https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_ea774ebaf31e3c9ad38c7c029_o.jpg
Xarici İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı, Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının əməkdaşlığı ilə hər il beynəlxalq səviyyədə qeyd edilən “Afrika Günü”nə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
“Yüksələn qitə, yeni tərəfdaşlıqlar” mövzusunda keçirilən konfransda Afrika ölkələrinin Azərbaycanda akkreditə olunmuş səfirləri, Azərbaycanla Afrika ölkələri arasında parlamentlərarası əlaqələr üzrə Milli Məclisin işçi qruplarının sədrləri, dövlət qurumlarının nümayəndələri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, ekspertlər, eləcə də ölkəmizdə təhsil alan afrikalı tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev Afrika qitəsinin artan geosiyasi və iqtisadi əhəmiyyətindən bəhs edərək Azərbaycan-Afrika ölkələri arasında siyasi səviyyədə yüksək səviyyəli təmasların son illərdə xüsusilə artdığını, iqtisadi istiqamətdə böyük artım vəd edən potensialın mövcud olduğunu vurğulayıb.
Humanitar sahədə əməkdaşlıq istiqamətlərinə toxunan Yalçın Rəfiyev Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) vasitəsilə həyata keçirilmiş layihələrə və Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan beynəlxalq təqaüd proqramı çərçivəsində afrikalı gənclər üçün təklif olunan təhsil imkanlarına diqqət çəkib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə qeyd edib ki, son illər Azərbaycanın Afrika ölkələri ilə münasibətləri əhəmiyyətli dərəcədə sıx və fəal olub. Bu, təkcə rəsmi görüşlərdə və razılaşmalarda deyil, həm də insanlar arasındakı əlaqələrdə, akademik əməkdaşlıqda və xüsusən də Azərbaycan universitetlərində təhsil alan afrikalı tələbələrin artan sayında müşahidə olunur. Hazırda Azərbaycan universitetlərində 40 Afrika ölkəsindən 360-dan çox tələbə təhsil alır: “Təhsil ölkələr arasında tərəfdaşlığın ən möhkəm formalarından biridir. Afrika ölkələrindən olan tələbələr müxtəlif təhsil proqramları, o cümlədən Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı çərçivəsində Azərbaycan hökumətinin dəstəyini alırlar. İllər sonra Azərbaycanda təhsil almış əcnəbi tələbələr dostluğu, əldə etdikləri təcrübəni və burada yaşadıqları qonaqpərvərlik hissini xatırlayacaqlar”.
Nazir müavini diplomatları, akademik icma nümayəndələrini, tələbələri, ekspertləri və siyasətin hazırlanması prosesinin iştirakçılarını bir araya gətirən konfransın keçirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, tədbir təkcə mövcud çağırışların müzakirəsi üçün deyil, həm də gələcək üçün yeni ideya və tərəfdaşlıqların formalaşdırılması üçün mühüm bir platformadır.
BDU rektoru Elçin Babayev isə qeyd edib ki, Azərbaycan və Afrika ölkələri son illərdə ali təhsil, elmi tədqiqatlar, diplomatiya və gənclərin mübadiləsi sahələrində əməkdaşlığı fəal şəkildə genişləndirirlər. O, BDU-nun Azərbaycan və Afrika ölkələri arasında məzmunlu dialoq və uzunmüddətli tərəfdaşlıq üçün mühüm platformaya çevrilmiş konfransın təşkilatçılarından olmasından qürur duyduğunu bildirib. Rektor xatırladıb ki, ötən il Universitet Cənubi Afrika Respublikasının ali təhsil və kadr hazırlığı nazirinin müavini Namusa Tubanyukuqanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Səfər zamanı birgə magistratura və doktorantura proqramlarının yaradılması, akademik mobilliyin, rəqəmsal təhsilin və elmi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları müzakirə edilib: “Bu səfər nümayiş etdirdi ki, məsafəyə baxmayaraq, universitetlərimiz və cəmiyyətlərimiz bir çox ortaq istəkləri - gənclərə sərmayə qoyulmasını, keyfiyyətli təhsilə əlçatanlığın genişləndirilməsini və innovasiyalara əsaslanan inkişafı bölüşür. Azərbaycanla Afrika arasında münasibətlərin inkişafı əsasən gənclərdən asılıdır. Afrikalı tələbələr təkcə təhsil alanlar deyil, həm də akademik ictimaiyyəti öz baxışları, ənənələri və təcrübələri ilə zənginləşdirən mədəniyyət səfirləridir. Onlar təhsildə yüksək akademik nailiyyətləri ilə fərqlənir, təhsil və elmi fəaliyyətdə daim yüksək nəticələr nümayiş etdirirlər. Onlar Universitetimizin ən yaxşı xarici tələbələridir. Afrikalı tələbələr Azərbaycanda keçirilən beynəlxalq müzakirələrdə, o cümlədən gənclərin daha ədalətli və dayanıqlı dünya nizamının formalaşmasındakı roluna həsr olunmuş təşəbbüslərdə də fəal iştirak edirlər. Onların iştirakı bizə xatırladır ki, universitetlər sadəcə təhsil müəssisələri deyil, gələcəyin liderləri, diplomatları, tədqiqatçıları və novatorlarının yetişdiyi məkanlardır".
