https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_77531d9f72a31a133814c6ca8_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin əməkdaşları Türkiyənin Üsküdar Universiteti tərəfindən təşkil olunan 13-cü Beynəlxalq Kommunikasiya Günlərində iştirak ediblər. Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Lefkoşa şəhərində keçirilən və “Kommunikasiyada süni intellekt: nəzəriyyə və təcrübə” mövzusuna həsr olunan beynəlxalq simpoziumda BDU nümayəndələri elmi məruzələrlə çıxış ediblər.
Simpoziumun açılış mərasimində fəxri qonaq qismində çıxış edən BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı, professor Vüqar Əliyev süni intellektin dezinformasiya ekosistemində rolu, informasiya təhlükəsizliyi və media mühitində yaratdığı yeni çağırışlardan bəhs edib. O, çıxışında rəqəmsal transformasiya dövründə media savadlılığının və peşəkar jurnalistikanın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Konfransın panel iclaslarında BDU-nun Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, dosent Xatirə Hüseynova, Beynəlxalq jurnalistika və informasiya siyasəti kafedrasının müdiri, dosent Aynur Nəsirova, həmçinin müəllimlər Təranə Mahmudova, Günel Heydərova və Nurşərəf Tağıyeva onlayn formatda elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə süni intellektin media və kommunikasiya sahəsində tətbiqi, rəqəmsal jurnalistikanın çağırışları və informasiya siyasəti ilə bağlı aktual məsələlər müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_77531d9f72a31a133814c6ca8_o.jpg
Сотрудники факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) приняли участие в 13-х Международных днях коммуникации, организованных Университетом Ускюдара Турции. Представители БГУ представили научные доклады на международном симпозиуме, проходившем в Никосии (Турецкая Республика Северного Кипра), посвященном теме «Искусственный интеллект в коммуникации: теория и практика».
Декан факультета журналистики БГУ, профессор Вугар Алиев, выступивший в качестве почетного гостя на церемонии открытия симпозиума, рассказал о роли искусственного интеллекта в экосистеме дезинформации, информационной безопасности и новых вызовах, которые он создает в медиасреде. В своем выступлении он подчеркнул важность медиаграмотности и профессиональной журналистики в эпоху цифровой трансформации.
На панельных сессиях конференции заведующая кафедрой теории новых медиа и коммуникаций БГУ, доцент Хатира Гусейнова, заведующая кафедрой международной журналистики и информационной политики, доцент Айнур Насирова, а также преподаватели Тарана Махмудова, Гюнель Гейдарова и Нуршереф Тагиева представили научные доклады в онлайн-формате. В докладах обсуждались применение искусственного интеллекта в сфере медиа и коммуникаций, вызовы цифровой журналистики и актуальные вопросы информационной политики.