https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_de0046506570269dd8999ba20_o.jpg
Tanınmış bəstəkar, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Asiya və Afrika ölkələrinin tarixi kafedrasının müdiri İqbal Ağayevin “Ömrün səhifələri” adlı ədəbi-bədii gecəsi keçirilib.
Gecədə Universitetin əməkdaş və tələbələri ilə yanaşı, Albaniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Besart Kadia, İqbal Ağayevin sənət dostları, bəstələdiyi mahnıların sözlərinin müəllifləri - Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, tanınmış dilçi alim, şairə Mahirə Nağıqızı, Kəmalə Abiyeva, Yaqut Sadıqova, Bəxtiyar Paşayev və başqaları iştirak ediblər.
Gecədə İqbal Ağayevin musiqiləri Azərbaycanın sevilən sənətkarlarının ifasında səslənib.
Ədəbi-bədii gecədə əvvəlcə Bakı Dövlət Universitetinin Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin solisti Pərviz Ağayev musiqisi İqbal Ağayevə məxsus "Bakı Dövlət Universiteti" himnini səsləndirib.
Sonra bəstəkarın həyat və fəaliyyəti barədə videoçarx nümayiş olunub.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, tanınmış dilçi alim, şairə Mahirə Nağıqızı musiqinin daim ruhun qidası olduğunu bildirib. O, İqbal Ağayevin müəllifi olduğu əsərlərin də ən çətin və xoş anlarda insana güc verdiyini bildirib, onun tanınmış tarixçi, bəstəkar olmaqla yanaşı, dəyərli bir insan olduğunu qeyd edib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev isə İqbal Ağayevi “tarixçilər içində ən yaxşı bəstəkar, bəstəkarlar içində ən yaxşı tarixçi” kimi xarakterizə edib, bəstəkara və gecədə iştirak edən qonaqlara təşəkkür edib.
Daha sonra Xalq artistləri İlqar Muradov, Gülyanaq Məmmədova, Gülyaz Məmmədov, Samir Cəfərov, Əməkdar artist Arzu Əliyeva, beynəlxalq mükafatlar laureatı Aynur İsgəndərli, gənc ifaçı Sübhan Məmmədzadə bəstəkarın “Bu gecə”, “Qocaldım, ana”, “Vətəndir”, “Vaxt var”, “Nə yaxşı ki”, “Ulu türk”, “Sevginin dili”, “Ana məhəbbəti”, “Səni axtarıram”, “Nə oldu sənə”, “Ad günü”, “Yaxşı ki varsan, universitetim” kimi sevilən mahnılarını ifa ediblər.
Cahangir Cahangirov adına 35 nəfərlik heyətdən ibarət xor qrupu Əməkdar müəllim Təranə Yusifovanın bədii rəhbərliyi ilə “Vətəni anlat” balladasını ilk dəfə bu ədəbi-bədii gecədə təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_de0046506570269dd8999ba20_o.jpg
Состоялся литературно-художественный вечер под названием «Ömrün səhifələri» («Страницы жизни») известного композитора, заведующего кафедрой истории стран Азии и Африки Бакинского государственного университета (БГУ) Игбала Агаева.
На вечере, наравне с сотрудниками и студентами университета, участвовали также посол Албании Бесарт Кадиа, друзья Игбала Агаева в области искусства, авторы текстов его песен — проректор Азербайджанского государственного педагогического университета, поэтесса Махира Нагыгызы, Кямаля Абиева, Ягут Садыгова, Бахтияр Пашаев и другие.
Вечер включал исполнение музыки Игбала Агаева любимыми артистами страны.
На литературно-художественном вечере солист Культурно-творческого центра БГУ Парвиз Агаев сначала исполнил гимн «Бакинский государственный университет», музыку к которому написал Игбал Агаев.
Затем был показан видеоролик о жизни и творчестве композитора.
Проректор Азербайджанского государственного педагогического университета, поэтесса Махира Нагыгызы отметила, что произведения Игбала Агаева придают силы человеку в самые трудные и счастливые моменты, подчеркнув, что он известный историк и композитор и ценная личность.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев охарактеризовал Игбала Агаева как «лучшего композитора среди историков, лучшего историка среди композиторов» и поблагодарил композитора и гостей вечера.
Затем народные артисты Ильгар Мурадов, Гюльянаг Мамедова, Гюльяз Мамедов, Самир Джафаров, заслуженный артист Арзу Алиева, лауреат международных премий Айнур Искандерли и молодой исполнитель Субхан Мамедзаде исполнили песни композитора.
Хор имени Джахангира Джахангирова под художественным руководством заслуженного педагога Тараны Юсифовой представил балладу «Vətəni anlat» впервые на этом вечере.