https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_419a06a3e7e2ff6ca316e94c8_o.jpg
Türk dövlətlərinin qlobal maliyyə inteqrasiyası mövzusunda keçirilən sammitdə “AzInTelecom”un stendi qurulub. Stenddə şirkətə məxsus olan SİMA Rəqəmsal Həllər Platformasının maliyyə sektoru üçün faydalı məhsulları barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Tədbirdə şirkətin Kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev “Biometriyanın fintekdə müasir rəqəmsal həllərə təsiri” mövsuzunda çıxış edib. O, öz çıxışında müasir fintek ekosistemində istifadəçi təcrübəsinin sürətləndirilməsi və maliyyə əməliyyatlarının təhlükəsizliyində biometrik texnologiyaların əsas funksiyasından bəhs edib. F.Fərəcullayev qeyd edib ki, üztanıma və digər biometrik identifikasiya həlləri maliyyə institutlarında fırıldaqçılıqla mübarizə və məsafədən xidmət göstərilməsi proseslərində kritik rol oynayır.
Müzakirələrdə kibertəhlükəsizlik, yaşıl maliyyə, investisiya imkanları və insan kapitalının inkişafı kimi aktual mövzulara da toxunulub. “AzInTelecom”un tədbirdə iştirak məqsədi regionda fintek ekosisteminin inkişafında öz innovativ həlləri ilə yaxından iştirak etmək olub.
“AZCON Holding” şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 2015-ci ildən bulud həlləri, rəqəmsal identifikasiya və kiberbəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış olaraq fəaliyyət göstərir. Şirkət “Hökumət buludu” və SİMA rəqəmsal həllər platforması kimi ölkəmiqyaslı layihələrin provayderidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_419a06a3e7e2ff6ca316e94c8_o.jpg
В рамках саммита, посвящённого теме глобальной финансовой интеграции тюркских государств, был организован стенд ООО «AzInTelecom». На стенде участникам была представлена информация о продуктах платформы цифровых решений SİMA, принадлежащей компании, и их преимуществах для финансового сектора.
Директор Коммерческого департамента AzInTelecom, Фаррух Фараджуллаев, представил вниманию участников презентацию «Влияние биометрии на современные цифровые решения в финтехе». В своём выступлении он подчеркнул ключевую роль биометрических технологий в улучшении пользовательского опыта и повышении безопасности финансовых операций. По его словам, системы распознавания лиц и другие решения биометрической идентификации становятся важным инструментом в борьбе с мошенничеством и организации дистанционного обслуживания в финансовых учреждениях.
Кроме того, на саммите обсуждались актуальные темы, включая кибербезопасность, зелёное финансирование, инвестиционные возможности и развитие человеческого капитала. Участие AzInTelecom было направлено на поддержку развития региональной финтех-экосистемы через демонстрацию инновационных решений и экспертного опыта компании.
Об AzInTelecom
ООО «AzInTelecom», одна из компаний AZCON Holding, с 2015 года специализируется на облачных решениях, цифровой идентификации и кибербезопасности. Компания является провайдером национальных проектов, включая «Правительственное облако» и платформу цифровых решений SİMA.