https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5e3548d6a46ce4faffb62612b_o.jpg
25 may 2026-cı il tarixində keçirilən tədbirdə spiker qismində PAŞA Bankın İdarə Heyətinin sədri və baş icraçı direktoru Cavid Quliyev, İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov və Marketinq departamentinin direktoru Gunel Mavliyarova çıxış etdilər.
Mətbuat konfransında Bankın maliyyə sektorunda qeyd edilən dövr üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər və qarşıya qoyulan hədəflər, müştəri mərkəzli yanaşma, strateji inkişaf prioritetləri, Korporativ Sosial Məsuliyyət yanaşması üzrə əldə edilən uğurlar və istedadların idarə olunması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət barədə məlumat verildi.
Qeyd edildi ki, PAŞA Bank 2025-ci il üzrə əsas maliyyə göstəriciləri üzrə müsbət artım nümayış etdirib. Bankın cəmi aktivləri 14% artaraq 9,84 mlrd AZN-ə, kredit portfeli 5% artaraq 3,88 mlrd AZN-ə, depozit portfeli 16% artaraq 7,90 mlrd AZN-ə çatıb, kapital isə 7% artaraq 964 mln AZN təşkil edib. Eyni zamanda faiz gəlirləri 13%, qeyri-faiz gəlirləri isə 9% artıb ki, bu da biznes fəaliyyətinin genişlənməsi və gəlir mənbələrinin diversifikasiyası ilə bağlıdır.
PAŞA Bank 19.3% bazar payı ilə biznes kreditləri üzrə Azərbaycanın ən böyük özəl korporativ maliyyə institutu olaraq mövqeyini qoruyub. Kredit portfelində əsas pay ticarət, xidmət, sənaye və nəqliyyat sektorlarına düşür. Bu isə Bankın qeyri-neft sektorunun maliyyələşdirilməsində dayanıqlı inkişafı dəstəkləyən əsas maliyyə tərəfdaşlarından biri olduğunu bir daha təsdiqləyir. KOS seqmentində isə Bank bazar göstəricilərini üstələyərək daha yüksək artım tempi nümayış etdirib. Depozit bazarında payını 19.8%-ə çatdıran Bank, hüquqi şəxslərin depozitləri üzrə bazar payını 25.6%-ə yüksəldib.
Bankın rəsmi nümayəndələri vurğulayıblar ki, PAŞA Bankın 13 apreldə elan etdiyi səhmlərin İlkin Kütləvi Təklifi (Initial Public Offering – IPO) prosesi davam edir. Bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd səhm hər birinin qiyməti 55 AZN olmaqla Bakı Fond Birjası vasitəsilə yerləşdirilir. Yüksək investor marağı nəzərə alınaraq abunə yazılışı 12 iyun 2026-cı il tarixədək uzadılıb.
Maliyyə nəticələri ilə tanış olmaq üçün linkə keçid edin. Əksi göstərilmədikcə, nəticələr kənar auditorlar tərəfindən təhlil olunmuş və konsolidasiya edilmiş maliyyə hesabatlarına əsaslanır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5e3548d6a46ce4faffb62612b_o.jpg
На мероприятии, состоявшемся 25 мая 2026 года, выступили председатель Правления и главный исполнительный директор PASHA Bank Джавид Гулиев, член Правления и главный финансовый директор Мурад Сулейманов, а также директор департамента маркетинга Гюнель Мавлиярова.
В ходе пресс-конференции была представлена информация о достижениях Банка в финансовом секторе за отчётный период, стратегических приоритетах, клиентоориентированном подходе, результатах в рамках политики корпоративной социальной ответственности, а также о деятельности в сфере управления талантами.
Было отмечено, что PASHA Bank продемонстрировал положительную динамику по ключевым финансовым показателям за 2025 год. Совокупные активы Банка выросли на 14% и достигли 9,84 млрд AZN, кредитный портфель увеличился на 5% - до 3,88 млрд AZN, депозитный портфель вырос на 16% - до 7,90 млрд AZN, а капитал увеличился на 7% и составил 964 млн AZN. При этом процентные доходы выросли на 13%, а непроцентные доходы - на 9%, что связано с расширением бизнеса и диверсификацией источников дохода.
С долей рынка 19,3% в сегменте бизнес-кредитования PASHA Bank сохранил позицию крупнейшего частного корпоративного финансового института Азербайджана. Основная часть кредитного портфеля приходится на торговлю, сферу услуг, промышленность и транспорт. Это вновь подтверждает роль Банка как одного из ключевых финансовых партнёров, поддерживающих устойчивое развитие ненефтяного сектора экономики. В сегменте МСБ Банк продемонстрировал темпы роста выше рыночных показателей. Увеличив долю на депозитном рынке до 19,8%, Банк также повысил долю на рынке депозитов юридических лиц до 25,6%.
Представители Банка также подчеркнули, что процесс первичного публичного размещения акций (IPO), объявленный 13 апреля, продолжается. Через Бакинскую фондовую биржу размещаются 932 926 акций, что составляет 5% капитала Банка, по цене 55 AZN за акцию. В связи с высоким интересом инвесторов срок подписки продлён до 12 июня 2026 года.
Для ознакомления с финансовыми результатами перейдите по ссылке. Если не указано иное, результаты основаны на консолидированной финансовой отчётности, проверенной внешними аудиторами.