https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a5bdcae5b6642b5c53488d857_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycana qayıdış: milli ideyanın yeni mərhələsi kimi” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfrans öz işini başa çatdırıb.
Konfransın ikinci günü BDU-da “Qərbi Azərbaycan və tarixi yaddaş”, “Qərbi Azərbaycana qayıdışın hüquqi çərçivəsi”, “Qayıdış diskursunda regional təhlükəsizlik: müasir baxışlar və strateji yanaşmalar”, “Mədəni irs və mənəvi yaddaş: dil, folklor, mətbuat, kitablar və intellektual mühit”, “Qərbi Azərbaycan – “yaşıl” Vətən” adlı 5 bölmə iclası keçirilib.
Bölmə iclaslarında dövlətçilik, suverenlik və tarixi ədalət anlayışları kontekstində Qayıdış Konsepsiyası, onun postmünaqişə dövründə milli strateji düşüncədə yeri, qayıdış hüququnun beynəlxalq hüquqi sənədlərdə təsbiti, məcburi köçkün və deportasiya olunmuş əhalinin hüquqları, qayıdış ideyasının sülh gündəliyinə töhfəsi, regional əməkdaşlıq və etimad quruculuğu mexanizmləri, humanitar diplomatiya və konfliktlərin postmünaqişə idarəetməsi, Qərbi Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irsinin qorunması, tarixi abidələrin, toponimlərin və dini-mənəvi dəyərlərin bərpası, mədəni irsin beynəlxalq müstəvidə tanıdılması, qayıdışın coğrafi aspektləri: məskunlaşma, ərazinin təbii, sosial-iqtisadi və siyasi şəraitinin qiymətləndirilməsi, dezinformasiya və tarixi saxtakarlığa qarşı arqumentlərlə bağlı 100-dək məruzə dinlənilib.
Konfransın bağlanış mərasimində çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib, Qərbi Azərbaycanla bağlı məhsuldar elmi müzakirələrin aparıldığını qeyd edib. O, konfransın davamlı keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb, Qərbi Azərbaycan İcması ilə əməkdaşlığın uğurla davam etdiriləcəyini vurğulayıb. Rektor müxtəlif elm və təhsil qurumlarındakı Qərbi Azərbaycan mərkəzlərini səylərini birləşdirməyə və əməkdaşlıq etməyə çağırıb.
Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbəri, Milli Məclisin deputatı Əziz Ələkbərli isə konfransın Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası çərçivəsində qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasına töhfə olduğunu qeyd edib: “Bu fəaliyyət bizi tarixi torpaqlarımıza bir addım da yaxınlaşdırır”.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_a5bdcae5b6642b5c53488d857_o.jpg
The 1st International Scientific Conference titled “Return to Western Azerbaijan as a New Stage of the National Idea,” jointly organized by Baku State University (BSU) and the Western Azerbaijan Community (WAC), has concluded.
On the second day of the conference, five thematic sessions were held at BSU: “Western Azerbaijan and Historical Memory,” “Legal Frameworks for Return to Western Azerbaijan,” “Regional Security in the Return Discourse: Contemporary Perspectives and Strategic Approaches,” “Cultural Heritage and Moral Memory: Language, Folklore, Press, Books, and the Intellectual Environment,” and “Western Azerbaijan as a Green Homeland.”
Nearly 100 papers were presented during the sessions.
Speaking at the closing ceremony, BSU Rector Elchin Babayev described the conference discussions as productive and emphasized that the event would continue in the future. He also noted that cooperation between BSU and the Western Azerbaijan Community would be further strengthened and called on Western Azerbaijan research centers operating within various academic and educational institutions to coordinate their efforts and enhance collaboration.
Chairman of the Western Azerbaijan Community and Member of Parliament Aziz Alakbarli stated that the conference had contributed to the implementation of the objectives outlined in the Concept of Return to Western Azerbaijan. He noted that the work carried out within the framework of the conference had brought the participants “one step closer to their historical homeland.”