https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_82b43bfb63c802df0a4e525a3_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycana qayıdış: milli ideyanın yeni mərhələsi kimi” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfrans öz işini panel sessiyalarla davam etdirir.
“Qayıdış və regionun yeni sülh arxitekturası” mövzusunda panel sessiyasının moderatoru Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədr müavini, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə olub.
Moderator tədbirin əsas məqsədinin Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyasının regional sülh gündəliyi, beynəlxalq hüquq, tarixi ədalət və müasir geosiyasi reallıqlar kontekstində müzakirəsi olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin irəli sürdüyü Qayıdış Konsepsiyası yalnız tarixi yaddaşın bərpasına deyil, həm də Cənubi Qafqazda davamlı sülhün və qarşılıqlı etimadın formalaşmasına xidmət edir. Fariz İsmayılzadə bildirib ki, bu gün Azərbaycan postmünaqişə dövrünün əsas aktorlarından biri kimi regionun yeni təhlükəsizlik və əməkdaşlıq modelinin formalaşdırılmasında mühüm rol oynayır.
Paneldə ADA Universitetinin İctimai və Beynəlxalq Münasibətlər Məktəbinin professoru Daniel Pommier Vincelli, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin deputatı, Türkiyə–Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun sədri Şamil Ayrım, Qərbi Kaspi Universitetinin beynəlxalq münasibətlər üzrə eksperti Şeraz Mahmud Xan, Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Fərhad Hüseynov çıxış ediblər. Çıxışlarda Qərbi Azərbaycan məsələsinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və qayıdış hüququnun dünya ictimaiyyətinə çatdırılması yolları nəzərə çatdırılıb. Gələcəkdə azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycana qayıdaraq ermənilərlə yanaşı, sülh və qarşılıqlı hörmət şəraitində yaşamasının regionun uzunmüddətli sabitliyi üçün vacib amillərdən biri olduğu diqqətə çatdırılıb. Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasının regional sülh, əməkdaşlıq və inteqrasiya proseslərinin mühüm tərkib hissəsi olduğu vurğulanıb.
“Qayıdış beynəlxalq hüquq və yeni reallıqlar müstəvisində” mövzusunda ikinci panel sessiyanın moderatoru Milli Məclisin deputatı Rizvan Nəbiyev olub.
O, çıxışında Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsinin yalnız tarixi və siyasi deyil, beynəlxalq hüquq və fundamental insan hüquqları məsələsi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, məcburi köçkünlərin və deportasiya olunmuş şəxslərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaq hüququ beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərindən biridir. Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsi də məhz bu kontekstdə qiymətləndirilməlidir.
Sessiyada ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun Siyasi Tədqiqatlar, Təhlil və Nəşrlər üzrə direktoru Damjan Krnjević Mišković, Türkiyənin Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin sədri Akkan Suver, BDU-nun Beynəlxalq ümumi hüquq kafedrasının professoru Əfsər Sadıqov, türkiyəli diplomat və beynəlxalq münasibətlər üzrə ekspert Ferit Murat Özkaleli çıxış ediblər. Çıxışlarda beynəlxalq münasibətlər sistemində tarixi ədalət, kollektiv yaddaş və siyasi transformasiya proseslərinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb, Azərbaycanın gənc nəsli, ziyalıları, alimləri və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin də Qərbi Azərbaycan ideyasının yaşadılması və beynəlxalq müstəvidə tanıdılması prosesində fəal iştirak etməli olduğu qeyd olunub.
Konfrans çərçivəsində keçirilən üçüncü panel sessiya “Tarixi yaddaş və milli kimlik” mövzusuna həsr olunub. Panelin moderatoru Milli Məclisinin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc olub.
