https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d5882457284b6e2b0b0d44ce5_o.jpg
Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev “AzerGold” QSC-də Söyüdlü (Zod) qızıl yatağı layihəsi üzrə aparılan işlərlə tanış olub.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Qafqaz regionunun ən böyük qızıl yatağı hesab edilən Zod yatağında dövlət şirkəti tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, 2025-ci ilin avqust ayından etibarən genişmiqyaslı geoloji tədqiqat işlərinə başlanılıb, mövcud tarixi geoloji məlumatlar təhlil olunub. Eyni zamanda yatağın müasir metodlarla planlaşdırılması həyata keçirilib, topoqrafik xəritələr hazırlanıb, yataqda ümumi dərinliyi 9 min metrə çatan buruq-qazma işləri icra edilib. Zakir İbrahimov diqqətə çatdırıb ki, tədqiqat işlərinin nəticəsi olaraq Zod qızıl yatağının çıxarıla bilən qalıq ehtiyatları faydalı qazıntı yataqlarının iqtisadi qiymətləndirilməsi üçün beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş JORC (Joint Ore Reserves Committee) standartlarının tələblərinə uyğun olaraq 1,03 milyon unsiya həcmində hesablanıb.
İdarə Heyətinin sədri vurğulayıb ki, yatağın resurs bazasının artırılması potensialı nəzərə alınaraq yaxın və uzaq cinahlarda intensiv kəşfiyyat işləri davam etdirilir.
Z.İbrahimov əlavə edib ki, Zod qızıl yatağının işlənməsi ölkənin dağ-mədən sənayesinin iqtisadiyyatda rolunun daha da güclənməsinə xidmət edəcək. Müasir texnologiyalar və beynəlxalq ekoloji standartlar əsasında yatağın gələcəkdə kompleks şəkildə istismara cəlb olunması regionun uzunmüddətli sosial-iqtisadi inkişafına, ölkənin qeyri-neft-qaz sektorunun tərəqqisinə müsbət təsir göstərəcək. Kəlbəcər rayonunda yeni iş yerlərinin yaradılması, peşəkar kadr hazırlığının gücləndirilməsi, xidmət və logistika sahələrinin inkişafı, eləcə də yerli sahibkarlığın genişlənməsi üçün əlavə imkanlar yaranacaq.
Bəşir Hacıyev Kəlbəcər rayonunda dövlət tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri ilə paralel olaraq regionun zəngin təbii sərvətlərinin iqtisadi dövriyyəyə cəlb olunması istiqamətində görülən işlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, bu baxımdan, Zod yatağının işlənməsi layihəsi rayonun sosial-iqtisadi inkişafına və məşğulluğun artırılmasına mühüm töhfə verəcək strateji layihə hesab olunur. Layihə işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi reinteqrasiyası, həmin ərazilərin ölkənin ümumi iqtisadi sisteminə daha sıx inteqrasiyası və dayanıqlı məskunlaşma prosesinin dəstəklənməsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin həyata keçirilməsi Kəlbəcərin iqtisadi potensialının reallaşdırılmasına və əhalinin sosial rifahının yüksəldilməsinə əlavə imkanlar yaradacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d5882457284b6e2b0b0d44ce5_o.jpg
Bashir Hajiyev, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Kalbajar district, reviewed the progress on the Soyudlu (Zod) Gold Deposit Project during the meeting at AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC).
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, provided a comprehensive overview of the activities being carried out by the state Company at the Zod deposit – the largest gold deposit in the Caucasus region. He noted that extensive geological explorations commenced in August 2025, including the analysis of historical and geological data. In addition, modern mine planning and topographic mapping were completed along with the drilling operations up to 9,000 metres that were carried out across the deposit. Z. Ibrahimov highlighted that, based on the results of the exploration programme, the recoverable remaining reserves of the Zod Gold Deposit have been estimated at 1.03 million ounces in accordance with the requirements of international JORC (Joint Ore Reserves Committee) Code.
It was emphasized that intensive exploration activities will continue in the adjacent and surrounding areas, considering significant resource growth potential of the deposit.
Zakir Ibrahimov added that the development of the Zod Gold Deposit will further strengthen the role of the country’s mining industry in economy. The future integrated development of the deposit, based on advanced technologies and international environmental standards, is expected to contribute to the long-term socio-economic development of the region and support the growth of Azerbaijan’s non-oil and gas sectors. The Project will provide additional opportunities for employment in the Kalbajar region, enhance workforce development and professional training, stimulate the growth of service and logistics sectors, as well as encourage the expansion of local entrepreneurship.
Bashir Hajiyev noted that the effective utilization of the region’s rich natural resources is of great importance and complements the large-scale restoration and reconstruction processes implemented in Kalbajar. The development of the Zod Gold Deposit represents a strategic project that will make a significant contribution to the region’s socio-economic growth and employment.
The Project plays an important role in the economic reintegration of Azerbaijan’s liberated territories, facilitating their integration into the national economy and supporting sustainable resettlement efforts. The successful implementation of the Project will contribute to the realization of the Kalbajar districts’s economic potential and the creation of additional opportunities to enhance the social welfare of local communities.