22 iyun – 2 iyul tarixlərində Bootid meteor yağışı müşahidə ediləcək. Meteor yağışının maksimumunun iyunun 27-də Bakı vaxtı ilə təxminən saat 21:00-da baş verəcəyi gözlənilir.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, bu meteor yağışının radiantı Çoban (Bootes) bürcündə yerləşdiyindən belə adlanır.
Bakıdan baxdıqda radiant bütün gecə ərzində üfüqdən yuxarıda olur və müşahidə üçün əlverişli şərait yaradır. Bu meteor yağışının mənbəyi “7P/Pons-Winnecke” kometidir. Bu komet 1819-cu ildə kəşf edilib və Günəş ətrafında təxminən 6.37 ilə bir dövr edir. Kometin orbiti boyunca qoyduğu toz və kiçik qaya hissəcikləri Yer orbitini kəsdikdə meteor yağışı yaranır.
Meteorlar Yer atmosferinə daxil olarkən təxminən 18 km/s sürətlə hərəkət edirlər. Bu sürət digər məşhur meteor yağışları ilə müqayisədə nisbətən kiçikdir. Buna görə də Bootid meteorları səmada daha yavaş hərəkət edən və uzun iz buraxan meteorlar kimi görünə bilər. İyun Bootidləri çox dəyişkən meteor selidir. Adi illərdə maksimum fəallıq zamanı saatda yalnız 1−5 meteor müşahidə olunur. Lakin tarixdə bəzi qeyri-adi fəallıq partlayışları qeydə alınıb. 1916-cı ildə saatda yüzlərlə meteor, 1998-ci ildə saatda təxminən 50–100, 2004-cü ildə isə saatda 20–50 meteor müşahidə edilib. 2026-cı ildə yağışın zəif və ya orta fəallıq göstərməsi gözlənilir. Bundan əlavə, maksimum dövrə yaxın Ay demək olar ki, Tam Ay (bədirlənmiş) fazasında olacaq və güclü Ay işığı zəif meteorların görünməsini çətinləşdirəcək.
İyun Bootid meteor yağışı hər il müşahidə olunsa da, gözlənilməz fəallıq partlayışları göstərə bilməsi səbəbindən xüsusi maraqla izlənilən meteor sellərindən biridir. Bu selin tədqiqi kometlərin təkamülü və Günəş sisteminin kiçik cisimlərinin öyrənilməsi üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.

С 22 июня по 2 июля будет наблюдаться метеорный поток Боотиды.
Информацию об этом распространила кафедра астрофизики Бакинского государственного университета (БГУ).
Отмечено, что пик метеорного потока ожидается 27 июня примерно в 21:00 по бакинскому времени. «Этот метеорный поток называется так потому, что его радиант расположен в созвездии Волопаса (Bootes). При наблюдении из Баку радиант в течение всей ночи находится над горизонтом, что создает благоприятные условия для наблюдений. Источником этого метеорного потока является комета 7P/ Pons-Winnecke. Эта комета была открыта в 1819 году и совершает один оборот вокруг Солнца примерно за 6,37 года. Метеорный поток возникает, когда частицы пыли и мелких скальных пород, оставленные кометой вдоль своей орбиты, пересекают орбиту Земли.
При входе в атмосферу Земли метеоры движутся со скоростью около 18 км/с. Эта скорость относительно невелика по сравнению с другими известными метеорными потоками. По этой причине июньские Боотиды могут выглядеть на небе как более медленно движущиеся метеоры, оставляющие длинные следы. Июньские Боотиды — очень переменчивый метеорный поток. В обычные годы во время максимальной активности наблюдается всего от 1 до 5 метеоров в час. Однако в истории были зафиксированы всплески необычной активности. В 1916 году наблюдались сотни метеоров в час, в 1998 году — около 50–100, а в 2004 году — от 20 до 50 метеоров в час. В 2026 году ожидается слабая или умеренная активность потока. Кроме того, в период пика Луна будет находиться почти в фазе полнолуния, и яркий лунный свет затруднит видимость слабых метеоров.