https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cbd9043daf80fd0566eb430c9_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev 22 may 2026-cı il tarixində, saat 09:00-da Xızı şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində Xızı, Abşeron, Zəngilan, Qubadlı rayonları və Sumqayıt şəhər sakinlərini qəbul edəcək.
Qəbula 21 may 2026-cı il tarixinə qədər Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Çağrı mərkəzi (1655) və elektron poçtu (mincom@mincom.gov.az), 010 250 48 48 və 012 598 58 58 (daxili 222 və 290) nömrəli telefonlar vasitəsilə yazılmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, qəbul mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər idarəetmə qurumları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda may ayı üzrə vətəndaşların qəbulu cədvəlinə əsasən həyata keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cbd9043daf80fd0566eb430c9_o.jpg
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev will meet with residents of Khizi, Absheron, Zangilan, and Gubadli districts, as well as the city of Sumgayit, on May 22, 2026, at 09:00 at the Heydar Aliyev Center in Khizi city.
During the reception, the Minister will listen to citizens’ concerns regarding transport and telecommunications services, including internet, television and radio broadcasting, as well as postal services provided in these regions.
Registration for the reception is open until May 21, 2026, via the Ministry of Digital Development and Transport’s Call Center (1655), by email at mincom@mincom.gov.az, or by phone at 010 250 48 48 and 012 598 58 58 (extensions 222 and 290).
It should be noted that the reception will be held in accordance with the May schedule for citizen receptions by heads of central executive authorities and other administrative bodies in cities and districts.