https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_b12c13d0d26602418c4a7c9f2_o.jpg
Türkiyədə “İstanbul Təbii Sərvətlər Zirvəsi” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Somalinin neft və mineral ehtiyatlar naziri Dahir Shire Mohamed arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında neft və qaz sahələrində mövcud Anlaşma Memorandumunun icrası və Birgə İşçi Qrupunun təşkilindən irəli gələn məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Somalinin karbohidrogen ehtiyatları, Türkiyənin TPAO şirkəti ilə əməkdaşlığın cari vəziyyəti barədə məlumat verilib. Azərbaycanla potensial əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Həmçinin Somalidən olan tələbələrin Azərbaycanda neft-qaz ixtisası üzrə təhsil almaları məsələsinə toxunulub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_b12c13d0d26602418c4a7c9f2_o.jpg
Within the Istanbul Natural Resources Summit held in Türkiye, a meeting took place between Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov and Somalia’s Minister of Petroleum and Mineral Resources Dahir Shire Mohamed.
During the meeting, the parties exchanged views on issues arising from the implementation of the existing Memorandum of Understanding between the two countries in the fields of oil and gas, as well as the establishment of a Joint Working Group.
Information was provided on Somalia’s hydrocarbon resources and the current status of cooperation with Türkiye’s TPAO. Potential cooperation areas with Azerbaijan were also considered. In addition, the issue of Somali students studying in oil and gas specialties in Azerbaijan was discussed.