https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_7770000721537a1d190577fb8_o.jpg
Azərbaycanın ən böyük “CineMastercard” kinoteatrlar şəbəkəsinin rəhbəri Zaur Darabzadə, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin dəstəyi ilə Kann Film Festivalının 79-cu buraxılışı çərçivəsində keçirilən ən yaddaqalan tədbirlərdən birində iştirak edib. O, The Fast and the Furious (“Forsaj”) filminin əfsanəvi franşizasının 25 illiyinə həsr olunmuş və Cannes Classics proqramı çərçivəsində təşkil edilən xüsusi yubiley nümayişinə qatılıb.
Palais des Festivals-in qırmızı xalçasında “CineMastercard” nümayəndəsi dünyanın ən nüfuzlu kino tədbirlərindən birinin qonaqları sırasında yer alaraq Azərbaycanı və yerli kino sənayesini təmsil edib.
Universal Pictures studiyasının 2001-ci ildə təqdim etdiyi orijinal filmin nümayişi məşhur Grand Théâtre Lumière zalında baş tutub və festivalın ən çox müzakirə olunan midnight-premyeralarından birinə çevrilib. Tədbirdə franşizanın ulduzları Vin Dizel, Mişel Rodriges, Cordanа Brüster, prodüser Nil Morits, eləcə də mərhum Pol Uokerin qızı Midou Uoker iştirak ediblər.
Gecənin ən təsirli anlarından biri Vin Dizelin Pol Uokerə həsr etdiyi emosional çıxış olub. Midou Uokerin tədbirdə iştirakı isə dünya mediasının xüsusi diqqətini çəkib.
Yubiley nümayişi dünya kinosunun ən uğurlu franşizalarından birinə çevrilən Fast & Furious filminin 25 illiyinə həsr olunub. Franşiza illər ərzində dünya prokatında 7 milyard dollardan çox gəlir əldə edərək qlobal mədəni fenomen statusu qazanıb.
“CineMastercard” kinoteatrın rəhbəri Zaur Dərabzadənin belə nüfuzlu beynəlxalq kino tədbirində iştirakı Azərbaycan kino sənayesinin qlobal peşəkar mühitə inteqrasiyasını və yerli nümayəndələrin beynəlxalq kino platformalarında fəal təmsil olunduğunu bir daha nümayiş etdirir.
Kann Film Festivalının rəsmi tərəfdaşlarından biri “Mastercard” beynəlxalq ödəniş sistemidir.
Qeyd edək ki, “CineMastercard” 10 premium kinoteatrdan ibarət şəbəkədir. Burada quraşdırılmış ən son texnologiyalı avadanlıqlar filmlərin nümayişini təmin edir və filmlər dünya premyeraları ilə eyni gündə təqdim olunur. Həmçinin, yalnız “CineMastercard” kinoteatrında unikal Skybox zalları, xüsusi qonaqlar üçün iki VIP DIAMOND zalı, eləcə də ən son 4DX və ScreenX texnologiyaları təqdim olunur. CineMastercard eyni zamanda Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures və Warner Bros. kimi aparıcı dünya kinostudiyaları ilə əməkdaşlıq edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_7770000721537a1d190577fb8_o.jpg
The head of the largest cinema chain in Azerbaijan “CineMastercard” Zaur Darabzadeh, with the support of the Film Agency of the Republic of Azerbaijan, took part in one of the brightest events of the 79th Cannes Film Festival - a special anniversary screening of the cult film The Fast and the Furious, organized within the framework of the Cannes Classics program in honor of the 25th anniversary of the legendary franchise.
On the red carpet of Palais des Festivals, a “CineMastercard” representative became one of the guests of one of the most prestigious world film events, representing Azerbaijan and the domestic film industry.
The screening of the original film of the year 2001 by Universal Pictures took place in the famous Grand Théâtre Lumière and became one of the most discussed midnight premieres of the festival. The stars of the franchise - Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, producer Neil Moritz, as well as Meadow Walker, the daughter of the late Paul Walker were attended the event.
The emotional tribute of Vin Diesel, dedicated to Paul Walker, attracted special attention of the world press. The appearance of Meadow Walker was one of the most touching and sensitive moments of the evening.
The anniversary screening was dedicated to the 25th anniversary of the film, which marked the beginning of one of the most successful franchises in the history of the world cinema. Over the years of its existence, the Fast & Furious series collected more than $7 billion at the global box office and became a global cultural phenomenon.
The participation of “CineMastercard” Head Zaur Darabzadeh in such a large-scale international film event emphasizes the growing integration of the domestic film industry into the world professional community and the active presence of Azerbaijani representatives at the leading international film venues.
The international payment system “Mastercard” is an official partner of the Cannes Film Festival.
We would like to highlight that “CineMastercard” is a chain of premium cinemas consisting of 10 cinemas. Equipped with the latest cutting-edge technology, the cinemas are able to screen films simultaneously on the same day with their worldwide premieres. “CineMastercard” is also the only chain of cinemas offering the unique Skybox halls, two exclusive VIP DIAMOND halls for distinguished guests, as well as the latest 4DX and ScreenX technologies.
The chain of cinemas also cooperates with the world’s leading film studios, such as Universal Pictures, Sony Pictures, The Walt Disney Company, Paramount Pictures and Warner Bros.