https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_585693ddd9ebca176c520d0a0_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universitetinin rektoru Anvar Azamov imzalayıblar.
Memorandumda hər iki universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən fakültə, institut və kolleclərdə təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihələrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kurs və təlimlərin təşkili, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Sənəddə elmi jurnallarda birgə nəşrlərin hazırlanması, ortaq akademik proqramların, tədris planları və sillabusların işlənməsi, akademik və inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, əsası 2022-ci ildə qoyulmuş Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universiteti ölkənin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri hesab olunur.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_585693ddd9ebca176c520d0a0_o.jpg
A memorandum of understanding has been signed between Baku State University (BSU) and the University of Innovative Technologies of Uzbekistan.
The document was signed by BSU Rector Elchin Babayev and Rector Anvar Azamov.
The memorandum envisages the implementation of joint projects, as well as the organization of conferences, exhibitions, seminars, symposiums, courses, and training programs, alongside collaborative scientific research.
It also covers cooperation in preparing joint publications in academic journals, developing shared academic programs, curricula and syllabi, and facilitating the exchange of academic and administrative staff, as well as students, master’s and doctoral candidates, and researchers.
Founded in 2022, the University of Innovative Technologies of Uzbekistan is regarded as one of the country’s emerging reputable higher education institutions.