https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_2b6dd977f94f648bd639b19ba_o.jpg
2-4 noyabr 2022-ci il tarixlərində ABŞ-ın Hyuston şəhərində Maliyyə və Ticarət üzrə Banklar Assosiasiyası (BAFT) Beynəlxalq Ticarət və Regional Banklar konfranslarını təşkil edib. Tədbirlərə Kapital Bank-ın İdarə Heyəti sədrinin beynəlxalq əlaqələr üzrə müşaviri Vüqar Sadiq qatılıb.
Beynəlxalq Ticarət Konfransı təchizat zənciri, ticarətin rəqəmsallaşması, davamlılıq/ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə, geosiyasət, tənzimləmə, komplayens, eləcə də beynəlxalq ticarətə və onun maliyyələşməsinə təsir edən digər aktual məsələləri diqqət mərkəzinə gətirib. Konfransda bank ekspertləri, müxtəlif hökumətlərin rəsmiləri, beynəlxalq ticarət və təchizat zəncirində iştirak edən digər qurumların nümayəndələri iştirak edirdi. 2022 Regional Banklar Konfransı isə bankları maraqlandıran mövzuları müzakirə etmək və iştirakçılar arasında fikir mübadiləsi aparmaq üçün keçirilib.
“Bu gün qlobal geosiyasi qeyri-müəyyənlik bütün dünyada bankları bir sıra çağırışlarla üz-üzə qoyur. Buna görə, o cümlədən Covıd-19 pandemiyasının yaratdığı çətinliklər səbəbindən banklar öz tənzimləmə və komplayens siyasətlərində əlavələr və dəyişiklər etməyə məcbur olublar. Konfransların məqsədi məhz bu kimi mövzuları müzakirə etmək, həmçinin beynəlxalq ticarətin və təchizat zəncirinin maliyyələşməsinin davamlı və dayanıqlı şəkildə təmin edilməsi üçün çıxış yolları tapmaq idi”, – deyə, Kapital Bank-ın İdarə Heyəti sədrinin beynəlxalq əlaqələr üzrə müşaviri Vüqar Sadiq bildirib.
Qeyd edək ki, BAFT Kapital Bank-ın 2017-ci ildən üzv olduğu Amerika Banklar Assosiasiyasının (American Bankers Association) törəmə qurumudur. Bank BAFT-ın təşkil etdiyi müxtəlif tədbirlərdə aktiv iştirak edir.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_2b6dd977f94f648bd639b19ba_o.jpg
2–4 ноября 2022 года Ассоциация банков по финансам и торговле (BAFT) провела Международную торговую и Региональную банковскую конференции в Хьюстоне, США. В мероприятиях принял участие Вугар Садиг, советник по международным связям председателя правления Kapital Bank.
Международная торговая конференция была посвящена таким ключевым отраслевым темам, как цепочка поставок, цифровизация торговли, устойчивость/экологическое, социальное и корпоративное управление (ESG), регулирование и комплаенс, а также другим актуальным вопросам, влияющим на международную торговлю и ее финансирование. В конференции приняли участие банковские эксперты, должностные лица различных стран и представители других учреждений, участвующих в международной торговле и цепочке поставок. Конференция региональных банков была проведена для обсуждения интересующих банки тем и обмена мнениями между участниками.
«Глобальная геополитическая неопределенность ставит сегодня перед банками множество вызовов. Поэтому, и в том числе из-за сложностей, вызванных пандемией коронавируса, банки вынуждены вносить дополнения и изменения в свою регуляторную и комплаенс-политику. Цель конференций состояла в том, чтобы обсудить подобные вопросы, а также найти способы обеспечения устойчивого финансирования международной торговли и цепочки поставок», — отметил Вугар Садиг. советник по международным связям председателя правления Kapital Bank.
Следует отметить, что BAFT является дочерней организацией Американской ассоциации банков, членом которой Kapital Bank является с 2017 года. Банк активно участвует в различных мероприятиях, организуемых BAFT.