VTB (Azərbaycan) Show Time Events Agency və 33 Event tərəfindən təşkil olunan Beynəlxalq Caz Gününün Bakıda keçirilməsinə dəstək olub. Tədbir Heydər Əliyev Sarayında baş tutub və müxtəlif Caz ulduzları iştirak ediblər.
“Bakı artıq regionun özünü əsas caz məkanlarından biri kimi tanıdıb. Festival hər il dünyanın müxtəlif ölkələrindən musiqisevərlərin diqqətini cəlb edir, auditoriyanı həm klassik əsərlərlə, həm də müasir müəlliflərin işləri ilə tanış edir. VTB (Azərbaycan) ənənəvi olaraq bu tədbirin keçirilməsini dəstəkləyir. Festival ölkənin musiqi həyatının və beynəlxalq mədəni təqvimin mühüm hissəsinə çevrilib”, - deyə bank VTB (Azərbaycan)-ın İdarə Heyətinin sədri İqor Okayev şərh edib.
Gecənin kulminasiyası Vaqif Mustafazadənin qızı — Azərbaycan xalq musiqisini klassik cazla sintez edərək «caz-muğam» janrının əsasını qoymuş əfsanəvi pianoçu və bəstəkarın varisi Aziza Mustafazadənin çıxışı olub.
Qeyd edək ki, UNESCO-nun sülhməramlı səfiri, dünya şöhrətli caz pianoçusu Hörbi Hənkokun təşəbbüsü ilə təsis olunan Beynəlxalq Caz Günü 2012-ci ildən etibarən dünyanın bir çox ölkələrində qeyd olunur. Azərbaycan da həmin ildən bu dünya əhəmiyyətli caz hadisəsinə qoşulub.

ВТБ (Азербайджан) поддержал проведение Международного дня джаза в Баку, организованное Show Time Events Agency и 33 Event. Мероприятие прошло во Дворце имени Гейдара Алиева и объединило исполнителей из разных культурных сообществ.
«Баку уже зарекомендовал себя как один из ключевых джазовых площадок региона. Фестиваль ежегодно привлекает внимание ценителей музыки со всего мира, знакомя аудиторию как с классическими произведениями, так и с работами современных авторов. ВТБ (Азербайджан) традиционно поддерживает проведение этого события, которое стало важной частью музыкальной жизни страны и международного культурного календаря», — прокомментировал председатель правления ВТБ (Азербайджан) Игорь Окаев.
Кульминацией вечера стало выступление Азизы Мустафазаде - дочери Вагифа Мустафазаде, легендарного джазового пианиста и композитора, основоположника жанра «джаз-мугам», соединившего азербайджанскую народную музыку с классическим джазом.
Международный день джаза отмечается 30 апреля под эгидой посла доброй воли ЮНЕСКО, ректора Института джаза, легендарного пианиста Хёрби Хэнкока. Азербайджан присоединился к глобальной инициативе в 2012 году и с тех пор ежегодно проводит мероприятия, посвящённые этому дню.