https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_7770000721537a1d190577fb8_o.jpg
Azərbaycanın ən böyük “CineMastercard” kinoteatrlar şəbəkəsinin rəhbəri Zaur Darabzadə, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi ilə Kann Film Festivalının 79-cu buraxılışı çərçivəsində keçirilən ən yaddaqalan tədbirlərdən birində iştirak edib. O, The Fast and the Furious (“Forsaj”) filminin əfsanəvi franşizasının 25 illiyinə həsr olunmuş və Cannes Classics proqramı çərçivəsində təşkil edilən xüsusi yubiley nümayişinə qatılıb.
Palais des Festivals-in qırmızı xalçasında “CineMastercard” nümayəndəsi dünyanın ən nüfuzlu kino tədbirlərindən birinin qonaqları sırasında yer alaraq Azərbaycanı və yerli kino sənayesini təmsil edib.
Universal Pictures studiyasının 2001-ci ildə təqdim etdiyi orijinal filmin nümayişi məşhur Grand Théâtre Lumière zalında baş tutub və festivalın ən çox müzakirə olunan midnight-premyeralarından birinə çevrilib. Tədbirdə franşizanın ulduzları Vin Dizel, Mişel Rodriges, Cordanа Brüster, prodüser Nil Morits, eləcə də mərhum Pol Uokerin qızı Midou Uoker iştirak ediblər.
Gecənin ən təsirli anlarından biri Vin Dizelin Pol Uokerə həsr etdiyi emosional çıxış olub. Midou Uokerin tədbirdə iştirakı isə dünya mediasının xüsusi diqqətini çəkib.
Yubiley nümayişi dünya kinosunun ən uğurlu franşizalarından birinə çevrilən Fast & Furious filminin 25 illiyinə həsr olunub. Franşiza illər ərzində dünya prokatında 7 milyard dollardan çox gəlir əldə edərək qlobal mədəni fenomen statusu qazanıb.
“CineMastercard” kinoteatrın rəhbəri Zaur Dərabzadənin belə nüfuzlu beynəlxalq kino tədbirində iştirakı Azərbaycan kino sənayesinin qlobal peşəkar mühitə inteqrasiyasını və yerli nümayəndələrin beynəlxalq kino platformalarında fəal təmsil olunduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Kann Film Festivalının rəsmi tərəfdaşlarından biri “Mastercard” beynəlxalq ödəniş sistemidir.
Qeyd edək ki, “CineMastercard” 10 premium kinoteatrdan ibarət şəbəkədir. Burada quraşdırılmış ən son texnologiyalı avadanlıqlar filmlərin nümayişini təmin edir və filmlər dünya premyeraları ilə eyni gündə təqdim olunur. Həmçinin, yalnız “CineMastercard” kinoteatrında unikal Skybox zalları, xüsusi qonaqlar üçün iki VIP DIAMOND zalı, eləcə də ən son 4DX və ScreenX texnologiyaları təqdim olunur. CineMastercard eyni zamanda Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures və Warner Bros. kimi aparıcı dünya kinostudiyaları ilə əməkdaşlıq edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_7770000721537a1d190577fb8_o.jpg
Руководитель крупнейшей сети кинотеатров Азербайджана «CineMastercard» Заур Дарабзаде при поддержке Киноагентства Азербайджанской Республики принял участие в одном из самых ярких событий 79-го Каннского кинофестиваля — специальном юбилейном показе культового фильма The Fast and the Furious («Форсаж»), организованном в рамках программы Cannes Classics в честь 25-летия легендарной франшизы.
На красной дорожке Palais des Festivals представитель CineMastercard стал одним из гостей одного из самых престижных мировых кинособытий, представляя Азербайджан и отечественную киноиндустрию.
Показ оригинального фильма 2001 года студии Universal Pictures состоялся в знаменитом зале Grand Théâtre Lumière и стал одной из самых обсуждаемых midnight-премьер фестиваля. На мероприятии присутствовали звезды франшизы — Вин Дизель, Мишель Родригес, Джордана Брюстер, продюсер Нил Мориц, а также Мидоу Уокер — дочь покойного Пола Уокера.
Особое внимание мировой прессы привлек эмоциональный трибьют Вина Дизеля, посвященный Полу Уокеру. Появление Мидоу Уокер стало одним из самых трогательных моментов вечера.
Юбилейный показ был посвящен 25-летию фильма, положившего начало одной из самых успешных франшиз в истории мирового кино. За годы существования серия Fast & Furious собрала более 7 миллиардов долларов в мировом прокате и стала глобальным культурным феноменом.
Участие руководителя CineMastercard Заура Дарабзаде в столь масштабном международном кинособытии подчеркивает растущую интеграцию отечественной киноиндустрии в мировое профессиональное сообщество и активное присутствие азербайджанских представителей на ведущих международных киноплощадках.
Официальным партнеров Каннского фестиваля является международная платёжная система «Mastercard».
Хотим отметить, что CineMastercard — это сеть, состоящая из 10 премиальных кинотеатров. Новейшее технологическое оборудование позволяет демонстрировать фильмы, выходящие в один день с мировыми премьерами. Также только в кинотеатрах CineMastercard представлены уникальные залы Skybox, два VIP DIAMOND зала для особых гостей, а также новейшие технологии 4DX и ScreenX. Также сеть сотрудничает с ведущими мировыми киностудиями, такими как Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures и Warner Bros.