https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_4f11b22dd8660a9eb1b42ba72_o.jpg
1 iyun 2026-cı il tarixində "Bakı Enerji Həftəsi" çərçivəsində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf, “TotalEnergies” şirkətinin baş vitse-prezidenti Martina Opizzi və XRG şirkətinin Beynəlxalq qaz məsələləri üzrə prezidenti Məhəmməd Əl Əryani arasında görüş keçirilib.
Görüşdə SOCAR, “TotalEnergies” və XRG şirkətləri arasında enerji sektorunda uğurla həyata keçirilən əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib.
Tərəflər Abşeron qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənməsi layihəsi üzrə görülən işləri nəzərdən keçiriblər. Bu xüsusda, SOCAR, TotalEnergies, XRG və BOTAŞ arasında Abşeron qaz-kondensat yatağından Türkiyəyə uzunmüddətli qaz təchizatı ilə bağlı sazişin imzalanmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.

On 1 June 2026, within the framework of Baku Energy Week, a meeting was held between SOCAR President Rovshan Najaf, Martina Opizzi, Senior Vice President of TotalEnergies, and Mohammed Al Aryani, President for International Gas at XRG.
During the meeting, satisfaction was expressed with the successful cooperation between SOCAR, TotalEnergies and XRG in the energy sector.
The parties reviewed the progress achieved under the full-scale development project of the Absheron gas-condensate field. In this context, the importance of the agreement signed between SOCAR, TotalEnergies, XRG and BOTAŞ on the long-term supply of natural gas from the Absheron gas-condensate field to Türkiye was highlighted.