https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0d0d22209d4242af169f5595d_o.jpg
SOCAR-ın təşkilatçılığı ilə “Kommunikasiya və əməkdaşlıq vasitəsilə tərəfdaşlığın gücü: Enerjinin gələcəyini formalaşdıran qadınlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
SOCAR-ın qadın rəhbər şəxslərinin və “Women in Energy” Assosiasiyasının ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndələrinin iştirak etdikləri tədbirdə əvvəlcə SOCAR-ın Kommunikasiya məsələləri üzrə icraçı direktoru Aygün Hüseynovanın, şirkətin vitse-prezidenti Arzu Cavadovanın, “Women in Energy” Assosiasiyasının sədri Andrea Panzelin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda energetika sektorunda çalışan qadınların bu sahənin inkişafındakı rolundan bəhs olunub, onların peşəkarlığı, innovativ yanaşmaları və dayanıqlı enerji gələcəyinin formalaşmasına töhfələri xüsusi vurğulanıb.
Sonra SOCAR-da müxtəlif sahələr üzrə çalışan qadın nümayəndələr tərəfindən şirkətin fəaliyyət istiqamətlərinə dair təqdimatlar edilib. Bu xüsusda, SOCAR-ın kommunikasiya və strateji tərəfdaşlıqlar, kəşfiyyat, işlənmə və hasilat, insan kapitalının inkişafı və inklüzivlik, inteqrə olunmuş qaz strategiyası, rəqəmsal transformasiya üzrə fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra “Women in Energy” Assosiasiyasının məqsədləri və fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edən təqdimat dinlənilib.
Tədbir çərçivəsində Assosiasiyanın nümayəndələri SOCAR-ın Baş ofisində Azərbaycan Nefti sərgisi, həmçinin Geofizika və Geologiya İdarəsində yeni nəsil avadanlıqlar, o cümlədən seysmik kəşfiyyatın dəqiqliyini artıran sistemlər, yüksək təzyiq şəraitində təhlükəsiz əməliyyatları təmin edən qurğular və real vaxt rejimində quyu idarəetməsini mümkün edən texnologiyalar ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, “Women in Energy” Assosiasiyasının nümayəndələrinin ölkəmizin enerji sektorunun inkişafında mühüm rol oynayan, dünyada açıq dənizdə qurulan ilk neft sənayesi komplekslərindən biri olan Neft Daşlarına səfəri də nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_0d0d22209d4242af169f5595d_o.jpg
SOCAR hosted an event titled “The Power of Partnership through Communication and Collaboration: Women Shaping the Future of Energy.”
The event, attended by SOCAR’s female executives and representatives of the Women in Energy Association visiting Azerbaijan, featured opening remarks by Aygun Huseynova, SOCAR’s Executive Director for Communications, SOCAR Vice President Arzu Javadova, and Andrea Panzel, Chair of the Women in Energy Association. The speakers highlighted the important role of women working in the energy sector, emphasizing their professionalism, innovative approaches, and contributions to shaping a sustainable energy future.
Presentations were then delivered by female representatives working across various fields within SOCAR, providing insights into different areas of the company’s activities. These included SOCAR’s work in communications and strategic partnerships, exploration, development and production, human capital development and inclusivity, integrated gas strategy, and digital transformation.
A presentation on the objectives and areas of activity of the Women in Energy Association was also delivered.
As part of the event, representatives of the Association visited SOCAR’s Head Office to explore the Azerbaijan Oil exhibition, as well as the Geophysics and Geology Department, where they were introduced to next-generation equipment, including systems enhancing the accuracy of seismic exploration, devices ensuring safe operations under high-pressure conditions, and technologies enabling real-time well management.
It should be noted that the representatives of the Women in Energy Association are also scheduled to visit Oil Rocks, one of the world’s first offshore oil production complexes, which has played a significant role in the development of Azerbaijan’s energy sector.