https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_419a06a3e7e2ff6ca316e94c8_o.jpg
Türk dövlətlərinin qlobal maliyyə inteqrasiyası mövzusunda keçirilən sammitdə “AzInTelecom”un stendi qurulub. Stenddə şirkətə məxsus olan SİMA Rəqəmsal Həllər Platformasının maliyyə sektoru üçün faydalı məhsulları barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Tədbirdə şirkətin Kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev “Biometriyanın fintekdə müasir rəqəmsal həllərə təsiri” mövsuzunda çıxış edib. O, öz çıxışında müasir fintek ekosistemində istifadəçi təcrübəsinin sürətləndirilməsi və maliyyə əməliyyatlarının təhlükəsizliyində biometrik texnologiyaların əsas funksiyasından bəhs edib. F.Fərəcullayev qeyd edib ki, üztanıma və digər biometrik identifikasiya həlləri maliyyə institutlarında fırıldaqçılıqla mübarizə və məsafədən xidmət göstərilməsi proseslərində kritik rol oynayır.
Müzakirələrdə kibertəhlükəsizlik, yaşıl maliyyə, investisiya imkanları və insan kapitalının inkişafı kimi aktual mövzulara da toxunulub. “AzInTelecom”un tədbirdə iştirak məqsədi regionda fintek ekosisteminin inkişafında öz innovativ həlləri ilə yaxından iştirak etmək olub.
“AZCON Holding” şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 2015-ci ildən bulud həlləri, rəqəmsal identifikasiya və kiberbəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış olaraq fəaliyyət göstərir. Şirkət “Hökumət buludu” və SİMA rəqəmsal həllər platforması kimi ölkəmiqyaslı layihələrin provayderidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_419a06a3e7e2ff6ca316e94c8_o.jpg
As part of the summit, which focused on the global financial integration of Turkic states, AzInTelecom set up an exhibition stand. At the stand, participants were informed about the products of the company’s SİMA Digital Solutions Platform and their benefits for the financial sector.
AzInTelecom LLC participated in the International Finance and Banking Summit held in Baku.
As part of the summit, which focused on the global financial integration of Turkic states, AzInTelecom set up an exhibition stand. At the stand, participants were informed about the products of the company’s SİMA Digital Solutions Platform and their benefits for the financial sector.Within the framework of the event, Farukh Farajullayev, Director of the Commercial Department at AzInTelecom, delivered a presentation on “The Impact of Biometrics on Modern Digital Solutions in FinTech.” In his speech, he highlighted the key role of biometric technologies in enhancing user experience and strengthening the security of financial transactions within today’s fintech ecosystem. F. Farajullayev noted that facial recognition and other biometric identification solutions play a critical role in preventing fraud and enabling remote service delivery across financial institutions.
The summit also featured discussions on a range of topical issues, including cybersecurity, green finance, investment opportunities, and human capital development. Through its participation, AzInTelecom aimed to contribute to the advancement of the regional fintech ecosystem by sharing its innovative solutions and expertise.
“AzInTelecom” LLC, a company of AZCON Holding, has been operating since 2015, specializing in cloud solutions, digital identity, and cybersecurity services. The company is the provider of nationwide projects such as the “Government Cloud” and the SİMA digital solutions platform.