Yay fəsli (Yay günəş duruşu) Azərbaycana iyunun 21-i Bakı vaxtı ilə saat 12:24:26-da daxil olacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, bu zaman Şimal yarımkürəsində astronomik yay fəsli, Cənub yarımkürəsində isə qış fəsli başlayacaq. Bu hadisə zamanı Yerin fırlanma oxu ilə Günəşin istiqaməti arasında ən kiçik bucaq əmələ gələcək. Nəticədə Günəş səmada ilin ən yüksək nöqtəsinə çatacaq. Bakıda Günəş həmin gün günorta vaxtı üfüqdən maksimum hündürlükdə (73.1°) olacaq.
Həmin gün ilin ən uzun gündüzü və ən qısa gecəsinin müşahidə olunduğu gündür. Gündüzün uzunluğu 15 saat 03 dəqiqə 24 saniyə, gecənin uzunluğu isə 8 saat 56 dəqiqə 36 saniyə olacaq. Yay fəslinin uzunluğu 93 gün 15 saat 40 dəqiqə 42 saniyə təşkil edəcək.

Летний сезон (летнее солнцестояние) наступит в Азербайджане 21 июня в 12:24:26 по бакинскому времени.
Как сообщили на кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), в этот момент в Северном полушарии начнётся астрономическое лето, а в Южном полушарии — зима.
Во время этого явления между осью вращения Земли и направлением на Солнце образуется наименьший угол. В результате Солнце достигнет самой высокой точки на небосводе за весь год. В Баку в этот день в полдень высота Солнца над горизонтом будет максимальной и составит 73,1°.
21 июня является днем, когда наблюдаются самый длинный день и самая короткая ночь в году. Длительность дня составит 15 часов 03 минуты 24 секунды, а длительность ночи — 8 часов 56 минут 36 секунд. Продолжительность летнего сезона составит 93 дня, 15 часов, 40 минут и 42 секунды.