https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d63821e654a42e8b1e3910d63_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qərbi Azərbaycana qayıdış: milli ideyanın yeni mərhələsi kimi” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfrans çərçivəsində mühüm əməkdaşlıq sənədi imzalanıb. BDU ilə QAİ əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalayıb.
Memorandumun əsas məqsədi BDU və QAİ arasında elm, təhsil, tədqiqat, mədəni irsin qorunması və təbliği, tarixi yaddaşın öyrənilməsi, insan kapitalının inkişafı və ümumi maraq doğuran digər sahələr üzrə əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması, genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsidir.
Bu əməkdaşlıq Qərbi Azərbaycanın tarixi, coğrafiyası, demoqrafiyası, etnoqrafiyası, mədəni irsi, toponimiyası, hüquqi məsələləri və digər əlaqəli istiqamətlər üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılması, maddi, qeyri-maddi mədəni irsin araşdırılması, sənədləşdirilməsi, qorunması və geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d63821e654a42e8b1e3910d63_o.jpg
A memorandum of understanding on cooperation was signed between Baku State University (BSU) and the Western Azerbaijan Community (WAC) within the framework of the 1st International Scientific Conference titled “Return to Western Azerbaijan as a New Stage of the National Idea,” jointly organized by the two institutions.
The memorandum aims to establish and expand cooperation in the fields of science, education, research, cultural heritage preservation and promotion, historical memory studies, human capital development, and other areas of mutual interest.
The partnership envisages joint scientific research on the history, geography, demography, ethnography, cultural heritage, toponymy, legal issues, and other aspects of Western Azerbaijan. It also provides for collaborative efforts to study, document, preserve, and promote the region’s tangible and intangible cultural heritage, making this knowledge more accessible to the wider public.