https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_57fe9b88cdf3f662887573655_o.jpg
Kaspersky “Gözəgörünməz nəzarət və ya rəqəmsal zorakılıq nədir” adlı hesabatını yayımlayıb. Qlobal sorğuya əsaslanan sənədə görə, dünyada respondentlərin 46%-i son 12 ay ərzində ən azı bir rəqəmsal zorakılıq forması ilə qarşılaşıb. Bununla belə, sorğuda iştirak edənlərin yalnız 32%-i bu terminin nə demək olduğunu anlayır. Bu isə məlumatlılıq səviyyəsinin aşağı olduğunu göstərir: bir çox insan müxtəlif rəqəmsal zorakılıq formaları ilə üzləşsə də, bunu zorakılıq kimi tanımır.
Rəqəmsal zorakılıq nədir? Rəqəmsal zorakılıq smartfonlar, sosial şəbəkələr və onlayn platformalar vasitəsilə həyata keçirilən aqressiv və ya nəzarətedici davranışların müxtəlif formalarını əhatə edir. Buraya onlayn təcavüz, təcrid, izləmə, başqa bir insan kimi davranmaq, saxta hesablar yaratmaq və ya rəqəmsal təqib daxil edilə bilər. Bu cür davranışlar gündəlik rəqəmsal ünsiyyətin bir hissəsinə çevrildiyi üçün insanlar onları çox vaxt təhdid kimi qəbul etmirlər.
“Psixologiya professoru Con Suler 2004-cü ildə ‘onlayn disinhibisiya effekti’ni təsvir edib. Bu effektə görə, istifadəçilər anonimlik hiss etdikdə oflayn mühitlə müqayisədə daha az nəzarətli davranırlar. Onlayn ünsiyyətdə insanlar qarşı tərəfi ‘daha az real’ qəbul edir, anonimlik və fiziki görünməzlik isə həmsöhbətin emosional vəziyyətini və reaksiyasını gizlədir. Nəticədə istifadəçi davranışını dayandırmalı olduğunu göstərən qarşı əlaqəni almır. Bu baxımdan rəqəmsal zorakılığın nə olduğunu, onu necə tanımaq və qarşısını almaq lazım gəldiyini izah edən maarifləndirmə xüsusilə əhəmiyyətlidir”, — deyə HSE Təhsil İnstitutunun Müasir Uşaqlığın Araşdırmılması Mərkəzinin direktoru Aleksandra Boçaver bildirib.
İnsanlar nə ilə qarşılaşırlar? Hesabata əsasən, rəqəmsal zorakılıqla qarşılaşan şəxslər orta hesabla onun iki fərqli formasını yaşayıblar. Ən geniş yayılmış praktika zərər vermək məqsədilə bloklama və təcrid etmə olub (17%). Respondentlərin 15%-i təhqiramiz və kobud mesajlar alıb, təxminən 8,5%-i rəqəmsal təqiblə, 5%-i isə doksinq ilə üzləşib. Bu davranışların bir hissəsi yalnız internetdəki yad şəxslərin manipulyativ və emosional zərərli davranışları ilə deyil, həm də şəxsi münasibətlər daxilində rəqəmsal nəzarətlə əlaqəlidir.
“Rəqəmsal zorakılıq və müxtəlif onlayn təqib formaları xüsusilə münasibətlər bitdikdən sonra nəzarət, qorxutma və ya keçmiş tərəfdaş üzərində təsiri saxlamaq məqsədilə istifadə olunur. Təcrübəmizdə sosial şəbəkələr vasitəsilə hədələr, şəxsi məlumatların paylaşılması, dərin saxtakarlıqların (deepfake) yaradılması və onlayn təqib halları ilə rastlaşırıq. Son nümunələrdən biri keçmiş həyat yoldaşının hərəkətlərini gizli izləmək üçün uşağın telefonundan istifadə olunmasıdır. Təhdid, izləmə və şəxsi məlumatların yayılması faktlarını qeydə almaq vacibdir, çünki bu, hüquq-mühafizə orqanlarına və ya məhkəməyə müraciət zamanı kömək edə bilər. Əgər mümkündürsə, yaxınlarınızı rəqəmsal təzyiq barədə məlumatlandırın və psixoloji və hüquqi dəstək üçün böhran mərkəzlərinə müraciət edin”, — deyə Nijeqorod Qadın Böhran Mərkəzi - qadınlara və onların ailələrinə dəstək” adlı Nijeqorod vilayət ictimai təşkilatının sədri Anastasiya Yermolayeva bildirib.
Kiberstalkinq. “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” xidmətinin mütəxəssisləri doksinq və rəqəmsal təqib xidmətləri üzrə qara bazarın böyüdüyünü qeyd edirlər. Darknet forumlarında bu xidmətlərin qiyməti 50 ABŞ dollarından 4 min ABŞ dollarına qədər dəyişə bilər.
