https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d63821e654a42e8b1e3910d63_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qərbi Azərbaycana qayıdış: milli ideyanın yeni mərhələsi kimi” mövzusunda I Beynəlxalq elmi konfrans çərçivəsində mühüm əməkdaşlıq sənədi imzalanıb. BDU ilə QAİ əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalayıb.
Memorandumun əsas məqsədi BDU və QAİ arasında elm, təhsil, tədqiqat, mədəni irsin qorunması və təbliği, tarixi yaddaşın öyrənilməsi, insan kapitalının inkişafı və ümumi maraq doğuran digər sahələr üzrə əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması, genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsidir.
Bu əməkdaşlıq Qərbi Azərbaycanın tarixi, coğrafiyası, demoqrafiyası, etnoqrafiyası, mədəni irsi, toponimiyası, hüquqi məsələləri və digər əlaqəli istiqamətlər üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılması, maddi, qeyri-maddi mədəni irsin araşdırılması, sənədləşdirilməsi, qorunması və geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_d63821e654a42e8b1e3910d63_o.jpg
В рамках I Международной научной конференции «Возвращение в Западный Азербайджан как новый этап национальной идеи», организованной совместно Бакинским государственным университетом (БГУ) и Общиной Западного Азербайджана (ОЗА), подписан меморандум о взаимопонимании по вопросам сотрудничества.
Основная цель меморандума – установление, расширение и развитие сотрудничества между БГУ и ОЗА в области науки, образования, исследований, охраны и популяризации культурного наследия, изучения исторической памяти, развития человеческого капитала и других областях, представляющих взаимный интерес.
Это сотрудничество предусматривает совместные научные исследования по истории, географии, демографии, этнографии, культурному наследию, топонимии, правовым вопросам и другим смежным областям Западного Азербайджана, а также совместную деятельность по изучению, документированию, охране и распространению информации о материальном и нематериальном культурном наследии среди широкой общественности.