https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6a0da17ce0335f25b63633cfb_o.jpg
Pakistanın Çitral Universitetinin rektoru Hazir Ullahın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) səfərdə olub.
Qonaqları salamlayan BDU-nun rektoru Elçin Babayev Azərbaycan–Pakistan universitetləri arasında əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. O bildirib ki, birgə elmi tədqiqatlar və akademik mübadilə proqramları ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayır. Rektor qeyd edib ki, son illər BDU Pakistanın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrini genişləndirib və qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunub.
Görüş zamanı beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə elm və təhsil sahələrində yeni layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər iki universitet arasında beynəlmiləlləşmə prosesinin gücləndirilməsi, akademik və elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili məsələlərini müzakirə ediblər.
Səfər çərçivəsində BDU ilə Çitral Universiteti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Həmçinin elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların, tədris planlarının və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə görüş keçirib, Universitetdə yeni yaradılmış “Pakistan otaqları” ilə tanış olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6a0da17ce0335f25b63633cfb_o.jpg
A delegation led by Hazir Ullah, Rector of University of Chitral, visited Baku State University (BSU).
Welcoming the guests, BSU Rector Elchin Babayev emphasized the strategic importance of cooperation between Azerbaijani and Pakistani universities. He noted that joint research initiatives and academic exchange programs play an important role in enhancing the quality of higher education. The Rector also highlighted that BSU has significantly expanded its cooperation with leading higher education institutions in Pakistan in recent years, achieving notable progress in this area.
During the meeting, the parties exchanged views on the implementation of new projects in science and education aimed at strengthening international cooperation. Discussions focused on advancing the internationalization process between the two universities, expanding academic and scientific collaboration, conducting joint research, and organizing faculty and student exchange programs.
As part of the visit, BSU and the University of Chitral signed a memorandum of understanding on cooperation. The memorandum envisages the implementation of joint projects, conferences, exhibitions, seminars, symposia, short-term courses, training programs, and research initiatives. It also provides for joint publications in scientific journals, the development of joint academic programs, curricula and syllabi, as well as the exchange of faculty members, administrative staff, students, master’s and doctoral candidates, and researchers.
During the visit, the guests also met with faculty members and students of the Faculty of Oriental Studies and toured the newly established “Pakistan Auditorium” at BSU.