Moderator tarixi yaddaşın qorunmasının və gələcək nəsillərə ötürülməsinin milli kimliyin formalaşmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O bildirib ki, Qərbi Azərbaycan irsinin, tarixi-mədəni abidələrinin, toponimlərinin və zəngin mənəvi dəyərlərinin araşdırılması, təbliği və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması milli yaddaşın möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sessiyada BDU-nun Ali riyaziyyat və riyaziyyatın tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, Qərbi Azərbaycan İcmasının Müşahidə Şurasının sədri Misir Mərdanov, AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru Hikmət Quliyev, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Qərbi Azərbaycan şöbəsinin böyük elmi işçisi Nazim Mustafa və BDU-nun Mədəni İrsi Araşdırma Mərkəzinin direktoru Musa Mərcanlı məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzəçilər Qərbi Azərbaycanın tarixi irsinin qorunması, deportasiya və etnik təmizləmə siyasətinin tarixi aspektləri, milli kimliyin formalaşmasında folklorun və mədəni irsin rolu, eləcə də tarixi həqiqətlərin elmi əsaslarla araşdırılması məsələlərini müzakirə ediblər. Müzakirələr zamanı tarixi yaddaşın yaşadılmasının Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasının mənəvi-siyasi əsaslarından biri olduğu qeyd olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_82b43bfb63c802df0a4e525a3_o.jpg
I Международная научная конференция «Возвращение в Западный Азербайджан как новый этап национальной идеи», организованная совместно Бакинским государственным университетом (БГУ) и Общиной Западного Азербайджана (ОЗА), продолжает свою работу панельными сессиями.
Модератором панельной дискуссии «Возвращение и новая архитектура мира в регионе» выступил заместитель председателя Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, проректор Университета АДА Фариз Исмаилзаде.
Модератор подчеркнул, что главной целью мероприятия является обсуждение Концепции возвращения в Западный Азербайджан в контексте региональной мирной повестки дня, международного права, исторической справедливости и современных геополитических реалий. Он отметил, что Концепция возвращения служит не только восстановлению исторической памяти, но и формированию прочного мира и взаимного доверия на Южном Кавказе. Фариз Исмаилзаде заявил, что сегодня Азербайджан, как один из главных игроков постконфликтного периода, играет важную роль в формировании новой модели безопасности и сотрудничества в регионе.
В панельной дискуссии высказали свои мнения профессор Школы общественных и международных отношений Университета АДА Даниэль Помьер Винчелли, депутат Великого национального собрания Турции, председатель Турецко-азербайджанской межпарламентской группы дружбы Шамиль Айрым, эксперт по международным отношениям Западно-Каспийского университета Шераз Махмуд Хан, доцент кафедры международных отношений БГУ Фархад Гусейнов.
Модератором второй панельной сессии на тему «Возвращение в контексте международного права и новых реалий» был депутат Ризван Набиев.
В своем выступлении он подчеркнул, что вопрос возвращения в Западный Азербайджан — это не только историко-политический вопрос, но и вопрос международного права и основных прав человека. Он отметил, что право внутренне перемещенных лиц и депортированных лиц на возвращение на родину является одним из основных принципов международного права. Вопрос возвращения в Западный Азербайджан следует оценивать и в этом контексте.
На сессии выступили директор по политическим исследованиям, анализу и публикациям Института развития и дипломатии Университета АДА Дамьян Крневич Мишкович, председатель Вакфа стратегических и социальных исследований Мармара Груп Турции Аккан Сувер, профессор кафедры международного публичного права БГУ Афсар Садыгов и турецкий дипломат и эксперт по международным отношениям Ферит Мурат Озкалели.
Третья панельная дискуссия, состоявшаяся в рамках конференции, была посвящена теме «Историческая память и национальная идентичность». Модератором панели выступил Захид Орудж - председатель Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
Модератор подчеркнул, что сохранение исторической памяти и ее передача будущим поколениям играют важную роль в формировании национальной идентичности. Он отметил, что исследование, популяризация и представление международному сообществу наследия, историко-культурных памятников, топонимов и богатых нравственных ценностей Западного Азербайджана имеют особое значение в плане укрепления национальной памяти.
На сессии выступили заведующий кафедрой высшей математики и методики преподавания математики БГУ, председатель наблюдательного совета ОЗА Мисир Марданов, директор Института фольклора НАНА Хикмет Гулиев, старший научный сотрудник отдела Западного Азербайджана Института истории и этнологии им. А.А. Бакиханова НАНА Назим Мустафа и директор Центра исследований культурного наследия БГУ Муса Марджанлы.