https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a490649b83a1797988094de8f_o.jpg
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf Daşkənd şəhərində keçirilən “Özbəkistanın nefti və qazı (OGU-2026)” 28-ci beynəlxalq sərgi-konfransında iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəfi, bp şirkətinin baş vitse-prezidenti Ariel Floresi, bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Ciovanni Kristofolini qəbul edib.
Rövşən Nəcəf Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını və ən xoş arzularını çatdırıb.
Prezident Şavkat Mirziyoyev Prezident İlham Əliyevin salamlarına görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Azərbaycan Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib.
SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf bp şirkətinin baş vitse-prezidenti Ariel Flores və bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Ciovanni Kristofoli ilə birgə Özbəkistan Respublikasının energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov və “Uzbekneftegaz” ASC İdarə Heyətinin sədri Abdugani Sanginov ilə üçtərəfli görüşlər keçirib.
Görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən müəyyənləşdirilən uzaqgörən siyasətə uyğun olaraq, “Üstyurt” layihəsinin uğurla həyata keçirildiyi qeyd olunub.
Müzakirələr zamanı “Üstyurt” investisiya blokları üzrə kəşfiyyat, işlənmə və hasilat fəaliyyətlərinin icrasına, tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Üçtərəfli görüşlərdən sonra bp şirkətinin “Üstyurt” investisiya bloklarının kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatı üzrə Pay Bölgüsü Sazişinə qoşulmasına dair sənədlər imzalanıb.
SOCAR prezidentinin “MOL Group” şirkətinin icraçı vitse-prezidenti Zsombor Marton ilə görüşündə şirkətlər arasında uzunmüddətli tərəfdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə olunub, birgə həyata keçirilən layihələrin icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib.
Rövşən Nəcəf tədbir çərçivəsində OGU-2026 sərgisi ilə də tanış olub.
SOCAR sərgidə öz pavilyonu ilə təmsil olunur. Stenddə SOCAR-ın müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, Azərbaycanda və xarici ölkələrdə həyata keçirilən əməliyyatlar, neft və qaz boru kəmərləri sistemi, yaşıl enerji təşəbbüsləri, rəqəmsal həllər və digər strateji layihələri haqqında məlumatlar ziyarətçilərə təqdim edilir.
Qeyd edək ki, SOCAR-ın pavilyonu OGU2026 beynəlxalq sərgisində “Ən Yaxşı Milli Stend Dizaynı” nominasiyası üzrə mükafata layiq görülüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a490649b83a1797988094de8f_o.jpg
SOCAR President Rovshan Najaf participated in the 28th International Oil and Gas Exhibition and Conference of Uzbekistan (OGU-2026) held in Tashkent.
Within the framework of the event, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received SOCAR President Rovshan Najaf, bp Executive Vice President Ariel Flores, and Giovanni Cristofoli, bp Regional President for Azerbaijan, Georgia and Türkiye.
Rovshan Najaf conveyed the greetings and best wishes of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
President Shavkat Mirziyoyev expressed his gratitude for the greetings conveyed by President Ilham Aliyev and asked that his greetings also be extended to the President of Azerbaijan.
Together with bp Executive Vice President Ariel Flores and bp Regional President for Azerbaijan, Georgia and Türkiye Giovanni Cristofoli, SOCAR President Rovshan Najaf held trilateral meetings with Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan Jurabek Mirzamakhmudov and Chairman of the Board of Uzbekneftegaz Abdugani Sanginov.
During the meetings, it was noted that the Ustyurt project is being successfully implemented in line with the visionary policies defined by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The discussions focused on the implementation of exploration, development and production activities within the Ustyurt investment blocks, as well as on issues related to expanding cooperation among the parties.
Following the trilateral meetings, documents were signed on bp’s accession to the Production Sharing Agreement for the exploration, development and production of the Ustyurt investment blocks.
During SOCAR President Rovshan Najaf’s meeting with Zsombor Marton, Executive Vice President of MOL Group, satisfaction was expressed with the long-term partnership between the companies, and the implementation status of jointly executed projects was reviewed.
As part of the event, Rovshan Najaf also visited the OGU-2026 exhibition.
SOCAR is represented at the exhibition with its own pavilion. The stand presents information to visitors on SOCAR’s various areas of activity, operations carried out in Azerbaijan and abroad, oil and gas pipeline systems, green energy initiatives, digital solutions, and other strategic projects.
It should be noted that SOCAR’s pavilion received the “Top National Stand Design” award at the OGU-2026 international exhibition.