https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_a842a5f84dba896b5f0072774_o.jpg
Avropa İttifaqı(Aİ) və Azərbaycan yeni proqrama start verir: Aİ Ətraf Mühit üçün – Su Resursları və Ətraf Mühit Məlumatları Onlayn tədbir 2 mart 2022-ci il tarixində keçiriləcək
Aİ Ətraf Mühit üçün -Su Resursları və Ətraf Mühit Məlumatları proqramının Azərbaycanda rəsmi açılışı 2 mart 2022-ci il tarixində onlayn formatda keçirilib. Proqram Avropa Yaşıl Razılaşmasına və COVID-19-dan sonra yaşıll bərpa proqramına uyğun olaraq təbii ehtiyatların qorunmasında ölkəyə daha çox dəstək verəcək. Proqramın məqsədi Azərbaycanda əhalinin sağlamlığının və rifahının yaxşılaşdırılması, eləcə də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olmaqdır. Proqram Su və Sıfır Çirklənmə üzrə Avropa Komanda Təşəbbüsünün bir hissəsidir və bütün vətəndaşlar üçün təmiz(toksiksiz) bir ətraf mühitə doğru irəliləməyə yönəlmişdir.
Aİ Ətraf Mühitüçün – Su Resursları və Ətraf Mühit Məlumatları Azərbaycanda davam edən Aİ Ətraf Mühit üçün Fəaliyyətini gücləndirir Onun məqsədi i) su ehtiyatlarının mərkəzsizləşdirilmiş idarə edilməsi vasitəsilə mövcud və yeni siyasət və qaydaların yerli səviyyələrdə həyata keçirilməsini dəstəkləmək və ii) qərar qəbul edən şəxslərə və Azərbaycan vətəndaşlarına su ehtiyatları, həmçinin havanın keyfiyyəti, torpaqdan istifadə və tullantılar haqqında etibarlı məlumat və məlumatlara çıxış imkanı verməkdir. Bu məqsədlə, Aİ Ətraf Mühit üçün– Su Resursları və Ətraf Mühit Məlumatları əvvəllər icra olunmuş olan Avropa İttifaqının Su Təşəbbüsü Plyus (AİST+) və Ətraf Mühit üzrə Birgə İnformasiya Sistemi(ƏMBİS) Faza II (ENIS SEIS II Şərq) layihələrin uğuruna əsaslanır.
AİST+ layihəsi Azərbaycana Aİ ilə Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişini həyata keçirməyə və Aİ-nin su idarəçiliyi təcrübələrini tədricən qəbul etməyə köməklik etmişdir. Kür çayının Mingəçevir su anbarının bəndindən yuxarı hövzə rayonu(15.000km², 1,5 milyon əhali) üçün Çay Hövzəsinin İdarə edilməsi Planı artıq təsdiqə hazırdır. Su ehtiyatları haqqında bilikləri möhkəmləndirmək üçün üç su laboratoriyası yeni yüksək səviyyəli analitik avadanlıqla təmir edilmişdir. Çaylar və qrunt suları üçün monitorinq şəbəkəsi təkmilləşdirilmiş və sahil suları da daxil olmaqla 130-a yaxın ərazini əhatə edən çöl tədqiqatları aparılmışdır.Həmçinin layihə çərçivəsində su məlumatlarının inteqrasiyası, qanunvericilik və qaydaların tətbiqi, Gürcüstanla transsərhəd əməkdaşlığı və maliyyələşdirmə mexanizmləri üzrə digər işlər görülmüşdür.
ƏMBİS(ENI SEIS II) Şərq layihəsi biomüxtəliflik, su, torpaq, tullantılar və havanın ekoloji məlumatlarının və göstəricilərin istehsalını gücləndirmək üçün Ətraf Mühit uzrə Birgə İnformasiya Sisteminin prinsip və təcrübələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləmışdir. Layihə Azərbaycanın ətraf mühitin qiymətləndirilməsi və hesabatlılıq sahəsində institusional potensialını inkişaf etdirdi və nümunə olaraq Aİ Hava Keyfiyyəti Direktivləri və Avropa Hava Keyfiyyəti İndeksi əsasında havanın keyfiyyətinə dair məlumatlarının əlçatanlığını yaxşılaşdırmaq üçün yeni vasitələr təqdim etdi. Ətraf Mühit uzrə Birgə İnformasiya Sisteminin əsas göstəriciləri haqqında məlumat Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin internet səhifəsində yerləşdirilmişdir. 2019-cu ilin iyun ayında Xəzər Universitetində Havanın Keyfiyyətinin Təhlili Mərkəzi də yaradımışdir.