Bununla yanaşı, “stalkerware” adlanan izləmə proqramlarının yayılması da artır. Bu cür kommersiya proqramları gizli müşahidə və şəxsi həyata müdaxilə üçün istifadə olunur. Bu tətbiqlər vasitəsilə cinayətkarlar qurbanın mesajlarına, şəkillərinə, geolokasiyasına, sosial şəbəkə hesablarına, həmçinin audio və video yazılarına, hətta bəzən real vaxt rejimində çıxış əldə edə bilirlər. Bu cür proqramların quraşdırılması üçün adətən cihaza fiziki giriş tələb olunur. Lakin proqram özü gizli şəkildə arxa fonda işləyir və qurban izlənildiyini bilməyə bilər.
“İnternetə çıxışı olan istənilən şəxsin asanlıqla yükləyib quraşdıra biləcəyi stalkinq proqramları cinayətkarlara qurbanın smartfonuna demək olar ki, istənilən yerdən uzaqdan giriş imkanı verir. Bu proqramlar arxa fonda işlədiyi və görünmədiyi üçün bir çox istifadəçi hərəkətlərinin və yerləşmələrinin izlənilə biləcəyindən xəbərsiz olur. Buna görə də bu cür aktivliyi necə müəyyənləşdirməyi və onlayn izləmə şübhəsi yarandıqda nə etmək lazım gəldiyini bilmək vacibdir”, — deyə Kaspersky GReAT-ın aparıcı mütəxəssisi Tatyana Şişkova bildirib.
İzləmə tətbiqləri: qlobal statistika. 2024–2025-ci illərdə yalnız Kaspersky həlləri tərəfindən 34 mindən çox istifadəçinin cihazında bu cür proqramlar aşkar edil. Son beş ildə isə 160-dan çox ölkədə 127 mindən artıq insanın cihazında “stalkerware” yükləndiyi müəyyən olunub. Rusiya, Braziliya və Hindistan əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu problemdən ən çox təsirlənən ölkələr sırasında yer alıb. 2024–2025-ci illərdə şirkətin ekspertləri stalkinq proqramlarının əvvəllər məlum olmayan 33 ailəsini aşkar ediblər.
Kaspersky tövsiyə edir:
- “Stalkinq proqramlarını aşkar edə və şübhəli aktivlik barədə xəbərdarlıq edə bilən təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. Məsələn, pulsuz “Android” üçün Kaspersky tətbiqi rəqəmsal izləmə alətlərini müəyyənləşdirə və naməlum “Bluetooth” cihazları, o cümlədən simsiz izləmə nişanları barədə xəbərdarlıq edə bilir.
- Aşkarlanmış stalkinq proqramını dərhal silməyin: onu quraşdıran şəxs yaxınlıqda və ya sizinlə birlikdə yaşayırsa, bu təhlükəli ola bilər. Əvvəlcə vəziyyəti qiymətləndirmək və mümkün olduqda kömək almaq lazımdır.
- Əsas smartfonun izlənildiyindən şübhələnirsinizsə, dəstək xidmətlərinə, böhran mərkəzlərinə və ya yaxınlarınıza müraciət etmək üçün başqa cihazdan istifadə edin.
“Coalition Against Stalkerware” koalisiyasının təsisçilərindən biri də Kaspersky-dir. Bu koalisiyaya informasiya təhlükəsizliyi sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər və zorakılıq qurbanlarına kömək edən qeyri-kommersiya təşkilatları daxildir.
* Sorğu 2025-ci ildə Kaspersky-nin daxili tədqiqat mərkəzi tərəfindən Avstriya, Braziliya, Çin, Kolumbiya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Hindistan, İndoneziya, İtaliya, Malayziya, Meksika, Mərakeş, Portuqaliya, Rusiya, Serbiya, İspaniya, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan 7600 respondent arasında keçirilib.
** Doksinq - şəxsiyyətə dair məlumatlarının internetdə sahibinin icazəsi olmadan açıqlanması və yayılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_57fe9b88cdf3f662887573655_o.jpg
«Лаборатория Касперского» выпустила отчёт «Невидимый контроль, или что такое цифровое насилие» на основе глобального опроса*. По данным компании, 46% респондентов в мире столкнулись как минимум с одной формой цифрового насилия за последние 12 месяцев, однако только 32% опрошенных понимают, что означает этот термин. Это говорит о низком уровне осведомлённости: многие могут сталкиваться с различными формами цифрового насилия, не распознавая их как насилие.
Что такое цифровое насилие. Цифровое насилие включает различные формы агрессивного или контролирующего поведения с использованием технологий — смартфонов, социальных сетей и онлайн-платформ. Речь может идти как об онлайн-домогательствах и изоляции, так и о преследовании, выдаче себя за другого человека, создании фейковых аккаунтов или цифровой слежке. Поскольку такие действия нередко становятся частью повседневного цифрового общения, многие не воспринимают их как угрозу.
