https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e8510d2d962e46608d88eb6e_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyində “Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkiyənin inkişafında qadın könüllülərin töhfəsi” mövzusunda beynəlxalq forum keçirilib. Tədbirin təşkilatçıları Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubu və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfirliyi olub.
Tədbirdə tanınmış ictimai xadimlər, qadın sahibkarlar, dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel forumun Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü və Könüllülər İlinə həsr olunduğunu vurğulayıb. O, 2026-cı ilin Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin təşəbbüsü ilə BMT tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf naminə Beynəlxalq Könüllülər İli elan edildiyini qeyd edib. A. Bayel həmçinin, qazax cəmiyyətində müasir könüllülük qədim qarşılıqlı yardım ənənəsi olan “Asar”dan qaynaqlandığını bildirib.
Azərbaycan Milli Məclisinin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin Sədri Hicran Hüseynova Azərbaycanda qadın fəallığının yaranma tarixi və qadınlara göstərilən müasir dəstək tədbirləri barədə danışıb. Meksikanın Azərbaycandakı Səfiri Maria Viktoriya Romero Kabalyero forumda təmsil olunan ölkələrdə qadın könüllülüyünün işıqlandırılması təşəbbüslərinə dəstəyini ifadə edib.
Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirinin xanımı Zöhrə Akgün pediatr kimi iş təcrübəsinə əsaslanaraq uşaqlarda autizmin erkən diaqnostikasının vacibliyi, onların həmyaşıdları ilə birlikdə dost və sosial mühitdə təhsil alma imkanlarının yaradılması barədə təqdimatla çıxış edib, həmçinin Türkiyənin bu sahədəki təcrübəsini bölüşüb.
Tədbir çərçivəsində Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkiyə, Moldova və ABŞ-dan olan spikerlər müasir cəmiyyətdə qadın könüllülərin rolunu əks etdirən təqdimatlarla çıxış ediblər.
Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubunun Prezidenti Asemgül Bayel, Astana Akimatının Xidmətlər və Turizm Kollecinin Direktoru Saltanat Basıqarayeva, “Astana Jastarı” Gənclər Resurs Mərkəzinin könüllülük hərəkatının inkişafı departamentinin rəhbəri Elvira Yesmuxanova Qazaxıstanda könüllülük hərəkatının təcrübəsi və uğurları barədə məlumat veriblər. “Sky Line Partners” şirkətinin təsisçisi və prezidenti Aytən Şirinova, Çeşmə Aqromədəni İnkişaf Kooperativinin sədri Yeşim Tüzün Yüksəl və digər çıxış edənlər qadın könüllülüyünün inkişaf perspektivləri, çətinlikləri və strateji istiqamətləri barədə söz açıblar.
Forumun yekununda iştirakçılar qadın vətəndaş təşəbbüslərinin təşviqi və türk dünyasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi sahəsində əməkdaşlıq barədə razılığa gəliblər.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının əməkdar artistləri Fərqanə Qasımova, Gülyanaq və Gülyaz Məmmədovalar, eləcə də inkişaf xüsusiyyətləri olan uşaqlar çıxış ediblər.
Bakı Beynəlxalq Qadınlar Klubu 1994-cü ildə təsis edilən qeyri-hökumət qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Klub fəaliyyət göstərdiyi 32 il ərzində çoxsaylı mədəni, xeyriyyə və maarifləndirici tədbirlər keçirib və bunlardan sonuncusu 2026-cı ilin aprel ayında Bakıda keçirilən yaz xeyriyyə yarmarkası olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_3e8510d2d962e46608d88eb6e_o.jpg
В Посольстве Республики Казахстан в Азербайджанe состоялся Международный форум на тему «Вклад женщин-волонтеров в развитие Азербайджана, Казахстана и Турции». Организаторами мероприятия выступили Международный женский клуб города Баку и Посольство Казахстана в Азербайджане.
В мероприятии приняли участие известные общественные деятели, женщины-предприниматели, представители госорганов, неправительственных организаций и дипломатического корпуса.
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель подчеркнул, что форум приурочен ко Дню независимости Азербайджанской Республики и Году добровольцев. 2026 год был объявлен ООН Международным годом добровольцев во имя устойчивого развития по инициативе Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева. А. Байель также отметил, что современное волонтерство в казахском обществе берет свое начало с древней традиции взаимопомощи – Асар.
Председатель Парламентского комитета по делам семьи, женщин и детей Азербайджана Хиджран Гусейнова рассказала об истории зарождения женского активизма в Азербайджане и современных мерах поддержки женщин. Посол Мексики в Азербайджане Мария Виктория Ромеро Кабальеро выразила поддержку инициативам по освещению женского волонтерства в странах, представленных на форуме.
Супруга Посла Турции в Азербайджане Зёхрэ Акгюн, ввиду своего опыта работы в качестве педиатра, выступила с презентацией о важности раннего диагностирования аутизма среди детей, предоставления возможностей обучения вместе со сверстниками в дружелюбной и социальной среде, а также поделилась опытом Турции в данной сфере.
В ходе мероприятия спикеры из Казахстана, Азербайджана, Турции, Молдовы и США выступили с презентациями, освещающими роль женщин-волонтеров в современном обществе.
Президент Международного женского клуба города Баку Асемгуль Байель, директор Колледжа услуг и туризма Акимата Астаны Салтанат Басыгараева, руководитель департамента развития волонтерского движения Центра молодежных ресурсов «Астана Жастары» Эльвира Есмуханова рассказали об опыте и успехах волонтерского движения в Казахстане. Основатель и президент «Sky Line Partners» Айтен Ширинова, председатель кооператива агрокультурного развития Çeşme Йешим Тюзюн Юксель и другие выступавшие рассказали о перспективах, трудностях и стратегических направлениях развития женского волонтерства.
В результате форума участники договорились о сотрудничестве в сфере продвижения женских гражданских инициатив и реализации совместных проектов на тюркском пространстве.
На мероприятии также выступили заслуженные артисты Азербайджанской Республики Фергана Гасымова, Гюльянаг и Гюльяз Маммадовы, а также дети с особенностями развития.
Международный женский клуб города Баку – это неправительственная некоммерческая организация, основанная в 1994 году. За свою 32-летнюю историю существования клуб провел большое количество культурных, благотворительных, просветительских мероприятий, последним из которых стала весенняя благотворительная ярмарка в Баку в апреле 2026 года.