Elçin Babayev həmçinin qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universiteti Asiya və Afrikanın öyrənilməsi sahəsində dərin akademik ənənələrə malikdir: "Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin Asiya və Afrika ölkələri kafedrasının tarixi bir əsrdən çoxdur".
Daha sonra Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, diplomatik korpusun duayeni Adil Embarş çıxış edib. Açılış mərasimində Afrika Birliyi Komissiyasının sədri Mahmud Əli Yusifin videomüraciəti səsləndirilib.
Konfrans çərçivəsində “Azərbaycan–Afrika münasibətləri: mövcud vəziyyət və strateji imkanlar”, habelə “2063 Gündəliyi və Afrikanın inkişaf edən beynəlxalq münasibətlər sistemində rolu” mövzularında iki panel müzakirəsi keçirilib.
Sözügedən müzakirələrdə Somali, Mərakeş, Əlcəzair, Sudan və Esvatinin səfirləri, Azərbaycanın Efiopiya və Keniyadakı səfirləri, Uqanda və Tanzaniyanın XİN rəsmiləri, habelə Milli Məclisin Əlcəzair və Keniya ilə parlamentlərarası işçi qruplarının sədrləri iştirak ediblər.
Bununla yanaşı, tədbir zamanı “Afrikada ASAN xidmət modeli” mövzusunda təqdimat baş tutub.
Konfransda afrikalı tələbələrin ifasında mədəni proqram, Afrika qitəsinin tarixinə dair xüsusi video təqdim edilib.
Konfrans proqramı çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin afrikalı liderlərlə görüşlərini, eləcə də digər yüksək səviyyəli təmasları əks etdirən foto-şəkillər nümayiş etdirilib.
Konfransın bağlanış mərasimində çıxış edən Qvineya-Bisau Respublikasının beynəlxalq əməkdaşlıq və icmalar üzrə nazir müavini Fatumata Jau Azərbaycanla Afrika ölkələri arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_ea774ebaf31e3c9ad38c7c029_o.jpg
Министерство иностранных дел, Бакинский государственный университет (БГУ) и Молодежная организация Движения неприсоединения организовали международную конференцию на тему «Восходящий континент, новые партнерства», приуроченную ко Дню Африки.
В конференции приняли участие послы стран Африканского континента, депутаты Милли Меджлиса, руководители соответствующих государственных структур, главы высших учебных заведений, эксперты, а также африканские студенты, обучающиеся в стране.
Выступая на церемонии открытия мероприятия, заместитель министра иностранных дел Ялчин Рафиев подчеркнул, что в последние годы значительно возросли политические контакты между Азербайджаном и африканскими странами, и что существует большой потенциал для экономического роста. Ялчин Рафиев обратил внимание на проекты, реализуемые через Фонд Гейдара Алиева и Азербайджанское агентство международного развития, а также на образовательные возможности, предоставляемые африканской молодежи в рамках Международной стипендиальной программы имени Гейдара Алиева.
