https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0cfff203f27283970886ab60c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyində (EMTA) ölkəmizdə səfərdə olan Dünya Bankının Qlobal Səmt Qazının Yandırılması və Metan Emissiyalarının Azaldılması (GFMR) üzrə etimad fondunun qiymətləndirmə missiyası ilə görüş keçirilib.
Görüşdə EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, Dünya Bankının nümayəndə heyətinin rəhbəri, energetika üzrə baş mütəxəssis Sandu Qidirim, eləcə də nümayəndə heyətinin üzvləri və EMTA-nın əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüş zamanı qaz sızmalarının aşkarlanması və təmirinin (LDAR) maliyyələşdirilməsi mexanizmi layihəsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0cfff203f27283970886ab60c_o.jpg
В Агентстве по регулированию энергетических вопросов (AERA) состоялась встреча с оценочной миссией трастового фонда Всемирного банка по сокращению объёмов факельного сжигания попутного нефтяного газа и выбросов метана (Global Flaring and Methane Reduction, GFMR), находящейся с визитом в Азербайджане.
Во встрече приняли участие председатель Правления AERA Самир Ахундов, руководитель делегации Всемирного банка, главный специалист по энергетике Санду Гидирим, а также члены делегации и сотрудники Агентства.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по проекту механизма финансирования обнаружения и устранения утечек газа (LDAR), а также были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес.