https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9298864b690665722ddff3ed5_o.jpg
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) ölkədə ilk dəfə olaraq “SABAH” proqramı çərçivəsində doktorantura təhsili almaq imkanı yaradılıb. Artıq BANM-də Yer elmləri və Texnika elmləri istiqamətləri üzrə “SABAH” proqramında doktorantura təhsili həyata keçiriləcək.
Yer elmləri istiqaməti üzrə dövlət sifarişli, əyani 8, Texnika elmləri istiqaməti üzrə isə 12 yer təqdim edilir.
Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almaqla doktorantlar yüksək təqaüd imkanlarından, 4 illik əyani təhsil modelindən, tədris yönümlü proqramlardan və təcrübəli professor-müəllim heyətinin rəhbərliyi altında təşkil olunan elmi fəaliyyətlərdən yararlana biləcəklər.
Bununla yanaşı, doktorantlar BANM-in zəngin maddi-texniki bazası, müasir elmi-tədqiqat laboratoriyaları, elmi kitabxana və elektron resurslardan istifadə, beynəlxalq rəqəmsal məlumat bazalarına çıxış imkanları ilə təmin olunacaqlar. Bakı Ali Neft Məktəbinin Kampusu daxilində yerləşən Tələbə evindən və İdman mərkəzindən istifadə imkanları da doktorantların sosial və akademik həyatına əlavə üstünlüklər qazandıracaq.
BANM-də doktorantura təhsilinin önəmli üstünlüklərindən biri də doktorantların ali təhsil müəssisəsində fəaliyyət göstərmək imkanına malik olmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_9298864b690665722ddff3ed5_o.jpg
With the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, an opportunity to pursue doctoral studies under the SABAH program has been created for the first time in the country at Baku Higher Oil School (BHOS).
From now on, BHOS will offer doctoral studies in Earth Sciences and Technical Sciences.
8 state-funded full-time places are offered under the Earth Sciences specialization, while 12 places are available under the Technical Sciences specialization.
BHOS doctoral students will benefit from high scholarship opportunities, a four-year full-time study model, practice-oriented academic programs, and research activities conducted under the supervision of experienced faculty members.
In addition, doctoral students will be provided with access to BHOS's extensive material and technical base, modern research laboratories, scientific library and electronic resources, and international digital databases.
The opportunity to use the Student House and Sports Center located on the Campus of Baku Higher Oil School will also provide additional advantages for the social and academic lives of doctoral students.
One of the important advantages of doctoral education at BHOS is that doctoral students have the opportunity to work at a higher education institution.