Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “CİBC GLOBAL” MMC, “AnewZ” beynəlxalq televiziya kanalı arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Jurnalistika fakültəsinin yüksək tədris potensialına və zəngin ənənələrə malik olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, ölkədə peşəkar jurnalist kadrların hazırlanmasında media subyektləri ilə sıx əməkdaşlıq da mühüm rol oynayır. Ölkənin nüfuzlu media qurumlarının təhsil prosesinə cəlb olunması jurnalist kadrların daha peşəkar hazırlanmasına effektiv təsir göstərir. Təsadüfi deyil ki, BDU Medianın İnkişafı Agentliyi, Mətbuat Şurası, AZƏRTAC, “ARB24”, “Xalq” qəzeti kimi nüfuzlu media qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir. BDU-da 7 ixtisaslaşmış auditoriya, həm də Tədris tele-radio studiyası fəaliyyət göstərir. Rektor “AnewZ” kanalının obyektiv, qərəzsiz və operativ informasiyaları ilə nəinki yerli, beynəlxalq auditoriyanın rəğbətini qazandığını və Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya layiqincə çatdırdığını qeyd edib. O, “AnewZ”la əməkdaşlığın ingilisdilli jurnalistlərin hazırlanmasına böyük töhfə verəcəyini, bunun günün tələbi olduğunu bildirib.
“AnewZ” beynəlxalq televiziya kanalının İcraçı direktoru Rüfət Həmzəyev rəhbərlik etdiyi qurumun ölkədə beynəlxalq media standartları əsasında fəaliyyət göstərən peşəkar ingilisdilli kanal olduğunu vurğulayıb. 2024-cü ildə yaradılan “AnewZ” ölkəmizdə ingilisdilli jurnalistikanın mərkəzi kimi formalaşır və 110-dan çox ölkədə yayımlanır. “AnewZ” fəaliyyət göstərdiyi dövrdə nəinki yerli, həmçinin dünya mediası üçün etibarlı xəbər mənbəyinə çevrilib. 11 ölkədə müxbir postları olan kanal hazırda dünyanın 40-dan çox şəhərindən reportajlar verə bilir. 140 nəfərlik heyətə malik kanal dünyanın istənilən nöqtəsindən xəbərləri əldə etmək və yaymaq imkanına malikdir. “AnewZ” yeganə kanaldır ki, süni intellekt həllərini ən azı 7 istiqamətdə tətbiq edir. Rüfət Həmzəyev Azərbaycanın jurnalist kadrlar hazırlayan əsas ali məktəbi olan BDU ilə əməkdaşlığın ingilisdilli medianın inkişafına təkan verəcəyini bildirib. O qeyd edib ki, hazırda 10-dan artıq BDU tələbəsi kanalda təcrübə keçir. BDU tələbələrinin kanala vaxtaşırı mediaturları təşkil olunur, bu da onların gələcək karyera quruculuğunda mühüm rol oynaya bilər.
Görüşdə memorandumda nəzərdə tutulan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda kanalın nümayəndə heyəti BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin infrastrukturu və maddi-texniki bazası ilə tanış olub.

Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и ООО CIBC GLOBAL, международным телеканалом AnewZ подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству.
Выступая на церемонии подписания, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что факультет журналистики вуза обладает высоким учебным потенциалом и богатыми традициями. Он подчеркнул, что тесное сотрудничество с субъектами медиа также играет важную роль в подготовке журналистских кадров. Участие медиаорганизаций страны в образовательном процессе оказывает эффективное влияние на более профессиональную подготовку журналистов.
Неслучайно, что БГУ сотрудничает с такими медиаорганизациями, как Агентство развития медиа, Совет прессы, АЗЕРТАДЖ, ARB24 и газета «Халг газети». В БГУ имеется 7 специализированных аудиторий, а также учебная теле- и радиостудия. Ректор отметил, что канал AnewZ завоевал симпатию не только местной, но и международной аудитории своей информацией и адекватно доносит до мира реалии Азербайджана. Он заявил, что интеграция с AnewZ внесет большой вклад в подготовку англоязычных журналистов, что является актуальной задачей.
Исполнительный директор канала AnewZ Руфат Гамзаев подчеркнул, что возглавляемая им организация является англоязычным каналом, работающим в соответствии с международными медиастандартами. AnewZ, основанный в 2024 году, становится центром англоязычной журналистики в стране и вещает более чем в 110 странах. За время своей работы AnewZ стал надежным источником новостей не только для местных, но и для мировых СМИ.
Канал, имеющий корреспондентские посты в 11 странах, способен предоставлять репортажи из более чем 40 городов мира. Канал, штат которого насчитывает 140 человек, имеет возможность получать и распространять новости из любой точки мира. AnewZ — единственный канал, который применяет решения на основе искусственного интеллекта как минимум в 7 направлениях. Руфат Гамзаев заявил, что сотрудничество с БГУ даст импульс развитию англоязычных медиа. Он отметил, что в настоящее время на телеканале проходят стажировку более 10 студентов БГУ. Организуются медиатуры студентов вуза на телеканал, которые могут сыграть важную роль в их карьерном развитии.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по направлениям сотрудничества, предусмотренным в меморандуме.
В заключение делегация телеканала ознакомилась с инфраструктурой и материально-технической базой факультета журналистики БГУ.