https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_59459c8a2ab740fbbf7a91cf4_o.jpg
Qafqazın ilk tam inteqrasiya olunmuş bankçılıq, ödəniş, e-ticarət ekosistemi olan Bir və "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Tərəfdaşlığın əsas məqsədi Azərbaycanın ən mühüm mədəniyyət ocaqlarından olan İçərişəhərdə sakinlər, sahibkarlar və turistlər üçün təqdim edilən təcrübəni rəqəmsal innovasiyalarla zənginləşdirməkdir.
Memoranduma əsasən, Bir ekosistemi UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil olan İçərişəhərdə ziyarətçilərin rahatlığını artırmaq üçün süni intellektə əsaslanan rəqəmsal həllər təqdim edəcək. Həyata keçirilməsi planlaşdırılan təşəbbüslərə ağıllı naviqasiya alətləri, çoxdilli rəqəmsal bələdçilər, QR-koda əsaslanan məlumat sistemləri, süni intellekt dəstəkli çatbot və istifadəçi təcrübəsini asanlaşdıracaq vahid mobil veb-sayt daxildir.
Bir ekosisteminin rəhbəri Fərid Hüseynov çıxışı zamanı layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq ölkəmiz adına vacibliyini qeyd edib: "Bu tərəfdaşlıq texnologiya və innovasiyalar vasitəsilə insanların gündəlik həyatını daha sadə, ağıllı və əlçatan etmək əzmimizi əks etdirir. Biz bankçılıq, ödəniş və e-ticarət ekosistemimizin üstünlüklərini bir araya gətirərək daha rahat və inteqrasiya olunmuş şəhər mühiti yaratmaqla Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasına dəstək olmaqdan qürur duyuruq. İçərişəhər ölkəmizin ən mühüm mədəniyyət rəmzlərindəndir. İnanırıq ki, sakinlər və qonaqların bu tarixi məkan və onun xidmətləri ilə təmasına innovativ həllər qatmaq böyük perspektivlər vəd edir".
"İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Rüfət Mahmud isə Bir ekosistemlə baş tutan bu əməkdaşlığın xalqımızın tarixi irsinə mühüm töhfə olduğunu qeyd edib: "İçərişəhər hazırda tarixi irsin qorunmasını, rəqəmsal idarəetməni və davamlı şəhər idarəçiliyini innovativ texnologiyalar və məlumatlara əsaslanan həllərlə birləşdirən "Ağıllı Qoruq" (Smart Reserve) modelinə doğru irəliləyir. Tarixi irsimizin qabaqcıl texnologiyalarla vəhdəti həm sakinlər, həm yerli sahibkarlar, həm də hər il Bakıya səfər edən milyonlarla turist üçün qüsursuz və yaddaqalan təcrübə formalaşdıracaq. Biz Bir ekosistemi ilə bu mühüm təşəbbüsdə tərəfdaşlıq etməkdən məmnunuq və həm əlçatanlığı artıran, həm də unikal mədəni irsimizin qorunmasına xidmət edən ağıllı texnologiyaların tətbiqini səbirsizliklə gözləyirik".
Bu Anlaşma Memorandumu hazırda 5 milyondan çox insana xidmət göstərən Bir ekosisteminin əhatə dairəsini daha da genişləndirəcək. Layihə çərçivəsində İçərişəhərin rəqəmsal bankçılıq və ödəniş infrastrukturunun gücləndirilməsi, muzey və tədbir biletlərinin satışının rəqəmsallaşdırılması, həmçinin Vahid Ziyarətçi Mərkəzinin və loyallıq proqramının istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. Bütün bunlar İçərişəhəri ziyarət edənlərə qüsursuz rəqəmsal təcrübənin təqdim olunmasına xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, hazırda Bakı BMT-nin 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) ev sahibliyi edir. Sürətli urbanizasiyanın cəmiyyətə, şəhərlərə, iqtisadiyyata və iqlim dəyişikliyinə təsirlərini öyrənmək məqsədi ilə hələ 2001-ci ildə BMT tərəfindən təsis edilən bu mötəbər qlobal tədbir Qafqaz regionunda ilk dəfədir keçirilir. İçərişəhərin rəqəmsallaşdırılması layihəsi də məhz WUF13 çərçivəsində geniş ictimaiyyətə təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_59459c8a2ab740fbbf7a91cf4_o.jpg
Bir, первая на Кавказе полностью интегрированная экосистема банкинга, платежей и электронной коммерции, заключила Меморандум о взаимопонимании (МоВ) с Управлением Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» с целью улучшения качества обслуживания жителей, предпринимателей и туристов в одной из важнейших культурных достопримечательностей Азербайджана.
В рамках соглашения Bir внедрит цифровые решения и технологии на базе искусственного интеллекта (ИИ) для обогащения пользовательского опыта посетителей Ичеришехер – Старого города Баку, являющегося объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО. Запланированные инициативы включают инструменты умной навигации, многоязычные цифровые гиды, информационные системы о наследии на базе QR-кодов, поддержку ИИ-чат-ботов и единую мобильную платформу, призванную упростить процесс взаимодействия для резидентов и гостей Азербайджана.
Баку принимает 13-й ежегодный Всемирный форум городов ООН (WUF13), учрежденный Организацией Объединенных Наций в 2001 году для изучения влияния стремительной урбанизации на сообщества, города, экономику и изменение климата. Этот важнейший глобальный форум проводится в Кавказском регионе впервые. Планы по цифровизации Старого города будут представлены в рамках мероприятий WUF13.
Фарид Гусейнов, руководитель экосистемы Bir, прокомментировал:
«Данное партнерство отражает наше стремление использовать технологии и инновации для того, чтобы делать повседневную жизнь людей проще, технологичнее и доступнее. Мы гордимся возможностью поддержать цифровую трансформацию Азербайджана, объединяя сильные стороны нашей экосистемы банкинга, платежей и электронной коммерции для содействия в создании более связанной и удобной городской среды. Ичеришехер – один из самых знаковых культурных памятников страны, и мы видим огромный потенциал в использовании инновационных технологических решений для обогащения опыта взаимодействия жителей и гостей с историей, услугами и достопримечательностями города».
Руфат Махмуд, руководитель Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», отметил:
«Ичеришехер планомерно движется к модели "Умного заповедника" (Smart Reserve), которая объединяет сохранение наследия, цифровое управление и устойчивое развитие городской среды посредством инновационных технологий и решений на основе данных. Интеграция нашего исторического наследия с передовыми технологиями позволит создать более бесшовный и увлекательный опыт для резидентов, местного бизнеса и миллионов туристов, ежегодно посещающих Баку. От музеев и культурных объектов до ресторанов и общественных пространств — эти решения помогут людям с легкостью открывать для себя и наслаждаться всем, что может предложить наш Старый город. Мы рады партнерству с Bir в рамках этой инициативы и с нетерпением ждем внедрения умных технологий, которые укрепят как доступность, так и сохранение нашего уникального культурного наследия».