https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b610e6444b4be9f46ee18e75b_o.jpg
“AzerGold” QSC və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə Daşkəsən rayonunda 5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş “Təbiətə qayğı missiyamızdır!” devizi altında təmizlik aksiyası keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi, tullantıların düzgün idarə olunmasının təşviqi məqsədilə təşkil olunan tədbirdə QSC-nin əməkdaşları və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin könüllüləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində aksiya iştirakçıları tərəfindən Qoşqarçayın sahilləri boyunca yerləşən, ümumilikdə təxminən 2 hektar ərazi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər məişət tullantılarından təmizlənib. Toplanmış tullantılar çeşidlənərək təkrar emala göndərilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC ölkənin dağ-mədən sənayesində fəaliyyət göstərən dövlət şirkəti olaraq hasilat və istehsal proseslərini yerli və beynəlxalq ekoloji standartlara uyğun şəkildə həyata keçirməklə yanaşı, regionlarda mütəmadi olaraq ekoloji yönümlü layihələr reallaşdırır. Şirkətin təşəbbüsü ilə hər il kütləvi ağacəkmə, yaşıllaşdırma və təmizlik aksiyaları təşkil olunur.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü 1972-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilib. BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) tərəfindən 2026-cı il üçün “İqlim dəyişikliyi” mövzusu müəyyənləşdirilib. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi builki qlobal kampaniya iqlim dəyişikliklərinin ətraf mühitə və insanların həyatına təsirləri barədə məlumatlılığın artırılmasını, iqlim fəaliyyətinin gücləndirilməsini və dayanıqlı inkişaf təşəbbüslərinin təşviqini hədəfləyir. Kampaniya çərçivəsində #NowForClimate çağırışı irəli sürülür.

«AzerGold» и “RIIB” провели акцию, посвященную Всемирному дню окружающей среды, в Дашкесане «AzerGold» и “RIIB” провели акцию, посвященную Всемирному дню окружающей среды, в Дашкесане
Экологическая акция по уборке территории, посвященная 5 июня – Всемирному дню окружающей среды, прошла в Дашкесанском районе под девизом «Забота о природе – наша миссия!», организованная совместно ЗАО «AzerGold» и Общественного объединения «Региональное развитие» (RİİB).
В мероприятии, организованном с целью популяризации охраны окружающей среды и правильного обращения с отходами, приняли участие сотрудники «AzerGold и волонтеры «RİİB».
В рамках акции участники очистили около 2 гектаров территории вдоль берегов реки Гошгарчай от пластика, полиэтилена, металла, стекла, бумаги, картона и других бытовых. Собранные отходы были отсортированы и отправлены на переработку.
Следует отметить, что ЗАО «AzerGold», являясь государственной компанией, действующей в горнодобывающем секторе страны, осуществляет свою производственную деятельность в соответствии сгосударственными и международными экологическими стандартами. Кроме того, компания на регулярной основе реализует экологические инициативы в регионах присутствия.
По её инициативе ежегодно проводятся масштабные мероприятия по посадке деревьев, озеленению территорий и очистке окружающей среды.
Напоминаем, что Всемирный день охраны окружающей среды был учреждён Генеральной Ассамблеей ООН в 1972 году. Программа ООН по окружающей среде (UNEP) определила темой 2026 года «Изменение климата». Глобальная кампания, проходящая при участии Азербайджана в качестве принимающей стороны, направлена на повышение осведомлённости о влиянии изменения климата на окружающую среду и жизнь людей, усиление климатических действий и продвижение инициатив устойчивого развития. В рамках кампании выдвигается призыв #NowForClimate.