https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5f9cc1d78468be87ae504bb81_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-nin nümayəndələri Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunda (WUF 13) çıxış ediblər.
AZCON Holding-in stendində təşkil olunan infosessiyalar çərçivəsində şirkət əməkdaşları rəqəmsal identifikasiya və ağıllı şəhər texnologiyalarına həsr olunmuş iki fərqli təqdimat nümayiş etdiriblər.
Forumun ikinci günündə keçirilən “Şəhər mühitində rəqəmsal identifikasiya: SİMA ilə vətəndaşların rəqəmsal xidmətlərə etibarlı qoşulması” mövzusunda infosessiyada müasir urbanizasiya şəraitində rəqəmsal həllərin yaratdığı imkanlardan bəhs olunub. Təqdimat zamanı vətəndaşların dövlət və özəl xidmətlərdən fiziki müraciət etmədən, tamamilə onlayn və təhlükəsiz şəkildə istifadə imkanlarının əhəmiyyəti vurğulanıb. Forumun beşinci günündə isə “Ağıllı şəhərlər üçün rəqəmsal etimad: SİMA İmza ilə təhlükəsiz şəhər xidmətlərinin təmin edilməsi” mövzusunda növbəti infosessiya baş tutub. Sessiyada ağıllı şəhər konsepsiyasının yalnız texnoloji infrastruktur və internetə bağlı cihazlarla məhdudlaşmadığı, ekosistemdə rəqəmsal etimadın vacibliyi vurğulanıb.
Hər iki infosessiya zamanı “AzInTelecom” tərəfindən yaradılmış SİMA Rəqəmsal Həllər Platformasının ağıllı şəhər ekosistemində və rəqəmsal identifikasiya sahəsində oynadığı rol müzakirə olunub. Təqdimatlarda SİMA vasitəsilə təhlükəsiz identifikasiya, məsafədən xidmətlərə çıxış və rəqəmsal imza imkanlarının şəhər xidmətlərinin daha əlçatan və etibarlı şəkildə təqdim edilməsinə verdiyi töhfələr diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5f9cc1d78468be87ae504bb81_o.jpg
Представители ООО «AzInTelecom», входящего в AZCON Holding, приняли участие во Всемирном форуме городов (WUF13), прошедшем в Баку.
В рамках информационных сессий, организованных на стенде AZCON Holding, представители компании провели две презентации, посвящённые цифровой идентификации и технологиям умного города.
Во второй день Форума прошла информационная сессия на тему «Цифровая идентификация в городской среде: обеспечение безопасного доступа граждан к цифровым услугам с помощью SİMA», посвящённая возможностям цифровых решений в условиях современной урбанизации. В ходе презентации была подчёркнута важность предоставления гражданам безопасного доступа к государственным и частным услугам в онлайн-формате, без необходимости личного обращения. На пятый день Форума прошла ещё одна информационная сессия — «Цифровое доверие для умных городов: обеспечение безопасных городских услуг с помощью SİMA İmza». В ходе сессии было отмечено, что концепция умного города не ограничивается технологической инфраструктурой и подключёнными к интернету устройствами: важную роль в её развитии играет цифровое доверие внутри экосистемы.
В рамках обеих информационных сессий была рассмотрена роль Платформы цифровых решений SİMA, разработанной AzInTelecom, в развитии экосистемы умного города и цифровой идентификации. В ходе презентаций было отмечено, что возможности SİMA в сфере безопасной идентификации, дистанционного получения услуг и цифровой подписи способствуют удобному, надёжному и эффективному предоставлению городских сервисов.