https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2fc099f68041146541033eddd_o.jpg
2 iyun 2026-cı il tarixində "Bakı Enerji Həftəsi" çərçivəsində SOCAR ilə “Boston Consulting Group” (BCG) şirkəti arasında “Xəzər Regionunda Metan Emissiyalarının Azaldılmasının Sürətləndirilməsi” (Caspian Methane Emissions Abatement Accelerator) təşəbbüsünün icrasına dair Əməkdaşlıq Müqaviləsi imzalanıb.
Sənədi SOCAR-ın vitse-prezidenti Əfqan İsayev və BCG şirkətinin idarəedici direktoru və baş tərəfdaşı Pattabi Seşadri imzalayıblar.
Qeyd edək ki, 4 iyun 2025-ci il tarixində “Bakı Enerji Forumu” çərçivəsində SOCAR “BCG” şirkəti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində, 2030-cu ilə qədər metan emissiyalarının minimuma endirilməsi istiqamətində fəaliyyəti sürətləndirmək üçün “Xəzər Regionunda Metan Emissiyalarının Azaldılmasının Sürətləndirilməsi” təşəbbüsünü irəli sürüb.
Təşəbbüs Xəzər regionunda metan emissiyalarının azaldılması üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə tədqiqat və araşdırmaların aparılması, metan emissiyalarının azaldılmasına yönəlmiş birgə layihələrin icrası, qarşılıqlı bilik mübadiləsi və effektiv təcrübələrin tətbiqi, Xəzər regionunda neft-qaz əməliyyatları zamanı emissiya azaldılması tədbirlərinin təşviq edilməsi məqsədi daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_2fc099f68041146541033eddd_o.jpg
On 2 June 2026, within the framework of Baku Energy Week, a Cooperation Agreement was signed between SOCAR and Boston Consulting Group (BCG) for the implementation of the Caspian Methane Emissions Abatement Accelerator initiative.
The document was signed by SOCAR Vice President Afgan Isayev and Pattabi Seshadri, Managing Director and Senior Partner at BCG.
It should be recalled that on 4 June 2025, within the framework of the Baku Energy Forum, SOCAR, in cooperation with BCG, launched the Caspian Methane Emissions Abatement Accelerator initiative to accelerate efforts aimed at minimizing methane emissions by 2030.
The initiative is designed to strengthen cooperation on methane emissions reduction across the Caspian region, facilitate joint research and studies, support the implementation of collaborative methane mitigation projects, promote knowledge sharing and the adoption of best practices, and encourage emissions reduction measures in oil and gas operations throughout the region.