https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_c104439ae831c75752d656c15_o.jpg
“KOICA” Azərbaycan Məzunlar Assosiasiyasının (KOAZ) təşəbbüsü, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) dəstəyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) təşkilatçılığı ilə icra olunan “Uşaqlara kiberqayğı 2” qrant layihəsi davam edir. Növbəti maarifləndirici tədbir “Azərbaycan Uşaqları” İctimai Birliyinin Uşaq Sığınacağı Reinteqrasiya Mərkəzində keçirilib.
Tədbir zamanı valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların virtual məkandakı təhlükələrdən qorunması, fərdi məlumatların mühafizəsi mexanizmləri, sosial platformalarda düzgün davranış və fundamental kibergigiyena vərdişləri diqqət mərkəzində olub.
Sonra uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, iştirakçılara sertifikatlar və xüsusi hədiyyələr təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Uşaqlara kiberqayğı” layihəsi sağlamlıq imkanları məhdud, valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin etmək, onları kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal bacarıqlar və internetdən istifadə zamanı fərdi məlumatların mühafizəsi barədə maarifləndirmək məqsədi daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_c104439ae831c75752d656c15_o.jpg
Продолжается грантовый проект «Киберзабота о детях 2», реализуемый по инициативе Ассоциации выпускников KOICA в Азербайджане (KOAZ), при поддержке Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA), организации Министерства цифрового развития и транспорта (МЦРТ). Очередное просветительское мероприятие состоялось в детском приюте Центра реинтеграции Общественного объединения «Дети Азербайджана».
В ходе мероприятия основное внимание было уделено вопросам защиты детей, потерявших родителей или лишенных родительской опеки, от опасностей в виртуальном пространстве, механизмам защиты персональных данных, надлежащему поведению на социальных платформах и фундаментальным правилам кибергигиены.
В завершение были даны ответы на интересующие детей вопросы, участникам были вручены сертификаты и специальные подарки.
Напомним, что целью проекта «Киберзабота о детях» является обеспечение безопасности детей с ограниченными возможностями здоровья и детей, потерявших родителей или лишенных родительской опеки, в цифровой среде, просвещение их о кибербезопасности, цифровых навыках и защите персональных данных при использовании интернета.