https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_727a08a53bbaa60001d2d9c7a_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Yunanıstan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Maria K.Papakonstantinu ilə görüşüb.
Səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən spiker Sahibə Qafarova ona işində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə ölkələrimizin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılaraq, siyasi dialoq və yüksək səviyyəli səfərlərin və görüşlərin münasibətlərin inkişafında müstəsna rolu vurğulanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərarası münasibətlər də nəzərdən keçirilib. Bu sahənin ölkələr arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın mühüm istiqamətlərindən biri olduğu qeyd edilib. Qanunvericilik orqanları arasında təmasların genişləndirilməsinin, o cümlədən dostluq qruplarının fəaliyyətinin gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Eyni zamanda parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi diqqətə çatdırılaraq, Parlamentlərarası İttifaq, ATƏT Parlament Assambleyası, NATO Parlament Assambleyası və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasının bu baxımdan yaxşı imkanlar yaratdığı bildirilib.
Görüşdə Maria K.Papakonstantinu ölkəmizə səfir təyin olunmasından şərəf hissi keçirdiyini bildirərək, fəaliyyəti dövründə ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinə töhfə verməyə çalışacağını söyləyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_727a08a53bbaa60001d2d9c7a_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Греческой Республики в нашей стране Марией К. Папаконстантину.
Поздравив посла с началом дипломатической деятельности у нас в стране, спикер Сагиба Гафарова пожелала ей успехов в работе.
На встрече упоминалось многоплановое сотрудничество между нашими странами, и подчёркивалась исключительная роль политического диалога, а также визитов и встреч на высоком уровне в развитии взаимоотношений.
В беседе также были рассмотрены межпарламентские отношения. Отмечалось, что взаимосвязи в этой сфере представляют собой важное направление двусторонних и многосторонних отношений между двумя странами. В этой связи было подчёркнуто значение взаимных контактов, включая усиление деятельности групп дружбы, для углубления связей между законодательными органами. В том числе, говорилось о важности сотрудничества и в рамках межпарламентских организаций, при том, что, как было сказано, хорошие возможности в этом плане предоставляют Межпарламентский Союз, Парламентская Ассамблея ОБСЕ, Парламентская Ассамблея НАТО и Парламентская Ассамблея Черноморского Экономического Сотрудничества.
Мария К. Папаконстантину заявила на встрече о том, что считает честью назначение послом в нашу страну, озвучив своё намерение внести вклад в дальнейшее углубление отношений между нашими странами за время своей работы.