Заместитель министра науки и образования Кенан Керимзаде отметил, что в последние годы отношения Азербайджана с африканскими странами стали тесными и активными. Это наблюдается не только в официальных встречах и соглашениях, но и в контактах между людьми, академическом сотрудничестве и увеличении числа африканских студентов, обучающихся в азербайджанских университетах. В настоящее время в азербайджанских вузах обучаются более 360 студентов из 40 африканских стран: «Образование — одна из самых прочных форм партнерства между странами. Студенты из африканских стран получают поддержку от правительства Азербайджана в рамках различных образовательных программ. Спустя годы иностранные студенты, учившиеся в Азербайджане, будут помнить дружбу, полученный опыт и чувство гостеприимства, которое они здесь ощутили». Заместитель министра подчеркнул, что данное мероприятие является не только платформой для обсуждения текущих проблем, но и для формирования новых идей и партнерских отношений на будущее.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев на конференции сказал, что Азербайджан и африканские страны в последние годы активно расширяют сотрудничество в сферах высшего образования, научных исследований, дипломатии и молодежного обмена. По его словам, университет особенно гордится участием в конференции, которая стала важной платформой для содержательного диалога и долгосрочного партнерства между Азербайджаном и африканскими странами, которые из года в год расширяются. Ректор напомнил, что в прошлом году вуз принял делегацию во главе с заместителем министра высшего образования и подготовки кадров Южно-Африканской Республики Намуса Тубанюкуга. В ходе визита стороны обсудили возможности создания совместных магистерских и докторских программ, развития академической мобильности, цифрового образования и научного сотрудничества. «Этот визит продемонстрировал, что, несмотря на расстояние, наши университеты и общества разделяют многие общие стремления - инвестиции в молодежь, расширение доступа к качественному образованию и развитие, основанное на инновациях. Развитие отношений между Азербайджаном и Африкой во многом зависит от молодежи. Африканские студенты — это не просто студенты, но и послы культуры, обогащающие академическое сообщество своими взглядами, традициями и опытом. Они отличаются высокими академическими достижениями в учебе, неизменно демонстрируют высокие результаты в образовательной и научной деятельности. Они лучшие иностранные студенты нашего вуза. Африканские студенты активно участвуют в международных дискуссиях, проводимых в Азербайджане, в том числе в инициативах, посвященных роли молодежи в формировании более справедливого и устойчивого мирового порядка. Их участие напоминает нам, что университеты — это не просто учебные заведения, но и места, где растут будущие лидеры, дипломаты, исследователи и новаторы», - заявил Эльчин Бабаев.
Он также отметил, что БГУ обладает глубокими академическими традициями в изучении Азии и Африки. «История кафедры стран Азии и Африки факультета истории Бакинского государственного университета насчитывает более века», - подчеркнул ректор.
Затем с речью выступил дуайен дипломатического корпуса, посол Королевства Марокко Адиль Эмбарш. На церемонии открытия было показано видеообращение председателя Комиссии Африканского союза Махмуда Али Юсефа.
В рамках мероприятия прошли панельные дискуссии на темы «Азербайджано-африканские отношения: текущая динамика и стратегический потенциал» и «Повестка дня – 2063 и роль Африки в системе развивающихся международных отношений». В дискуссиях приняли участие послы Сомали, Марокко, Алжира, Судана и Эсватини, послы Азербайджана в Эфиопии и Кении, представители министерств иностранных дел Уганды и Танзании, а также председатели межпарламентских рабочих групп Милли Меджлиса с Алжиром и Кенией.
Кроме того, в ходе мероприятия представлена презентация на тему «Модель ASAN xidmət в Африке».
На конференции была показана культурная программа в исполнении африканских студентов и специальный видеоролик об истории африканского континента. На выставке, организованной в рамках программы конференции, были представлены фотографии, отражающие встречи Президента Ильхама Алиева с африканскими лидерами, а также другие контакты на высоком уровне.
Выступая на церемонии закрытия конференции, заместитель министра международного сотрудничества и по делам общин Республики Гвинея-Бисау Фатумата Жау подчеркнула, что отношения между Азербайджаном и африканскими странами носят стратегический характер.