https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_10261e2c38512c0846ce3d28c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə Birinci Türkoloji Qurultaya həsr olunmuş elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının magistrantı Cahan Əhmədli “Birinci Türkoloji Qurultay Azərbaycan-Türkiyə elmi və mədəni münasibətləri kontekstində” mövzusunda məruzə edib.
Cahan Əhmədli “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Məruzədə 1926-cı ilin 26 fevral-6 mart tarixlərində Bakı şəhərində keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın türk xalqlarının elmi-mədəni, ictimai-siyasi həyatında mühüm rol oynadığı qeyd edilib, bu mühüm hadisənin xalqlarımız arasındakı inteqrasiyada mühüm mərhələ olduğu vurğulanıb: “Bu tarixi qurultay XX əsrin əvvəllərində türk xalqları arasında milli oyanış prosesini gücləndirib, ortaq dil, tarix və mədəniyyət məsələlərinin elmi müstəvidə müzakirəsini zəruri edən mühüm bir platformaya çevrilib”.
Araşdırmada tədbirin Azərbaycan-Türkiyə elmi və mədəni münasibətlərinin inkişafına verdiyi töhfələr fakt və sənədlər əsasında diqqətə çatdırılıb, bu tarixi hadisənin ortaq mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından əhəmiyyəti şərh olunub. İki ölkə arasındakı münasibətlərə dair sənəd-informasiya resurslarının təsnifatı aparılıb, mövzuya dair sənəd fondları və biblioqrafik resurslar tədqiq olunub. Məruzədə qurultayda müzakirə edilmiş məsələlər, qəbul edilmiş qərarlar təhlil edilib, ötən 100 il ərzində bu tarixi hadisəyə həsr olunmuş kitablar, məqalələr araşdırılıb. Ölkə kitabxanalarının fondlarında mövzuya dair ədəbiyyatın statistikası xronoloji dinamikada təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_10261e2c38512c0846ce3d28c_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар, посвященный Первому тюркологическому съезду.
На семинаре магистрантка кафедры управления библиотечно-информационными ресурсами БГУ Джахан Ахмедли представила доклад на тему «Первый тюркологический съезд в контексте азербайджано-турецких научно-культурных связей».
В докладе отмечалось, что Первый тюркологический съезд, состоявшийся в Баку 26 февраля – 6 марта 1926 года, сыграл важную роль в научной, культурной и социально-политической жизни тюркских народов, и подчеркивалось, что это важное событие стало важным этапом интеграции наших народов: «Этот исторический съезд укрепил процесс национального пробуждения среди тюркских народов в начале XX века и стал важной платформой, обусловившей необходимость обсуждения вопросов общего языка, истории и культуры на научном уровне».
В исследовании, основанном на фактах и документах, подчеркивался вклад данного события в развитие научно-культурных связей между Азербайджаном и Турцией, а также комментировалась важность этого исторического события с точки зрения сохранения общего культурного наследия и его передачи будущим поколениям. Была проведена классификация документальных и информационных ресурсов по отношениям между двумя странами, изучены фонды документов и библиографические ресурсы по данной теме. В докладе проанализированы вопросы, обсуждавшиеся на съезде, принятые решения, а также рассмотрены книги и статьи, посвященные этому историческому событию за последние 100 лет. Представлена статистика литературы по данной теме в фондах библиотек страны в хронологическом порядке.