https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bd6bf72a0fed0765cc9327783_o.jpg
PAŞA Bank və Deloitte Private tərəfindən təşkil edilən "Best Managed Companies Azerbaijan 2026" mükafatlandırma mərasiminin qala gecəsi keçirilib.
20 may 2026-cı il tarixində Bakıda baş tutan mərasimdə Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin sədri və baş icraçı direktoru Cavid Quliyev, Deloitte Azərbaycan-ın idarəedici partnyoru Nuran Kərimov, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov və PAŞA Holding-in makroiqtisadi tədqiqatlar departamentinin direktoru Elman Eminov natiq qismində çıxış ediblər.
Cavid Quliyev bildirib ki, “PAŞA Bank olaraq biz artıq beşinci ildir ki, “Best Managed Companies” layihəsinin tərəfdaşıyıq. Çünki inanırıq ki, güclü iqtisadiyyat ilk növbədə güclü idarə olunan şirkətlər üzərində qurulur. Bu illər ərzində bir məqamı xüsusilə müşahidə etmişik: uğurlu şirkətlər təsadüf nəticəsində yaranmır. Onlar sistemli idarəetmə, maliyyə intizamı, insan kapitalına yatırım və uzunmüddətli baxış nəticəsində formalaşır”.
Quliyev nitqində həmçinin bildirib ki, “Best Managed Companies” proqramı biznes mükəmməlliyini, strateji idarəetməni və davamlı inkişafı əsas meyar kimi qəbul edən beynəlxalq standartlara əsaslanan müstəqil qiymətləndirmə platformasıdır.
Deloitte Azərbaycan-ın idarəedici partnyoru Nuran Kərimov qeyd edib ki, “bu il “Best Managed Companies Azerbaijan” proqramının ölkəmizdə beş illiyini qeyd edirik. Bu müddət ərzində proqram yalnız şirkətlərin nailiyyətlərini qiymətləndirən platforma olmaqla kifayətlənməyib, eyni zamanda Azərbaycanda korporativ idarəetmə mədəniyyətinin inkişafına töhfə verən mühüm təşəbbüsə çevrilib. Bu gün qalib olan şirkətlər bir daha göstərirlər ki, güclü liderlik, strateji baxış və dayanıqlı idarəetmə prinsipləri uzunmüddətli uğurun əsasını təşkil edir. Deloitte olaraq, Azərbaycan biznes ekosistemində bu dəyərlərin təşviqinə bundan sonra da dəstək verməyə davam edəcəyik”.
Qeyd edək ki, bu il keçirilən müsabiqənin qalibləri Araz Supermarket, Azərsun Holdinq və CityNet şirkətləri olub.
“Best Managed Companies Azerbaijan 2026” müsabiqəsinin sponsoru PAŞA Bank və Deloitte Private, tərəfdaşları isə Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu, AmCham Azerbaijan, ADA Universiteti və İctimai Televiziyadır.
Bu beynəlxalq müsabiqə Azərbaycanda 2021-ci ildən keçirilir. İndiyədək 50-yə yaxın şirkət iştirak edib, 10-dan çox şirkət isə “Best Managed Companies Azerbaijan” tituluna layiq görülüb. Qaliblər sırasında Araz Supermarketlər şəbəkəsi, AVRORA Qrup, Azerconnect Group, Bridge Group of Companies, Embawood, NORM Cement (iki dəfə qalib), Səba, OBA Market, Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu (iki il ardıcıl qalib), METAK (dörd il ardıcıl qalib və Qızıl Mükafat laureatı) və Azərsun Holdinq yer alır.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bd6bf72a0fed0765cc9327783_o.jpg
The “Best Managed Companies Azerbaijan 2026” awards gala, organized by PASHA Bank and Deloitte Private, took place in Baku on 20 May 2026.
Azerbaijani First Deputy Economy Minister Elnur Aliyev, PASHA Bank Executive Board Chairman and CEO Javid Gouliyev, Deloitte Azerbaijan Managing Partner Nuran Karimov, Azerbajani National Assembly’s Economic Policy, Industries and Entrepreneurship Committee Chairman Azer Amiraslanov and PASHA Holding Macroeconomic Research Department Director Elman Eminov were among the speakers at the event.
Javid Gouliyev noted that “PASHA Bank has been a ‘Best Managed Companies’ project partner for five years, because we believe that a strong economy is built on well-managed companies. Over these years, we have especially observed one thing: successful companies are not created by chance. They are built through systematic management, financial discipline, investment in human capital and a long-term vision”.
He also emphasized that the “Best Managed Companies” program is an independent assessment platform based on international standards that recognize business excellence, strategic management, and sustainable growth as key criteria.
Deloitte Azerbaijan Managing Partner Nuran Kerimov noted that “this year marks the fifth anniversary of the Best Managed Companies Azerbaijan program in our country. Over this period, the program has become more than just a platform for recognizing corporate achievements — it has evolved into an important initiative contributing to the development of corporate governance culture in Azerbaijan. The companies recognized today once again demonstrate that strong leadership, strategic vision, and sustainable management principles are the foundation of long-term success. As Deloitte, we will continue to support the promotion of these values within Azerbaijan’s business ecosystem”.
Araz Supermarket, Azersun Holding and CityNet are winners of the programme this year.
“Best Managed Companies Azerbaijan 2026” sponsors are PASHA Bank and Deloitte Private, while the partners include AmCham Azerbaijan, ADA University, the Azerbaijan Business Development Fund and Public Television.
The international competition has been held in Azerbaijan since 2021. Nearly 50 companies have participated so far and more than 10 companies have received the “Best Managed Companies Azerbaijan” title, including AVRORA Group, Azerconnect Group, Bridge Group of Companies, Embawood, NORM Cement (two-time winner), Saba, OBA Market, Veyseloglu Group of Companies (two consecutive-time winner), METAK (four consecutive-time winner and Gold Award laureate) and Azersun Holding.