https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0229b30155320eda1664cc643_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Arxeologiyada mütləq tarixləndirmə və fiziki-kimyəvi analiz metodları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda məruzəçi qismində Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun elmi işçisi Aybəniz Əhədova çıxış edib. Məruzədə arxeologiyada istifadə olunan müasir tarixləndirmə üsulları, xüsusilə radiokarbon analizi və digər fiziki-kimyəvi metodların tətbiqi imkanları təqdim olunub.
Seminarda arxeoloji materialların dəqiq xronoloji çərçivəyə salınmasının əhəmiyyəti vurğulanıb, analiz prosesində tətbiq olunan müasir texnologiyalar və onların nəticələrinin interpretasiyası ilə bağlı mühüm məqamlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Seminar çərçivəsində nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki tətbiqlər və metodların üstünlükləri müzakirə olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Tədbir tələbələr, gənc tədqiqatçılar və sahə üzrə mütəxəssislər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və interaktiv müzakirələrlə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0229b30155320eda1664cc643_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при поддержке Учебно-исследовательского центра археологии состоялся научный семинар на тему «Абсолютное датирование и физико-химические методы анализа в археологии».
На семинаре выступила научный сотрудник Института физики Министерства науки и образования Айбениз Ахадова. В докладе были представлены современные методы датирования, используемые в археологии, в частности радиоуглеродный анализ, и возможности применения других физико-химических методов.
На семинаре была подчеркнута важность размещения археологических материалов в точной хронологической последовательности, а также освещены важные моменты, касающиеся современных технологий, применяемых в процессе анализа, и интерпретации их результатов.
Наряду с теоретическими знаниями, в ходе семинара обсуждались практические применения и преимущества методов, а также были даны ответы на вопросы участников.