https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_9dc0bb341a6e5c2511d47e7d2_o.jpg
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Vatikanın “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanasının Prezidenti cənab Titsiano Onesti rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Vatikanla səhiyyə və pediatriya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, həmçinin uşaq sağlamlığının qorunmasına dair birgə təşəbbüslər müzakirə olunub.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev bildirib: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan ilə Vatikan arasında münasibətlər yüksək səviyyədə inkişaf edir. Dövlət başçısı tərəfindən humanitar və mədəniyyətlərarası dialoqa verilən xüsusi önəm iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir”.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Vatikanla əlaqələrin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən layihələrin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayan Teymur Musayev qeyd edib: “Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Vatikanda bir sıra tarixi və dini abidələrin bərpası həyata keçirilib, humanitar əməkdaşlıq uğurla inkişaf etdirilib”.
Nazir diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan səhiyyə sistemi son illərdə genişmiqyaslı islahatlar və dövlət proqramları nəticəsində əhəmiyyətli inkişaf yolu keçir: “Ölkədə müasir tibb infrastrukturu yaradılıb, yeni xəstəxana və ixtisaslaşmış tibbi mərkəzlər istifadəyə verilib, rəqəmsal səhiyyə həllərinin tətbiqi genişləndirilib. Xüsusilə pediatriya, talassemiya, ana və uşaq sağlamlığı sahələrində mühüm nailiyyətlər əldə olunub”.
Teymur Musayev qeyd edib ki, Heydar Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanası arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu tərəflər arasında əməkdaşlığı daha da gücləndirir: “Memorandum çərçivəsində pediatriya sahəsində təcrübə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, tibbi heyətin peşəkar hazırlığı və Azərbaycanda uşaq sağlamlığı xidmətlərinin inkişafı nəzərdə tutulur. “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanası kimi dünya səviyyəli nüfuzlu tibb müəssisəsi ilə əməkdaşlıq Azərbaycanda pediatriya xidmətlərinin inkişafına mühüm töhfə verəcək”.
Öz növbəsində Titsiano Onesti Azərbaycanda səhiyyə sahəsində əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. O, xüsusilə talassemiya və digər irsi xəstəliklərin idarə olunması sahəsində Azərbaycanın təcrübəsinin diqqətçəkən olduğunu vurğulayıb və imzalanan Memorandumun gələcəkdə uğurlu birgə layihələrin həyata keçirilməsinə imkan yaradacağını qeyd edib.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin nazirliyin K. Fərəcova adına Pediatriya Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzi, Elmi-Tədqiqat Mamalıq və Ginekologiya İnstitutu, və Azərbaycan Tibb Universitetində görüşlərin keçirməsi nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_9dc0bb341a6e5c2511d47e7d2_o.jpg
Министр здравоохранения Теймур Мусаев встретился с делегацией, возглавляемой Президентом педиатрической больницы «Bambino Gesù» Ватикана Титсиано Онести.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества между Ватиканом и Азербайджаном в сфере здравоохранения и педиатрии, а также совместные инициативы по охране здоровья детей.
Приветствуя гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев заявил: «Благодаря успешной внешней политике, осуществляемой под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, отношения между Азербайджаном и Ватиканом развиваются на высоком уровне. Особое внимание, которое глава государства уделяет гуманитарному сотрудничеству и межкультурному диалогу, вносит важный вклад в дальнейшее укрепление связей между двумя странами».
Подчеркнув особую значимость проектов, реализуемых Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой по развитию отношений с Ватиканом, Теймур Мусаев отметил: «По инициативе Фонда Гейдара Алиева в Ватикане были восстановлены ряд исторических и религиозных памятников, успешно развивается гуманитарное сотрудничество. Эта деятельность служит укреплению взаимного доверия между Азербайджаном и Ватиканом».
Министр сообщил, что система здравоохранения Азербайджана за последние годы прошла значительный путь развития благодаря широкомасштабным реформам и государственным программам: «В стране создана современная медицинская инфраструктура, введены в эксплуатацию новые больницы и специализированные медицинские центры, расширено применение цифровых решений в здравоохранении. Особенно важные достижения получены в области педиатрии, талассемии, охраны здоровья матери и ребенка».
Теймур Мусаев отметил, что Меморандум о взаимопонимании, подписанный между Фондом Гейдара Алиева, Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики и педиатрической больницей «Bambino Gesù», укрепляет сотрудничество между сторонами: «В рамках Меморандума предусмотрены обмен опытом в области педиатрии, реализация совместных научно-исследовательских проектов, профессиональная подготовка медицинского персонала и развитие служб охраны здоровья детей в Азербайджане. Сотрудничество с таким авторитетным мирового уровня медицинским учреждением, как педиатрическая больница «Bambino Gesù», внесет важный вклад в развитие педиатрических услуг в Азербайджане».
В свою очередь, Титсиано Онести высоко оценил достижения Азербайджана в сфере здравоохранения. Он особо подчеркнул внимание Азербайджана к управлению талассемией и другими наследственными заболеваниями и отметил, что подписанный Меморандум создаст возможности для реализации успешных совместных проектов в будущем.
В рамках визита планируется проведение встреч делегации в Научно-исследовательском институте педиатрии имени К. Фараджовой, Национальном центре гематологии и трансфузиологии, Научно-исследовательском институте акушерства и гинекологии Минздрава, а также в Азербайджанском медицинском университете.