https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_257b6fe6572893d0c9e64e13d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Türk dünyasının musiqi brendi, türk mədəniyyəti və irsinin səfiri olan “Turan” ansamblının mühazirə-konserti keçirilib.
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən təşkil olunan konsert Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Gününə həsr olunub.
Konsert proqramında çıxış edən Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova iştirakçıları qarşıdan gələn 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib, bu günün milli ruhun gücünü, azadlığa sədaqəti və Vətən sevgisini ifadə etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf edir və bütün Türk dünyasının inkişafına mühüm töhfələr verir. O, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun BDU ilə imzaladığı əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində bir sıra mühüm layihələrin həyata keçiriləcəyini bildirib. Aktotı Raimkulova “Turan” ansamblının musiqi və incəsənətin ortaq dili ilə xalqlarımız arasında körpü yaratdığını diqqətə çatdırıb.
BDU rektoru Elçin Babayev isə hazırda Türk dünyasının ən güclü və möhtəşəm dövrünü yaşadığını qeyd edib. O bildirib ki, Türk dünyasının liderləri xalqlarımızın gələcək inkişafı naminə mühüm qərarlara imza atırlar. Rektor Türk dünyasının zəngin mədəni irsinin təbliği, ortaq mədəni dəyərlərinin qorunması, gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün birgə tədbirlərin önəmini vurğulayıb, konsertdə BDU-nun müəllim və tələbələri ilə yanaşı, Qazaxıstandan olan tələbələrin də iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra “Turan” ansamblının üzvləri alqışlarla səhnəyə dəvət olunublar. Proqram çərçivəsində ansambl üzvləri tamaşaçıları türk xalqlarının milli musiqi ailətləri ilə tanış edib, həmin xalqların musiqilərini səsləndiriblər. Onlar yalnız musiqi əsərlərini ifa etməklə kifayətlənməyib, qrupun yaranma tarixi, ənənəvi musiqi alətlərinin mənşəyi, onlarla bağlı rəvayətlər və hazırlanma incəlikləri barədə ətraflı məlumat veriblər. Hər bir əsər onun bədii və mənəvi məzmununu açıqlayan dolğun izahlarla müşayiət olunub, sənətçilərlə tamaşaçılar arasında canlı ünsiyyət qurulub. Konsert proqramında musiqi kollektivinin ifasında Azərbaycanın “Ay Laçın” xalq musiqisi də səslənib.
“Turan” ansamblının hər ifası tamaşaçılarda böyük coşğu yaradıb. Sonda BDU rektoru Elçin Babayev Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova və ansambl üzvlərinə təşəkkürnamə təqdim edib.
Bu günə qədər ansambl dünyanın 130-dan artıq şəhərində 4000-dən çox konsert verib. Cəmi 5 üzvdən ibarət olan ansambl türk xalqlarının 60-dan artıq ənənəvi musiqi alətində ifa edə bilir və bütün türk dillərində musiqilər səsləndirir. İndiyədək ansambl tərəfindən 200-ə yaxın mühazirə-konsert təşkil olunub. Ansambl Türk dünyasının folklor musiqi sənətinin qorunması və inkişafına mühüm töhfə verir, gənclərdə ənənəviliyə maraq oyadır, milli kimlik hissini möhkəmləndirir və onların mənəvi zənginləşməsinə xidmət edir.

В БГУ состоялся концерт казахстанского ансамбля «Туран» В БГУ состоялся концерт казахстанского ансамбля «Туран»
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла лекция-концерт ансамбля «Туран» - музыкального бренда тюркского мира, посла тюркской культуры и наследия.
Концерт, организованный Фондом тюркской культуры и наследия, был посвящен Дню независимости Азербайджана.
Выступившая на открытии мероприятия президент Фонда тюркской культуры и наследия, профессор Актоты Раимкулова, поздравила азербайджанский народ с предстоящим Днём независимости, отметив, что Азербайджан под руководством Президента Ильхама Алиева уверенно развивается, укрепляя свои позиции на международной арене и внося важный вклад в развитие и единство тюркского мира. Она сказала, что в рамках меморандума о сотрудничестве между Фондом тюркской культуры и наследия и БГУ будут реализованы важные проекты. Профессор Актоты Раимкулова также подчеркнула значимость подобных мероприятий для укрепления культурных связей между тюркскими народами.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что тюркский мир в настоящее время переживает свой самый сильный и великолепный период. Он сказал, что лидеры тюркского мира принимают важные решения для будущего развития наших народов. Ректор подчеркнул важность совместных мероприятий для популяризации культурного наследия тюркского мира, защиты общих культурных ценностей и их передачи будущим поколениям, и отметил, что наряду с преподавателями и студентами БГУ в концерте принимают участие студенты из Казахстана.
Затем на сцену под аплодисменты были приглашены участники ансамбля «Туран». Гости познакомили публику с музыкальными инструментами тюркских народов и исполнили музыку этих народов. Они не ограничились исполнением музыкальных произведений, но также рассказали об истории создания группы, происхождении традиционных музыкальных инструментов, связанных с ними легендах и тонкостях их изготовления. Каждое произведение сопровождалось подробными пояснениями, и была налажена живая связь между артистами и публикой. Коллектив также исполнил азербайджанскую народную музыку «Ай Лачин».
В заключение ректор Эльчин Бабаев вручил благодарственное письмо президенту Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой и участникам ансамбля.
На сегодняшний день ансамбль дал более 4000 концертов в более чем 130 городах мира. Ансамбль, состоящий всего из 5 человек, умеет играть на более чем 60 традиционных музыкальных инструментах тюркских народов и исполняет музыку на всех тюркских языках.