https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d5882457284b6e2b0b0d44ce5_o.jpg
Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev “AzerGold” QSC-də Söyüdlü (Zod) qızıl yatağı layihəsi üzrə aparılan işlərlə tanış olub.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Qafqaz regionunun ən böyük qızıl yatağı hesab edilən Zod yatağında dövlət şirkəti tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, 2025-ci ilin avqust ayından etibarən genişmiqyaslı geoloji tədqiqat işlərinə başlanılıb, mövcud tarixi geoloji məlumatlar təhlil olunub. Eyni zamanda yatağın müasir metodlarla planlaşdırılması həyata keçirilib, topoqrafik xəritələr hazırlanıb, yataqda ümumi dərinliyi 9 min metrə çatan buruq-qazma işləri icra edilib. Zakir İbrahimov diqqətə çatdırıb ki, tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq Zod qızıl yatağının çıxarıla bilən qalıq ehtiyatları faydalı qazıntı yataqlarının iqtisadi qiymətləndirilməsi üçün beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş JORC (Joint Ore Reserves Committee) standartlarının tələblərinə uyğun olaraq 1,03 milyon unsiya həcmində hesablanıb.
İdarə Heyətinin sədri vurğulayıb ki, yatağın resurs bazasının artırılması potensialı nəzərə alınaraq yaxın və uzaq cinahlarda intensiv kəşfiyyat işləri davam etdirilir.
Z.İbrahimov əlavə edib ki, Zod qızıl yatağının işlənməsi ölkənin dağ-mədən sənayesinin iqtisadiyyatda rolunun daha da güclənməsinə xidmət edəcək. Müasir texnologiyalar və beynəlxalq ekoloji standartlar əsasında yatağın gələcəkdə kompleks şəkildə istismara cəlb olunması regionun uzunmüddətli sosial-iqtisadi inkişafına, ölkənin qeyri-neft-qaz sektorunun tərəqqisinə müsbət təsir göstərəcək. Kəlbəcər rayonunda yeni iş yerlərinin yaradılması, peşəkar kadr hazırlığının gücləndirilməsi, xidmət və logistika sahələrinin inkişafı, eləcə də yerli sahibkarlığın genişlənməsi üçün əlavə imkanlar yaranacaq.
Bəşir Hacıyev Kəlbəcər rayonunda dövlət tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri ilə paralel olaraq regionun zəngin təbii sərvətlərinin iqtisadi dövriyyəyə cəlb olunması istiqamətində görülən işlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, bu baxımdan, Zod yatağının işlənməsi layihəsi rayonun sosial-iqtisadi inkişafına və məşğulluğun artırılmasına mühüm töhfə verəcək strateji layihə hesab olunur. Layihə işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyası, həmin ərazilərin ölkənin ümumi iqtisadi sisteminə daha sıx inteqrasiyası və dayanıqlı məskunlaşma prosesinin dəstəklənməsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin həyata keçirilməsi Kəlbəcərin iqtisadi potensialının reallaşdırılmasına və əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsinə əlavə imkanlar yaradacaq.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d5882457284b6e2b0b0d44ce5_o.jpg
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Кяльбаджарском районе Башир Гаджиев ознакомился в ЗАО «AzerGold» с работами, проводимыми по проекту золоторудного месторождения Союдлу (Зод).
Председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов предоставил подробную информацию о деятельности, осуществляемой государственной компанией на месторождении Зод - считающимся крупнейшим золоторудным месторождением Кавказского региона. Он сообщил, что с августа 2025 года начаты широкомасштабные геологические исследовательские работы, проанализированы существующие исторические геологические данные. В то же время осуществлено планирование месторождения современными методами, подготовлены топографические карты, на месторождении выполнены буровые работы общей глубиной до 9 тысяч метров. Закир Ибрагимов довел до внимания, что в результате исследовательских работ извлекаемые остаточные запасы золоторудного месторождения Зод были подсчитаны в объеме 1,03 миллиона унций в соответствии с требованиями международно признанных стандартов JORC (Joint Ore Reserves Committee) для экономической оценки месторождений полезных ископаемых.
Председатель Правления подчеркнул, что с учетом потенциала увеличения ресурсной базы месторождения на ближних и дальних флангах продолжаются интенсивные разведочные работы.
З. Ибрагимов добавил, что разработка золоторудного месторождения Зод послужит дальнейшему усилению роли горнодобывающей промышленности Азербайджана в экономике. Будущее комплексное вовлечение месторождения в эксплуатацию на основе современных технологий и международных экологических стандартов окажет положительное влияние как на долгосрочное социально-экономическое развитие региона, так же и на прогресс ненефтегазового сектора страны. Появятся дополнительные возможности для создания новых рабочих мест в Кельбаджарском районе, усиления профессиональной подготовки кадров, развития сфер услуг и логистики, а также расширения местного предпринимательства.
Башир Гаджиев довел до внимания, что параллельно с широкомасштабными восстановительными и строительными работами, осуществляемыми государством в Кяльбаджарском районе, особое значение имеют проводимые работы в направлении вовлечения в экономический оборот богатых природных ресурсов региона. Было отмечено, что с этой точки зрения проект разработки месторождения Зод считается стратегическим проектом, который внесет важный вклад в социально-экономическое развитие района и повышение занятости. Проект также играет важную роль с перспективы экономической реинтеграции освобожденных от оккупации территорий, более тесной интеграции этих территорий в общую экономическую систему страны и поддержки процесса устойчивого заселения. Исполнение проекта создаст дополнительные возможности для реализации экономического потенциала Кяльбаджара и повышения социального благополучия населения.