Bakıda təşkil olunan II Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Forumunun “Nəqliyyat və logistika tədarük zəncirlərinin rəqəmsallaşdırılması və innovativ həllərin tətbiqi” panelində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin sektor müdiri Aytən Turabova və Rəqəmsal Logistika Platformasının layihə rəhbəri Ehtiram Quliyev iştirak ediblər.
Aytən Turabova çıxışı zamanı ölkədə nəqliyyat sisteminin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlər, o cümlədən nəqliyyat infrastrukturunun modernləşdirilməsi və rəqəmsallaşdırma sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. O, Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin rəqabətqabiliyyətinin gücləndirilməsi üçün fiziki infrastruktur layihələrinin və rəqəmsal həllərin paralel şəkildə həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Bununla yanaşı, ölkə ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəliliyinin və ötürücülük qabiliyyətinin artırılması məqsədilə qonşu dövlətlərlə birgə həyata keçirilən təşəbbüslər, koordinasiya tədbirləri və regional əməkdaşlıq mexanizmləri barədə danışıb.
Ehtiram Quliyev Rəqəmsal Logistika Platformasını təqdim edərək “Bir pəncərə” informasiya sisteminin beynəlxalq ticarət və logistika proseslərində yaratdığı imkanlar barədə məlumat verib.
“Bir pəncərə” informasiya sistemi Prezident İlham Əliyevin “İdxal-ixrac, tranzit, nəqliyyat və logistika üzrə fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanı ilə yaradılıb. Sistem xarici iqtisadi fəaliyyət (XİF) iştirakçıları arasında məlumat mübadiləsini sadələşdirir, kağız sənəd dövriyyəsini azaldır və beynəlxalq ticarət əməliyyatlarında tələb olunan sənədlərə vahid müraciət əsasında çıxış imkanı yaradır.
Ehtiram Quliyev bildirib ki, rəqəmsal transformasiya bu sahədə fəaliyyət göstərən bütün iştirakçıların vahid informasiya məkanında əməkdaşlığını təmin edir. Bu isə əməliyyatların daha çevik və effektiv şəkildə həyata keçirilməsinə şərait yaradır. Hazırda Platforma çərçivəsində Ticarət Bələdçisi alt sistemi (7 mindən çox məhsul üzrə icra mərhələləri haqqında məlumat), Fumiqasiya Aktı, Beynəlxalq Əmtəə-Nəqliyyat Qaiməsi (CMR) və E-Permit rəqəmsal xidmət kimi istifadəyə verilib. Fitosanitar Sertifikat, İxrac Bəyannaməsi və Gigiyenik Sertifikatın elektronlaşdırılmasının yaxın zamanda tamamlanması planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə isə idxal və tranzit əməliyyatlarının rəqəmsallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Rəqəmsal Logistika Platformasının məqsədi təchizat zəncirlərinin idarə olunmasını effektiv təşkil etmək və Azərbaycanın regional logistika mərkəzi kimi mövqeyini gücləndirməkdir.

Заведующая сектором отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Айтен Турабова и руководитель проекта Цифровой логистической платформы Эхтирам Гулиев приняли участие в панели «Цифровизация транспортно-логистических цепочек поставок и применение инновационных решений» II Каспийского международного форума «Транспорт, транзит и логистика», состоявшегося в Баку.
В ходе своего выступления Айтен Турабова представила подробную информацию о масштабных мерах, принятых для развития транспортной системы страны, включая работу, проделанную в области модернизации и цифровизации транспортной инфраструктуры. Она подчеркнула важность параллельной реализации проектов физической инфраструктуры и цифровых решений для увеличения транзитного потенциала Азербайджана и повышения конкурентоспособности международных транспортных коридоров.
Кроме того, она рассказала об инициативах, мерах координации и механизмах регионального сотрудничества, реализуемых совместно с соседними странами для повышения эффективности и пропускной способности международных транспортных коридоров, проходящих через страну.
Эхтирам Гулиев представил Цифровую логистическую платформу и рассказал о возможностях, которые открывает Информационная система «Единое окно» в процессах международной торговли и логистики.
Информационная система «Единое окно» была создана Указом Президента Ильхама Алиева «О дополнительных мерах по цифровизации импортно-экспортной, транзитной, транспортно-логистической деятельности». Система упрощает обмен информацией между участниками внешнеэкономической деятельности, сокращает количество бумажных документов и создает возможность доступа к документам, необходимым в международных торговых операциях, на основе единого обращения.
Эхтирам Гулиев заявил, что цифровая трансформация обеспечивает сотрудничество всех участников, осуществляющих деятельность в этой сфере, в едином информационном пространстве. А это позволяет более гибко и эффективно осуществлять операции. В настоящее время в рамках платформы запущены такие цифровые услуги, как подсистема «Торговый гид» (информация об этапах исполнения для более чем 7000 товаров), Акт о фумигации, Международная товарно-транспортная накладная (CMR) и цифровая услуга E-Permit. Электронизацию фитосанитарного сертификата, экспортной декларации и гигиенического сертификата планируется завершить в ближайшее время. На следующем этапе предусматривается цифровизация импортно-транзитных операций.
Цель Цифровой логистической платформы — эффективная организация управления цепочками поставок и усиление позиций Азербайджана как регионального логистического центра.