https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6a0da17ce0335f25b63633cfb_o.jpg
Pakistanın Çitral Universitetinin rektoru Hazir Ullahın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) səfərdə olub.
Qonaqları salamlayan BDU-nun rektoru Elçin Babayev Azərbaycan–Pakistan universitetləri arasında əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. O bildirib ki, birgə elmi tədqiqatlar və akademik mübadilə proqramları ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayır. Rektor qeyd edib ki, son illər BDU Pakistanın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrini genişləndirib və qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunub.
Görüş zamanı beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə elm və təhsil sahələrində yeni layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Tərəflər iki universitet arasında beynəlmiləlləşmə prosesinin gücləndirilməsi, akademik və elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili məsələlərini müzakirə ediblər.
Səfər çərçivəsində BDU ilə Çitral Universiteti arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Həmçinin elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların, tədris planlarının və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə görüş keçirib, Universitetdə yeni yaradılmış “Pakistan otaqları” ilə tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6a0da17ce0335f25b63633cfb_o.jpg
Делегация во главе с ректором Читральского университета Пакистана Хазиром Уллахом посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Приветствуя гостей, ректор БГУ Эльчин Бабаев подчеркнул стратегическую важность сотрудничества между азербайджанскими и пакистанскими вузами. Он отметил, что совместные научные исследования и программы академического обмена играют важную роль в повышении качества высшего образования. Ректор отметил, что в последние годы БГУ расширил свои связи с ведущими высшими учебными заведениями Пакистана и добился значительных успехов в направлении сотрудничества.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по реализации новых проектов в области науки и образования в целях развития международного сотрудничества. Стороны обсудили вопросы укрепления процесса интернационализации между двумя университетами, расширения академического и научного сотрудничества, проведения совместных исследований и организации программ обмена преподавателями и студентами.
В рамках визита между БГУ и Читральским университетом подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству. Меморандум предусматривает проведение совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, краткосрочных курсов, тренингов и совместных научных исследований. Меморандум также включает совместные публикации в научных журналах, подготовку совместных академических программ, учебных планов и силлабусов, проведение тренингов и обмен преподавательским и административным персоналом, студентами, магистрантами, докторантами и исследователями.
Затем гости встретилась с преподавателями и студентами факультета востоковедения и ознакомилась с новосозданной «Пакистанской аудиторией» в БГУ.