https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_03945888fc95cfbb586d54dfb_o.jpg
‘Dünya İdman Paytaxtı’ qlobal idman ictimaiyyətinin ən nüfuzlu tədbirlərindən birinə ev sahibliyi edəcək.
2026-cı il üçün nəzərdə tutulan tarixlərdə edilmiş dəyişikliklərə uyğun olaraq, SportAccord və Azərbaycandakı tərəfdaşlar tədbirin bütün iştirakçılar üçün ən yüksək səviyyədə təşkil olunması məqsədilə yeni tarixlərin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində sıx əməkdaşlıq ediblər. Beləliklə, 9–13 may 2027-ci il tarixlərində paytaxt Bakı Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi, beynəlxalq federasiyalar, ev sahibi şəhərlər, media və yayım tərəfdaşları, eləcə də idman sənayesinin aparıcı nümayəndələrini bir araya gətirərək son illərin ən çox gözlənilən konvensiyalarından biri üçün xüsusi platformaya çevriləcək.
SportAccord-un prezidenti Prof. Dr. Uğur Erdener bildirib: “Bakı mənim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır və əminəm ki, bu şəhər konvensiyamızın növbəti tədbirini ən yüksək səviyyədə təşkil edəcək. Bu proses ərzində azərbaycanlı tərəfdaşlarımızın nümayiş etdirdiyi əməkdaşlıq xüsusi qeyd olunmalıdır. Biz konvensiyanın qlobal idman hərəkatı üçün rolunu və əhəmiyyətini daha da inkişaf etdirməyə davam edirik. Bu baxımdan, tədbir SportAccord üçün də mühüm mərhələ olacaq.”
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov bildirib: “‘Dünya İdman Paytaxtı’ olaraq Bakı bu mötəbər tədbirə hazırdır. Azərbaycan beynəlxalq idman ictimaiyyətini qarşılamağı və SportAccord ilə davamlı tərəfdaşlığını əks etdirən bu tədbirə ev sahibliyi etməyi səbirsizliklə gözləyir. Əminik ki, 9–13 may 2027-ci il tarixləri beynəlxalq idmanın gələcəyi üçün mühüm mərhələ kimi yadda qalacaq.”
SportAccord, həmçinin, cari il ərzində bir sıra təşəbbüslər üzərində fəaliyyətini davam etdirir və yaxın həftələrdə əlavə yeniliklərin açıqlanması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, təşkilat konvensiyanın gələcək tədbirləri ilə bağlı bir neçə digər şəhərlə müzakirələr aparır və qarşıdakı illər üçün əlavə ev sahibi şəhərlərin elan olunması planlaşdırılır. Bu isə SportAccord-un qlobal fəaliyyətinin genişlənməsini və inkişaf dinamikasını əks etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_03945888fc95cfbb586d54dfb_o.jpg
SportAccord today confirmed that the SportAccord Convention will take place in Baku, Azerbaijan, from 9-13 May 2027. Following the postponement of the 2026 edition, SportAccord and its partners in Azerbaijan have worked closely together to secure dates that will deliver the best possible experience for all participants.
Baku, recently named World Capital of Sport, will provide an exceptional setting for what promises to be one of the most anticipated editions of the Convention in recent years, bringing together leaders from the International Olympic Committee, International Federations, host cities, rights holders, and the wider sports industry.
SportAccord President Prof. Dr. Uğur Erdener said:
"Baku holds a special significance for me, and I have no doubt it will deliver an extraordinary edition of our Convention. The commitment shown by our Azerbaijani partners throughout this process has been exceptional. This edition will also mark an important moment for SportAccord itself, as we continue to evolve our vision for what this Convention can and should be for the global sports movement."
Azerbaijan's Minister of Youth and Sports, H.E. Farid Gayibov said:
"Baku is ready. As the World Capital of Sport, Azerbaijan looks forward to welcoming the global sports community and delivering a Convention that reflects our ambition and our enduring partnership with SportAccord. We are confident that 9-13 May 2027 will mark a defining moment for the future of international sport."
SportAccord is also continuing to build a strong programme of initiatives for the remainder of 2026, with further updates to follow in the coming weeks. With SportAccord in advanced discussions with several world-class cities regarding future editions of the Convention, the organisation expects to announce additional host locations for the coming years, reflecting a strong and exciting pipeline ahead.