https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_9fa019f7b1a7889c0f1e76240_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu, Türkiyənin Ege Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Arxeoloji tədqiqatlarda müasir yanaşmalar və praktiki tətbiqlər” adlı təlim-treninq keçirilib.
BDU rektoru Elçin Babayev bu tədbirin arxeologiya sahəsində elmi potensialın gücləndirilməsi, müasir metodların tətbiqi və beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə gətirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O qeyd edib ki, BDU-da bu sahə üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirmək və elmi tədqiqatları daha da genişləndirmək məqsədilə Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzi, Tətbiqi arxeologiya və Bioarxeologiya elmi-tədqiqat laboratoriyaları yaradılıb: “Arxeologiya tariximizin öyrənilməsinə ən çox yardım edən elm sahəsidir. Tariximizə aid qiymətli mənbələri axtarıb tapmaq, düzgün şərh etmək və gələcək nəsillərə ötürmək hər birimizin borcudur. Bu sahədə həm ölkədədaxili, həm beynəlxalq əməkdaşlıq, xüsusilə də rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi çox vacibdir. Arxeologiya sahəsində daha ciddi, rəqabət apara biləcək nəticələrin alınmasını hədəfləyirik”.
Tədbirin moderatoru, BDU-nun prorektoru Əliş Ağamirzəyev təlim-treninqin Bakı Dövlət Universiteti ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində həyata keçirilən birgə fəaliyyətin mühüm tərkib hissəsi olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi arxeoloji tədqiqatlarda istifadə olunan yeni metod və texnologiyalar haqqında məlumat vermək, bu sahədə beynəlxalq təcrübəni yerli elmi mühitə inteqrasiya etməkdir. Bu kimi tədbirlər yalnız nəzəri biliklərin ötürülməsi ilə məhdudlaşmır, gənc tədqiqatçıların formalaşmasına, elmi əlaqələrin genişlənməsinə və yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına xidmət edir.
Türkiyənin Ege Universitetinin nümayəndə heyətinin rəhbəri Zafer Derin isə arxeogiya sahəsində ortaq tədqiqatların və təcrübə mübadiləsinin çox önəmli olduğunu vurğulayıb. O, Türkiyənin 8500 illik tarixə malik qədim Yeşilova və Yassıtəpə arxeoloji abidələrində aparılan arxeoloji qazıntılar barədə təqdimatların olacağını, arxeometrik analizlər, rəqəmsal arxeologiya metodları barədə məlumatların veriləcəyini bildirib.
Daha sonra Ege Universitetinin tədqiqatçıları Mısra Yanık Yeşilova və Yassıtepe qazıntılarında zooarxeoloji və arxeobotanik məlumatların toplanması və təhlili, materialların analizi, arxeometrik analizlər, Özgen Çelik isə arxeoloji materialların kameral işlənilməsi, sənədləşdirilməsi və saxlanması təcrübələri barədə treninq keçiblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_9fa019f7b1a7889c0f1e76240_o.jpg
Обучающий тренинг под названием «Современные подходы и практическое применение в археологических исследованиях» проведен совместно Бакинским государственным университетом (БГУ), Институтом археологии и антропологии НАНА и Эгейским университетом Турции.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что это мероприятие имеет особое значение с точки зрения укрепления научного потенциала в области археологии, применения современных методов и привнесения международного опыта в нашу страну. Он отметил, что для подготовки кадров в этой области и дальнейшего расширения исследований в БГУ были созданы Учебно-исследовательский археологической центр, а также Научно-исследовательская лаборатория прикладной археологии и биоархеологии: «Археология — это область науки, которая вносит наибольший вклад в изучение нашей истории. Долг каждого из нас — искать, правильно интерпретировать и передавать будущим поколениям ценные источники, связанные с нашей историей. Как отечественное, так и международное сотрудничество в этой области, особенно применение цифровых технологий, очень важно. Мы стремимся к достижению более серьезных, конкурентоспособных результатов в области археологии».
Модератор мероприятия, проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что обучение является частью совместных мероприятий в рамках меморандума между Бакинским государственным университетом и Институтом археологии и антропологии. Он сказал, что главная цель мероприятия — предоставить информацию о новых методах и технологиях, используемых в археологических исследованиях, и интегрировать международный опыт в этой области в местную научную среду. Подобные мероприятия не ограничиваются передачей теоретических знаний, а служат для подготовки молодых исследователей, расширения научных связей и создания новых возможностей для сотрудничества.
Глава делегации Эгейского университета Турции Зафер Дерин подчеркнул важность совместных исследований и обмена опытом в области археологии. Он отметил, что будут представлены доклады об археологических раскопках в древних археологических памятниках Ешилова и Яссытепе в Турции, история которых насчитывает 8500 лет, а также информация об археометрическом анализе и методах цифровой археологии.
Далее исследователь Эгейского университета Мисра Янык провел тренинг по сбору и анализу зооархеологических и археоботанических данных, анализу материалов, археометрическому анализу в раскопках Ешилова и Яссытепе, а Озген Челик — по камеральной практике обработки, документирования и хранения археологических материалов.