəni və tarixi köklərlə bağlıdır. O, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın danılmaz olduğunu vurğulayıb, BDU ilə Misir universitetləri arasında akademik və mədəni əməkdaşlığın güclənməsi üçün yardım edəcəyini qeyd edib.
Görüş zamanı tərəflər BDU və Misir ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.

Посол Египта побывал в БГУ Посол Египта побывал в БГУ
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с послом Арабской Республики Египет Хуссамом-Эльдином Редом.
Ректор отметил, что наша страна успешно сотрудничает и поддерживает дружеские отношения с арабскими государствами. Он подчеркнул, что сотрудничество между Азербайджаном и арабскими странами в области науки, образования и культуры внесло большой вклад в двусторонние отношения.
Эльчин Бабаев обратил внимание на то, что факультет востоковедения является одним из старейших факультетов БГУ, и предоставил информацию о преподавании арабского языка на факультете и успехах, достигнутых в этой области. Ректор заявил, что БГУ открыт для сотрудничества и в других областях, и говорил о важности подписания меморандумов с высшими учебными заведениями арабских стран, включая Египет, проведения совместных исследований и развития программ двойного диплома.
Посол Хуссам-Эльдин Реда отметил, что наши дружественные страны и народы связаны друг с другом древними культурными и историческими корнями. Гость подчеркнул важность интеграции в области науки и образования для развития двусторонних отношений и отметил, что будет способствовать укреплению академического и культурного сотрудничества между БГУ и египетскими университетами.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы интеграции между БГУ и египетскими высшими учебными заведениями.