Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Peşəkar gələcəyə doğru körpü” adlı növbəti ixtisaslaşmış Karyera Sərgisi keçirilir. Tədbirin əsas məqsədi təhsil sahəsinə maraq göstərən tələbə və məzunları ölkənin aparıcı təhsil şirkətləri və müəssisələri ilə bir araya gətirərək, onların əmək bazarına daha uğurlu inteqrasiyasına dəstək verməkdir. Sərgi eyni zamanda gənclərin peşəkar bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, əmək bazarının tələbləri ilə yaxından tanış olmaları və gələcək karyera planlarını daha düzgün formalaşdırmaları baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.
Açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev Universitetin yalnız akademik biliklərin verilməsi ilə kifayətlənmədiyini, tələbələrin real iş mühitinə hazırlanmasının əsas prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, BDU ölkənin aparıcı sənaye-istehsalat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu, həm məzunların işlə təmin olunmasında, həm də əmək bazarının tələblərinin tədris prosesinə inteqrasiyasında mühüm rol oynayır: “BDU hər il 100-dən artıq şirkətin iştirakı ilə Karyera festivalları keçirir. Bu festivallarda müxtəlif vakant yerlər və təcrübə proqramları tələbələrə təqdim olunur. Ötən tədris ilindən isə ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə ixtisaslaşmış karyera sərgilərinin keçirilməsi qərara alınıb. Təcrübə göstərir ki, belə ixtisaslaşmış sərgilər daha effektiv təsir göstərir. BDU-da 75 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir, onların arasında müəllimlik ixtisasları önəmli yer tutur. BDU məzunları hər il müəllimlərin işə qəbulu (MİQ) imtahanlarında ən yüksək nəticələr göstərirlər. Budəfəki sərgidə təhsil sahəsində aparıcı rola malik 11 dövlət qurumu və özəl şirkət öz vakansiyalarını və təcrübə proqramlarını təklif edir. Tələbələri onlar üçün yaradılan bu imkanlardan aktiv yararlanmağa dəvət edirəm”.
Sərgi çərçivəsində iştirakçıların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə müxtəlif mövzularda seminar, infosessiya, təlim və təqdimatlar da keçirləcək.

Центр карьеры и работы с выпускниками Бакинского государственного университета (БГУ) проводит очередную специализированную ярмарку вакансий под названием «Мост в профессиональное будущее».
Выступая на церемонии открытия, проректор БГУ Алиш Агамирзаев подчеркнул, что университет не ограничивается предоставлением только академических знаний, а одной из главных его задач является подготовка студентов к реальной рабочей среде. Он отметил, что БГУ тесно сотрудничает с ведущими промышленными и производственными предприятиями страны. Это играет важную роль как в обеспечении выпускников рабочими местами, так и в интеграции требований рынка труда в учебный процесс: «Ежегодно БГУ проводит Фестивали карьеры с участием более 100 компаний. На этих фестивалях студентам представляются различные вакансии и программы стажировок. Начиная с прошлого учебного года, принято решение проводить специализированные ярмарки вакансий по отдельным специальностям. Опыт показывает, что такие специализированные ярмарки оказывают более эффективное воздействие. БГУ обеспечивает подготовку кадров по 75 специальностям, среди которых важное место занимают специальности преподавания. Выпускники вуза ежегодно показывают самые высокие результаты на экзаменах по приему на работу учителей. На этой выставке 11 государственных учреждений и частных компаний предлагают свои вакансии и программы стажировок. Приглашаю студентов активно воспользоваться созданными для них возможностями».
В рамках выставки также будут проводиться семинары, информационные сессии, тренинги и презентации по различным темам для развития знаний и навыков участников.