Yay fəsli (Yay günəş duruşu) Azərbaycana iyunun 21-i Bakı vaxtı ilə saat 12:24:26-da daxil olacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, bu zaman Şimal yarımkürəsində astronomik yay fəsli, Cənub yarımkürəsində isə qış fəsli başlayacaq. Bu hadisə zamanı Yerin fırlanma oxu ilə Günəşin istiqaməti arasında ən kiçik bucaq əmələ gələcək. Nəticədə Günəş səmada ilin ən yüksək nöqtəsinə çatacaq. Bakıda Günəş həmin gün günorta vaxtı üfüqdən maksimum hündürlükdə (73.1°) olacaq.
Həmin gün ilin ən uzun gündüzü və ən qısa gecəsinin müşahidə olunduğu gündür. Gündüzün uzunluğu 15 saat 03 dəqiqə 24 saniyə, gecənin uzunluğu isə 8 saat 56 dəqiqə 36 saniyə olacaq. Yay fəslinin uzunluğu 93 gün 15 saat 40 dəqiqə 42 saniyə təşkil edəcək.

According to astrophysicists from the Faculty of Physics at Baku State University (BSU), astronomical summer in Azerbaijan will begin on June 21 at 12:24:26 p.m. Baku time.
At this moment, the summer solstice will occur in the Northern Hemisphere, marking the beginning of astronomical summer, while astronomical winter will commence in the Southern Hemisphere.
During the summer solstice, the angle between the Earth's rotational axis and the direction toward the Sun reaches its minimum value. As a result, the Sun attains its highest position in the sky for the year. In Baku, the Sun's altitude above the horizon at solar noon will reach its annual maximum of 73.1°.
June 21 will be the longest day and the shortest night of the year. Daylight will last 15 hours, 3 minutes, and 24 seconds, while nighttime will last 8 hours, 56 minutes, and 36 seconds.