BDU-da görkəmli alim Vasili Bartoldun tarixi-demoqrafik tədqiqatlarına dair elmi seminar
BDU-da görkəmli alim Vasili Bartoldun tarixi-demoqrafik tədqiqatlarına dair elmi seminar BDU-da görkəmli alim Vasili Bartoldun tarixi-demoqrafik tədqiqatlarına dair elmi seminar
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsində tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aydın Məmmədovun “I Türkoloji qurultayda iştirak etmiş V.V. Bartoldun məruzəsində əhali məskunlaşması və artımına dair tarixi-demoqrafiya məsələləri” mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Fakültənin elmi işlər üzrə dekan müavini Kəmalə Nəcəfova bildirib ki, ötən əsrin 20-ci illəri Azərbaycan tarixində yalnız aprel işğalı ilə deyil, həm də mədəni həyatımızda baş verən mühüm hadisələrlə yadda qalıb. Bu hadisələr sırasında 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş I Türkoloji qurultay xüsusi yer tutur. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 22 oktyabr 2025-ci il tarixli “I Türkoloji qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamında qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında mühüm mərhələ kimi dəyərləndirilib.
Daha sonra məruzə ilə çıxış edən Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının dosenti Aydın Məmmədov bildirib ki, 1926-cı ildə Bakıda keçirilən I Türkoloji qurultayın əsas təşkilatçılarından biri olan görkəmli tarixçi-alim və türkoloq Vasili Bartold hələ 1920-ci illərin əvvəllərində Bakıya dəvət olunub. O, 1924-cü ilin noyabr-dekabr aylarında BDU-nun Şərq fakültəsində Qafqazın, Azərbaycanın və türk xalqlarının qədim və orta əsrlər tarixinə dair 20 mühazirə oxuyub. Qeyd edilib ki, alimin “Türk xalqlarının tarixinin öyrənilməsinin mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda qurultaydakı çıxışından bir il əvvəl – 1925-ci ildə Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti tərəfindən onun “Xəzəryanı bölgələrin müsəlman dünyası tarixindəki yerinin öyrənilməsi” və “Azərbaycan tarixinin qısa xülasəsi” adlı əsərləri nəşr olunub.
Seminarda vurğulanıb ki, Vasili Bartoldun tarixi-demoqrafik baxışları geniş elmi əhəmiyyətə malikdir. Onun türk xalqlarının əhali məskunlaşması və artım proseslərini tarixi mənbələr əsasında müqayisəli şəkildə təhlil etməsi, bunu coğrafi, iqtisadi və siyasi amillərlə əlaqələndirməsi xüsusi qeyd olunub. Bildirilib ki, alimin araşdırmaları Azərbaycan və ümumilikdə Türk dünyasının tarixi demoqrafiyasının öyrənilməsi baxımından zəngin elmi irs təşkil edir.
Məruzəçi Vasili Bartoldun elmi yaradıcılığının sistemləşdirilməsinin və onun tarixi demoqrafiyanın inkişafındakı rolunun əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, bu yanaşmaların müasir tədqiqatlar üçün mühüm metodoloji baza olduğunu bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_1266ee3491f408827e7911416_o.jpg
На историческом факультете БГУ прошел научный семинар на тему «Исторические и демографические вопросы расселения и роста населения в докладе участника I Тюркологического конгресса В.В. Бартольда».
Заместитель декана факультета Кямаля Наджафова отметила, что I Тюркологический конгресс, состоявшийся в Баку в 1926 году, занимает особое место. Было отмечено, что в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея I Тюркологического конгресса» конгресс был оценен как важный этап культурной интеграции тюркских народов.
Затем доцент кафедры источниковедения, историографии и методологии Айдын Мамедов, выступавший с докладом, отметил, что один из главных организаторов I Тюркологического конгресса, выдающийся историк-ученый и тюрколог Василий Бартольд, был приглашен в Баку еще в начале 1920-х годов. В 1924 году он прочитал в БГУ 20 лекций по древней и средневековой истории Кавказа, Азербайджана и тюркских народов. Отмечалось, что за год до выступления ученого на конгрессе – в 1925 году – были опубликованы его работы «Изучение места прикаспийских регионов в истории мусульманского мира» и «Краткий обзор истории Азербайджана».
На семинаре подчеркивалось широкое научное значение историко-демографических взглядов Василия Бартольда. Особо отмечался его сравнительный анализ процессов расселения и роста населения тюркских народов на основе исторических источников, а также его связь с географическими, экономическими и политическими факторами. Было отмечено, что исследования ученого представляют собой богатое научное наследие в области изучения исторической демографии Азербайджана и тюркского мира в целом.
Докладчик обратил внимание на важность систематизации научных трудов Василия Бартольда и его роль в развитии исторической демографии, а также отметил, что эти подходы являются важной методологической основой для современных исследований.