https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_edd345597e477e7d19925e09b_o.jpg
Noyabrın 4-də Zəfər Gününün ildönümü ərəfəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın iştirakı ilə parlamentdə dövlət qulluğuna qəbul edilmiş bir qrup əməkdaşın andiçmə mərasimi keçirilib. Tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Mərasimdə çıxış edən Milli Məclisin sədri bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin kadr siyasətinə uyğun olaraq ölkədə peşəkar və bacarıqlı insanlara, xüsusilə də gənclərə lazımi şərait yaradılır.
Digər dövlət qurumlarında olduğu kimi, Milli Məclisdə də işgüzar gənclər dövlət qulluğuna qəbul olunur. Fərəhli haldır ki, bu gün parlamentdə dövlət qulluğuna qəbul olunanların arasında 44 günlük Vətən müharibəsində şücaət göstərdiklərinə görə orden və medallarla təltif olunmuş 3 qazi vardır. İnanırıq ki, dövlət qulluğunda da onlar göstərilən etimadı doğruldacaq, dövlətə və Vətənə sədaqətlə qulluq edəcəklər.
Sonra dövlət qulluğuna qəbulla bağlı andiçmə mərasimi keçirilib. Qazilər - Nicat İlqar oğlu Abdurrahmanov, İzzət Zakir oğlu Balacayev və Bəşir Nəbi oğlu Hüseynzadə and içiblər. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova onlara xidməti vəsiqələrini təqdim edərək dövlət qulluğunda gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Andiçmə mərasimindən sonra tədbir iştirakçıları Milli Məclisin İnzibati binasının foyesində xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin abidəsi önünə gələrək, Ulu Öndərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər, abidənin önünə tər çiçəklər düzüblər.
Sonra parlamentin foyesində yaradılmış “Zəfər Guşəsi”nin açılış mərasimi keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qırmızı lenti kəsərək “Zəfər Guşəsi”nin açılışını edib.
“Zəfər Guşəsi”nin yuxarı hissəsində Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin “Qarabağ Azərbaycandır!” ifadəsi öz əksini tapıb. Mərkəzdə Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfər münasibəti ilə Milli Məclisdə təsis olunmuş orden və medallar sərgilənib. Guşənin hər iki tərəfində müharibədə şəhid olmuş Vətən övladlarının adları həkk olunub, işğal dövründə dağıdılmış binalar, azad olunmuş ərazilərdə aparılan möhtəşəm quruculuq və bərpa işləri fotoşəkillərdə öz əksini tapıb.
Tədbir iştirakçıları burada guşənin önünə tər çiçəklər düzərək Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəman övladlarımızın xatirəsini ehtiramla yad ediblər.

The swearing-in ceremony of a group of recent Civil Service employees, attended by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and conducted ahead of the Victory Day on the 4th of November, began to the sounds of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The Chair of the Milli Majlis said at the ceremony that professional and able people and, especially, youth were provided with proper arrangements and circumstances in Azerbaijan in accordance with the president of the country Ilham Aliyev’s HR policy. Industrious youth are admitted to the Civil Service at the Milli Majlis too, similarly to the other state departments and branches. It is encouraging to know that there are three ghazis decorated with orders and medals for their courage during the 44 days’ Patriotic War are amongst those being admitted to the Civil Service today, she continued. We trust, Sahiba Gafarova added, that in their new roles they will also live up to the trust placed in them and serve the State and the Homeland faithfully.
The swearing-in proper followed. Amongst the new civil servants sworn-in were the ghazis Nijat Ilgar oglu Abdurrahmanov, Izzat Zakir oglu Balajayev and Bashir Nabi oglu Huseynzade. The leader of the Milli Majlis wished them success in the Civil Service as she was handing them their credentials.
*   *   *
After the swearing-in the ceremony participants came to the statue of our National Leader, architect and builder of the modern Azerbaijani State Heydar Aliyev standing in the foyer of the Milli Majlis Buildings. They paid their respects to the memory of the Great Leader and put fresh flowers at the foot of the monument.
That was followed by the inauguration of the Victory Domain created in the parliament’s foyer: Sahiba Gafarova cut the red ribbon and declared the Victory Domain open.
The top of the Victory Domain has the expression of Azerbaijan’s President and Commander-in-Chief Ilham Aliyev ‘Garabagh is Azerbaijan!’ inscribed. The centre is a display of the Patriotic War Victory orders and medals instituted by the Milli Majlis. The names of the sons of the Motherland lost in the war are carved on either side; on either side are also photos of the buildings destroyed in the occupation period and a photo narration of the remarkable rebuilding and restoration work afoot in the liberated territories.
The ceremony participants put flowers in front of the Victory Domain and paid homage in memoriam the heroic children of our people who fell at the Patriotic War.