https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5e1803823e3b72b8e5ad49c1f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nümayəndə heyəti nüfuzlu reytinq təşkilatı “Times Higher Education” (THE) tərəfindən İtaliyanın Milan şəhərində keçirilən Avropa Universitetləri Sammitində iştirak edir. “Liderlik üçün birləşək: Avropanın ali təhsildə qlobal rolunun yüksəldilməsi” başlığı altında keçirilən beynəlxalq tədbir ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, innovativ yanaşmaların müzakirəsi və universitetlər arasında tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.
BDU-nun təmsil edən Universitet rektorunun Keyfiyyət təminatı üzrə müşaviri Asiman İlyasov və rektorun katibliyinin referenti Asif Əliyev tədbir çərçivəsində müxtəlif panel müzakirələrində iştirak edir, qabaqcıl beynəlxalq təcrübə ilə tanış olur, BDU-nun təhsil və idarəetmə sahəsində əldə etdiyi nailiyyətləri barəsində sammit iştirakçılarını məlumatlandırırlar.
Ali təhsil sahəsində aparıcı platformalardan biri hesab olunan Avropa Universitetləri Sammiti çərçivəsində universitetlərin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yaxşılaşdırılması, təhsildə keyfiyyətin təminatı, rəqəmsal transformasiya və dayanıqlı inkişaf kimi aktual mövzular müzakirə olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_5e1803823e3b72b8e5ad49c1f_o.jpg
Делегация Бакинского государственного университета (БГУ) принимает участие в Европейском саммите университетов, организованном рейтинговой организацией Times Higher Education в городе Милан (Италия). Мероприятие, проходящее под названием «Объединяемся для лидерства: укрепление глобальной роли Европы в высшем образовании», направлено на расширение сотрудничества в сфере высшего образования, обсуждение инновационных подходов и укрепление партнерских связей между университетами.
Советник ректора Асиман Ильясов и референт секретариата ректора Асиф Алиев, представляющие БГУ, в рамках мероприятия принимают участие в различных панельных дискуссиях, знакомятся с передовым международным опытом и информируют участников саммита о достижениях БГУ в области образования и управления.
В рамках Европейского саммита университетов, который считается одной из ведущих платформ в сфере высшего образования, обсуждаются такие актуальные темы, как улучшение позиций вузов в международных рейтингах, обеспечение качества образования, цифровая трансформация и устойчивое развитие.