https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_585693ddd9ebca176c520d0a0_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universitetinin rektoru Anvar Azamov imzalayıblar.
Memorandumda hər iki universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən fakültə, institut və kolleclərdə təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihələrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kurs və təlimlərin təşkili, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Sənəddə elmi jurnallarda birgə nəşrlərin hazırlanması, ortaq akademik proqramların, tədris planları və sillabusların işlənməsi, akademik və inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, əsası 2022-ci ildə qoyulmuş Özbəkistanın İnnovasiya Texnologiyaları Universiteti ölkənin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri hesab olunur.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_585693ddd9ebca176c520d0a0_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Университетом инновационных технологий Узбекистана подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали ректоры Эльчин Бабаев и Анвар Азамов.
Меморандум предусматривает организацию совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, курсов и тренингов, а также научных исследований.
Документ также отражает такие вопросы, как подготовка совместных публикаций в научных журналах, разработка совместных учебных программ, учебных планов и силлабусов, обмен преподавательским и административным персоналом, студентами, магистрантами, докторантами и исследователями.
Университет инновационных технологий Узбекистана, основанный в 2022 году, считается одним из престижных вузов страны.