Avropa Komissiyası və icraçı tərəfdaşlar Avropa İttifaqının bu yeni dəstəyi çərçivəsində Azərbaycanla əlaqələrini davam etdirməyi və gücləndirməyi səbirsizliklə gözləyirlər. Onlar birlikdə ətraf mühitə və Azərbaycanda əhalinin rifahına fayda vermək üçün su ehtiyatlarının və ekoloji məlumatlarının idarə edilməsini yaxşılaşdiracaqlar.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin proqram meneceri cənab Rayner Freyd bildirib “Sağlam ətraf mühit ekosistemlərin fəaliyyəti və insanların rifahı üçün çox vacibdir. Xüsusilə, son illərin quraq keçməsi və COVID-19 pandemiyası böhran dövründə suyun nə qədər mühüm olduğunu nümayiş etdirdi. Avropa İttifaqında ətraf mühit və su siyasəti Avropa Yaşıl Sövdələşmənin əsas struktur bloklarının bir hissəsidir. 2016-cı ildən etibarən Avropa İttifaqının AİST+ və ƏMBİS proqramları Azərbaycana su sektorunun gücləndirilməsi, eləcə də konkret informasiya sistemlərinin hazırlanması sahəsində dəstək göstərir. Milli Su Strategiyasının qəbul olunması və hazırlanmış məlumatların ictimaiyyətlə paylaşılması Azərbaycan üçün iki mühüm növbəti addımlardır. Bu layihə həm də 2020-2022-ci illərdə su ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə Azərbaycan Hökumətinin Fəaliyyət Planını dəstəkləyir və Azərbaycan üçün Avropa İnvestisiya Planı çərçivəsində investisiya imkanlarının prioritetləşdirilməsinə kömək edə bilər”.
Layihəyə dair qısa məlumat
Aİ4 Ətraf Mühit -Su Resursları və Ətraf Mühit Məlumatları proqramı Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ilə əməkdaşlıq çərçivəsinin bir hissəsidir və ümumi büdcəsi 12,75 milyon avrodur. Bu layihə 2022-2024- cü illər ərzində Avropa İttifaqına Üzv Dövlətlərin Konsorsiumu (Avstriya Ətraf Mühit Agentliyi (UBA), Avstriya İnkişaf Agentliyi (ADA), Beynəlxalq Su Ofisi - Fransa (OiEau)), İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD)Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE) ) tərəfindən həyata keçiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_a842a5f84dba896b5f0072774_o.jpg
EU and Azerbaijan launched a new programme on 2 march 2022: EU4Environment – Water Resources and Environmental Data
The official launching of the EU4Environment – Water Resources and Environmental Data programme in Azerbaijan was held in an online format on 2 March 2022. This European Union funded programme will further support the country in the preservation of its natural resources in line with the European Green Deal and a post-COVID-19 green recovery. It aims to improve the health and wellbeing of Azerbaijani citizens, as well as the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs). The programme is part of the Team Europe Initiative on Water and Zero Pollution, which aims at moving towards a toxic-free environment for all citizens.
EU4Environment – Water Resources and Environmental Data reinforces the on-going EU4Environment Action in Azerbaijan. It aims i) to support the implementation of existing and new policies and regulations at local levels through decentralized management of water resources, and ii) to give access to reliable data and information on water resources, but also on air quality, land use and waste to decision-makers and Azerbaijani citizens. To this end, EU4Environment – Water Resources and Environmental Data builds upon the success of previous operational projects like the European Water Initiative Plus (EUWI+) and the Shared Environmental Information System Phase II (ENIS SEIS II East).
The EUWI+ project has helped Azerbaijan implement the Partnership and Cooperation Agreement with the EU and gradually adopt EU water management practices. River Basin Management Plan for the Kura – upstream of the Mingachevir dam is now ready for adoption (15,000km², 1.5 Million inhabitant). To reinforce knowledge of water resources, three water laboratories were refurbished with new high-end analytical equipment. Monitoring sites for rivers and groundwater were upgraded, and field surveys covering around 130 sites including coastal waters were held. Additional work on water data integration, laws and regulations enforcement, transboundary cooperation with Georgia and financing mechanisms were also undertaken during the project.
The ENI SEIS II East project supported implementation of the principles and practices of the Shared Environmental Information System (SEIS) to strengthen the production of environmental data and indicators in biodiversity, water, land, waste and air. The project developed Azerbaijan’s institutional capacity in environmental assessment and accounting, and as an example introduced new tools for improving the accessibility of air quality measurement data based on the EU Air Quality Directives and the European Air Quality Index. Information on key indicators of the shared environmental information system is available on the webpage of the Ministry of Ecology and Natural Resources. An Air Quality Analysis Center was also established on June 2019, at the Khazar University.
The European Commission and the implementing partners look forward to continuing and strengthening their engagement with Azerbaijan under this new European Union support. Together they will strengthen the management of water resources and environmental data to benefit the environment and wellbeing of Azerbaijani citizens.
Mr Rainer Freud, Programme Manager at the Delegation of the European Union to Azerbaijan said: "A healthy environment is crucial for functioning of ecosystems and human wellbeing. In particular, the recent dry years and the COVID-19 pandemic have demonstrated the importance of water in the times of crisis. In the European Union, environmental and water policies are part of the main building blocks of the European Green Deal. Since 2016, the European Union through the EUWI+ and ENI SEIS II EAST programmes has supported Azerbaijan in strengthening its water sector as well as in developing concrete information systems. The adoption of the National Water Strategy and the sharing of produced data with the public are two crucial next steps for Azerbaijan. This project is also supporting the Government of Azerbaijan Action Plan on rational use of water resources in 2020-2022 and can help with prioritization of investment opportunities under the European Investment Plan for Azerbaijan".
The EU4Environment – Water Resources and Environmental Data programme is part of the co-operation framework of the European Union with the Eastern Partnership and has a total budget of 12.75 million Euros. It will be implemented in the period 2022-2024 by a Consortium of European Union Member States (Environment Agency Austria (UBA), Austrian Development Agency (ADA) and International Office for Water - France (OiEau)), the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) and the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).