https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_93c391f7be914d8b6ca35e76a_o.jpg
Məlumat üçün bildiririk ki, Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfının (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə bu ilin 26 – 29 may tarixlərində Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalına hazırlıq çərçivəsində “Rocket League” üzrə Avropa çempionatına qeydiyyat başlayıb.
Qeyd edək ki, beynəlxalq tədbirin təşkilatçısı Avropa və Azərbaycan Kiber İdman federasiyalarıdır. Bununla yanaşı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi beynəlxalq turnirə təşkilati və maliyyə dəstəyi göstərir.
Kiber idman üzrə Avropa çempionatının “Rocket League” mərhələsi “Bakı Kristal Zalı”nda təşkil olunacaq. Yarışın milli təsnifat mərhələsi üzrə yaş həddi 16-dan yuxarı olan Azərbaycan vətəndaşları tədbirdə iştirak hüququ qazanır.
Həmçinin bildiririk ki, Avropa çempionatının “CS:GO” mərhələsi cari ilin 5 – 6 iyul tarixində Rumıniyada, “eFootball” mərhələsi avqust ayında Monteneqroda və “DOTA 2/Free Fire” mərhələsi isə 20 – 25 sentyabrda Albaniyada təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, paytaxt Bakı 2014-cü ildə kiber idman üzrə beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi edib. Kompüter oyunları üzrə 6-cı Dünya çempionatı (6th e-Sports World Championship 2014, Baku) zamanı 30 ölkədən 300-dən çox iştirakçı tədbirdə iştirak edib.
26 – 29 mayda keçiriləcək “Rocket League” mərhələsi üzrə Mükafat Fondu 15.000 ABŞ dolları təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_93c391f7be914d8b6ca35e76a_o.jpg
Сообщаем, что началась регистрация на чемпионат Европы по киберспорту, который состоится в рамках Аэрокосмического и технологического фестиваля «TEKNOFEST Азербайджан», который впервые пройдет в Баку 26-29 мая этого года, совместно организованный с фондом Турецкой технологической команды (T3 Foundation), Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерством промышленности и технологий Турецкой Республики.
Отметим, что организаторами международного мероприятия являются Европейская и Азербайджанская федерации киберспорта. Кроме того, Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики оказывает организационную и финансовую поддержку международному турниру.
Этап Rocket League чемпионата Европы по киберспорту пройдет в Crystal Hall в Баку. Согласно национальному отборочному туру конкурса, право на участие в мероприятии имеют граждане Азербайджана старше 16 лет.
Также хотим сообщить, что этап международного турнира по CS:GO пройдет в Румынии 5-6 июля, этап eFootball в Черногории в августе и этап по DOTA 2/Free Fire в Албании 20-25 сентября.
Напомним, что Азербайджан уже принимал крупные международные турниру по киберспорту. Так, в 2014 году в Баку состоялся VI чемпионат мира по киберспорту (6th e-Sports World Championship 2014). В турнире принимало участие свыше 300 кибератлетов из более чем 30 стран мира.
Призовой фонд этапа Rocket League, который пройдет в Баку 26-29 мая, составляет 15 000 долларов США.