https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b610e6444b4be9f46ee18e75b_o.jpg
“AzerGold” QSC və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə Daşkəsən rayonunda 5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş “Təbiətə qayğı missiyamızdır!” devizi altında təmizlik aksiyası keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi, tullantıların düzgün idarə olunmasının təşviqi məqsədilə təşkil olunan tədbirdə QSC-nin əməkdaşları və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin könüllüləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində aksiya iştirakçıları tərəfindən Qoşqarçayın sahilləri boyunca yerləşən, ümumilikdə təxminən 2 hektar ərazi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər məişət tullantılarından təmizlənib. Toplanmış tullantılar çeşidlənərək təkrar emala göndərilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC ölkənin dağ-mədən sənayesində fəaliyyət göstərən dövlət şirkəti olaraq hasilat və istehsal proseslərini yerli və beynəlxalq ekoloji standartlara uyğun şəkildə həyata keçirməklə yanaşı, regionlarda mütəmadi olaraq ekoloji yönümlü layihələr reallaşdırır. Şirkətin təşəbbüsü ilə hər il kütləvi ağacəkmə, yaşıllaşdırma və təmizlik aksiyaları təşkil olunur.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü 1972-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilib. BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) tərəfindən 2026-cı il üçün “İqlim dəyişikliyi” mövzusu müəyyənləşdirilib. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi builki qlobal kampaniya iqlim dəyişikliklərinin ətraf mühitə və insanların həyatına təsirləri barədə məlumatlılığın artırılmasını, iqlim fəaliyyətinin gücləndirilməsini və dayanıqlı inkişaf təşəbbüslərinin təşviqini hədəfləyir. Kampaniya çərçivəsində #NowForClimate çağırışı irəli sürülür.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b610e6444b4be9f46ee18e75b_o.jpg
An ecological action dedicated to June 5 – World Environment Day was held in Dashkesen “Caring for nature is our mission!”, jointly organized by “AzerGold” CJSC and the Regional Development Public Union (RIIB).
Employees of the CJSC and volunteers of RIIB participated in the event, which aimed to promote environmental protection and proper waste management practices.
Within the framework of the campaign, participants cleaned approximately 2 hectares along the banks of the Qoshgarchay river, removing plastic, polyethylene, metal, glass, paper, cardboard, and other household waste. The collected waste was sorted and sent for recycling.
It should be noted that “AzerGold” CJSC, as a state-owned company operating in the country’s mining industry, carries out its production processes in accordance with local and international environmental standards and regularly implements environmentally oriented projects in the regions. At the initiative of the company, tree planting, greening, and cleanup campaigns are organized annually.
It should also be noted that World Environment Day was established by the UN General Assembly in 1972. The UN Environment Programme (UNEP) has designated “Climate Change” as the theme for 2026. This year’s global campaign, hosted by Azerbaijan, aims to raise awareness of the impacts of climate change on the environment and people’s lives, strengthen climate action, and promote sustainable development initiatives. The campaign is carried out under the motto #NowForClimate.