https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_2bd44584a7dfe0929ca7d05e3_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət naziri Səid bin Mübarək Əl-Hacirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Azərbaycan ilə BƏƏ arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq çərçivəsində keçirilən görüşdə neft-qaz, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, regional enerji dəhlizləri və logistika sahələrində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, strateji xarakterli ikitərəfli əlaqələr dövlət başçıları arasında formalaşmış yüksək səviyyəli siyasi dialoq və dostluq münasibətlərinə əsaslanır. Xüsusilə enerji sektorunda birgə layihələrin, habelə iki ölkə arasında Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Komitəsi və onun enerji üzrə alt-komitəsinin fəaliyyəti, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafında mühüm rolu vurğulanıb.
Görüşdə karbohidrogenlərin qlobal enerji balansında mühüm payı və təbii qazın keçid enerji mənbəyi kimi əhəmiyyəti müstəvisində enerji şirkətlərinin hər iki ölkədə iştirak etdiyi birgə layihələrin icrası, təbii qazın ixracı və mövcud infrastruktur vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxış imkanları dəyərləndirilib. Həmçinin 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın uğurlu nümunəsi kimi qeyd olunub. “Masdar” şirkəti ilə 1000 MVt gücündə günəş və külək layihələrinin icrası istiqamətində işlərin davam etdiyi bildirilib. Eyni zamanda Cənub Qaz Dəhlizinin modeli əsasında Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında Qara dəniz vasitəsilə elektrik enerjisi dəhlizinin yaradılması təşəbbüsü müzakirə edilib. Bildirilib ki, bu layihə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və enerji keçidi baxımından mühüm rol oynayacaq. Bundan əlavə, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında elektrik enerjisi interkonnektoru üzrə yaradılmış Birgə Müəssisə barədə məlumat verilib. Layihənin hazırda texniki-iqtisadi əsaslandırma mərhələsində olduğu, Asiya İnkişaf Bankı və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı tərəfindən maliyyələşdirildiyi bildirilib. BƏƏ ilə regional enerji təchizatı və logistika istiqamətləri üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Bununla yanaşı, enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Bu çərçivədə ESCO modeli üzrə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qabaqcıl təcrübəsinin bölüşdürülməsi və bu sahədə yeni istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_2bd44584a7dfe0929ca7d05e3_o.jpg
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation from the United Arab Emirates (UAE) led by Saeed bin Mubarak Al Hajeri, Minister of State at the Ministry of Foreign Affairs.
The meeting, held within the Comprehensive Strategic Partnership between Azerbaijan and the UAE, reviewed the current state and development prospects of cooperation in the oil and gas sector, renewable energy, energy efficiency, regional energy corridors, and logistics. It was noted that strategic bilateral relations are based on high-level political dialogue and friendly relations between the Heads of State. In particular, the activities of joint projects in the energy sector, as well as the Cooperation Committee on Comprehensive Strategic Partnership between the two countries and its subcommittee on energy, and their important role in the development of bilateral cooperation were emphasized.
Discussions addressed the global energy balance, emphasizing the significant share of hydrocarbons and the role of natural gas as a transition fuel. In this context, the sides evaluated joint projects involving energy companies from both countries, specifically focusing on natural gas exports and access to European markets through existing infrastructure. The 230 MW solar power plant was highlighted as a successful milestone, while work continues on 1000 MW of solar and wind projects with Masdar. The officials also discussed the initiative to create the green energy corridor between Azerbaijan and the European Union via the Black Sea, modeled after the Southern Gas Corridor. This project is deemed essential for strengthening Europe’s energy security and accelerating the energy transition. Furthermore, the UAE delegation was briefed on the Joint Venture established between Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan for an electricity interconnector. It was noted that the project is currently under feasibility study and is funded by the Asian Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank. Opportunities for cooperation with the UAE in regional energy supply and logistics directions were considered.
At the same time, the issues of expanding cooperation in the field of energy efficiency were also in the spotlight. In this context, an agreement was reached to share the best experience of the United Arab Emirates on the ESCO model and to develop cooperation in new areas in this area.