«Профессор психологии Джон Сулер в 2004 году описал эффект „растормаживания онлайн“, при котором в условиях воспринимаемой анонимности пользователи ведут себя менее сдержанно, чем офлайн. Онлайн-собеседники воспринимаются как „менее настоящие“, чем те, с кем человек общается вживую, а анонимность и физическая невидимость скрывают эмоциональное состояние и реакцию собеседника. В результате пользователь не получает обратной связи, которая могла бы сигнализировать о том, что стоит остановиться. С этой точки зрения особенно важно повышать уровень информированности о том, что считать цифровым насилием, как его распознать и остановить», — рассказывает Александра Бочавер, доктор психологических наук, директор Центра исследований современного детства Института образования НИУ ВШЭ.
С чем сталкиваются. Согласно отчёту, те, кто сталкивался с цифровым насилием, в среднем испытывали на себе более двух его различных форм. Наиболее распространённой практикой оказались блокировка и изоляция с целью причинить вред (17%). Ещё 15% респондентов получали оскорбительные или грубые сообщения, почти 8,5% сталкивались с цифровым преследованием, а 5% — с доксингом**. При этом часть подобных практик связана не только с манипулятивным и эмоционально разрушительным поведением незнакомцев в интернете, но и с цифровым контролем внутри личных отношений.
«Цифровое насилие и различные формы онлайн-слежки особенно часто используются после разрыва отношений — для контроля, запугивания или попыток сохранить влияние на бывшего партнёра. В нашей практике встречаются угрозы через социальные сети, публикация личных данных, создание дипфейков и онлайн-слежка. Один из недавних примеров — использование телефона ребёнка для скрытого отслеживания перемещений бывшей супруги. Важно фиксировать факты угроз, слежки и распространения личной информации — это может помочь при обращении в правоохранительные органы или суд. Если есть возможность, предупреждайте близких о факте цифрового давления и обращайтесь за психологической и юридической поддержкой в кризисные центры», — комментирует Анастасия Ермолаева, председатель Нижегородской областной общественной организации «Нижегородский женский кризисный центр — поддержка женщин и их семей».
Киберсталкинг. Эксперты сервиса Kaspersky Digital Footprint Intelligence фиксируют рост теневого рынка сервисов для доксинга и цифровой слежки. На форумах в даркнете такие услуги могут стоить от 50 до 4 тысяч долларов США. Одновременно растёт распространённость сталкерского ПО — коммерческих программ для скрытого наблюдения и вторжения в личную жизнь человека. С помощью таких приложений злоумышленники могут получить доступ к сообщениям, фотографиям, геолокации, страницам в социальных сетях, а также аудио- и видеозаписям жертвы — иногда в режиме реального времени. Для установки подобных программ, как правило, необходим физический доступ к устройству человека. При этом само ПО работает скрытно в фоновом режиме, а жертва может даже не подозревать о слежке.
«Сталкерское ПО, которое может легко скачать и установить любой человек, имеющий доступ к интернету, позволяет злоумышленникам удалённо получать доступ к смартфону жертвы практически из любого места. Поскольку такие программы работают в фоновом режиме и остаются незаметными, многие пользователи даже не подозревают, что их действия и перемещения могут отслеживаться. Именно поэтому важно понимать, как распознать такую активность и что делать при подозрении на онлайн-слежку», — комментирует Татьяна Шишкова, ведущий эксперт Kaspersky GReAT.
Приложения для слежки: мировая статистика. В 2024 — 2025 годах только решения «Лаборатории Касперского» обнаружили такие программы на устройствах более 34 тысяч пользователей, а за последние пять лет — более чем у 127 тысяч человек в более чем 160 странах мира. Россия, Бразилия и Индия, как и в предыдущие годы, вошли в число стран, наиболее затронутых этой проблемой. За 2024 — 2025 годы эксперты компании выявили 33 ранее неизвестных семейства сталкерских программ.
- использовать защитные решения, которые умеют выявлять сталкерское ПО и предупреждать о подозрительной активности. Например, бесплатное приложение Kaspersky для Android помогает обнаруживать инструменты цифровой слежки и уведомляет о неизвестных Bluetooth-устройствах, включая беспроводные метки;
- не удалять обнаруженное сталкерское ПО сразу: если человек, установивший его, находится рядом или проживает вместе с жертвой, это может быть небезопасно. Сначала стоит оценить ситуацию и по возможности обратиться за помощью;
- использовать другое устройство для обращения в службы поддержки, кризисные центры или к близким, если есть сомнения, что основной смартфон может находиться под наблюдением.
«Лаборатория Касперского» — один из учредителей Коалиции по борьбе со сталкерским ПО (Coalition Against Stalkerware), в которую входят производители решений в сфере информационной безопасности и некоммерческие организации, помогающие жертвам насилия. Подробнее о коалиции можно узнать на сайте: Coalition Against Stalkerware.
* Опрос проведён внутренним исследовательским центром «Лаборатории Касперского» в 2025 году среди 7 600 респондентов из Австрии, Бразилии, Китая, Колумбии, Франции, Германии, Греции, Индии, Индонезии, Италии, Малайзии, Мексики, Марокко, Португалии, России, Сербии, Испании, Великобритании и США.
** Доксинг — это раскрытие идентифицирующей информации о человеке в сети и её распространение без разрешения жертвы.