https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_e288fc53639face9b42fa5c06_o.jpg
Bank Respublika Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) Ticarətə Yardım Proqramı (Trade Facilitation Programme – TFP) çərçivəsində 2025-cı il üzrə “Azərbaycanda ən fəal emitent-bank” adına layiq görülüb. Bu mükafat bankın beynəlxalq ticarətin maliyyələşdirilməsi istiqamətində göstərdiyi yüksək nəticələrin və etibarlı tərəfdaş mövqeyinin növbəti beynəlxalq təsdiqidir.
Mükafatlandırma mərasimi EBRD-nin Rəhbərlər Şurasının Latviyanın paytaxtı Riqa şəhərində keçirilən illik toplantısı çərçivəsində baş tutub. Qeyd edək ki, bu mükafat “Bank Respublika”nın bu sahədə dördüncü il ardıcıl olaraq qazandığı uğurudur.
Qazanılan uğur Bank Respublika-nın beynəlxalq maliyyə institutları ilə qurduğu möhkəm əməkdaşlıq münasibətlərinin, eləcə də ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində çalışan peşəkar komandasının ardıcıl fəaliyyətinin nəticəsidir. Eyni zamanda, bu mükafat Azərbaycanın beynəlxalq və regional ticarətdə artan rolunun və ölkə bank sektorunun yüksələn potensialının göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər.
Bank Respublika sahibkarlıq subyektləri və korporativ müştərilər üçün ticarətin maliyyələşdirilməsi üzrə müasir məhsul və xidmətlər təqdim etməyə davam edir. Bank ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına, bizneslərin beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə və xarici ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsinə töhfə verməyi strateji prioritetlərindən biri hesab edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_e288fc53639face9b42fa5c06_o.jpg
Bank Respublika has been named the “Most Active Issuing Bank in Azerbaijan” for 2025 under the Trade Facilitation Programme (TFP) of the European Bank for Reconstruction and Development. The award serves as another international recognition of the Bank’s strong performance in trade finance and its position as a trusted financial partner.
The award ceremony took place during the Annual Meeting of the EBRD Board of Governors held in Riga. Notably, this marks the fourth consecutive year that Bank Respublika has received this prestigious distinction.
This achievement reflects Bank Respublika’s strong partnerships with international financial institutions, as well as the consistent and professional work of its trade finance team. At the same time, the award can be viewed as a reflection of Azerbaijan’s growing role in international and regional trade and the increasing strength of the country’s banking sector.
Bank Respublika continues to offer modern trade finance products and services to businesses and corporate clients. Supporting the sustainable development of the national economy, expanding businesses’ access to international markets, and strengthening foreign trade relations remain among the Bank’s key strategic priorities.